Na jaře roku 2014 se profesionálové i začátečníci z celého světa sešli v této soutěži proto, aby zapojili svou invenci a postřeh, a dokázali formou projektu zachytit něco neskutečného. Směle můžeme říct, že navrhovali zpracování objektu, který si každý z nás umí nějak představit, aniž by jej kdy skutečně viděl. Logistické centrum pro Santa Clause. Jistě, našemu kraji v distribuci vánočních dárků po právu vévodí Ježíšek, a jen o kus na východ pak Děda Mráz, myšlenka ale zůstává stejná.
Povětšinou tu máme jistou osobu, která svou štědrost a schopnost šířit dárky mezi lidmi musí reprezentovat v jedné jediné noci. Ať už se dětské dopisy s vánočními přáními zasílají na Severní Pól nebo do Božího daru, v cíli je někdo musí vyhodnotit, zpracovat a připravit adekvátní odpověď. Někdo musí zabalit tuny dárků, a připravit je k včasné expedici. Logistické centrum, které něco takového zvládne, by prostě muselo být ohromné. A navíc si musí udržet svůj pohádkový charakter, a nepřipomínat továrnu Ocelového města. Jak tedy na to?
Výsledky soutěže, vyhlášené 12. prosince 2014, adresně tuto problematiku řeší. Představují skutečný ohňostroj vánoční fantazie. Přihlášeno bylo celkem 243 projektů, a jejich tvůrci pocházeli z 59 zemí světa. Vítězem se stal rumunský projekt „Nic není nemožné“ od dvojice Alexandru Oprita a a Laurentiu Constantin. Kromě detailního rozpracování prostorových dispozic logistického centra Santa Clause pak „body“ získali hlavně za zpracování „neviditelné fasády“ budovy, která se stane viditelnou teprve s příchodem noci, a v denní zimní krajině je neviditelná.
Sdílet / hodnotit tento článek