„Pokud vám někdo ukáže kupní smlouvu na nemovitost, která bude mít rozsah na dvě strany, tak tato smlouva bude nejspíše platná, ale pro vás jako kupujícího zřejmě značně nevýhodná“, podotýká advokát Radek Motzke.
Proč tomu tak je a co jako kupující všechno potřebujete vědět a mít podloženo ve smlouvě jste se mohli dozvědět na veletrhu For arch 2016 na přednáškovém bloku ESTAV.cz. Dnes si můžete prohlédnout záznam z přednášky.
Dejte si pozor nejen na uzavírání kupní smlouvy, ale již na podpis rezervační smlouvy před splacením rezervační zálohy na nemovitost. Může se lehce stát, že nikdy už neuvidíte ani peníze, ani nemovitost.
© Fotolia.com - gajus
„Realitní makléř někdy nabízí právní servis. Často to vůbec není právní servis výhodný pro vás. Pokud máte advokáta placeného realitní kanceláří, znamená to, že nemáte žádného advokáta,“ upozorňuje Radek Motzke.
Dle zákona v kupní smlouvě na nemovitost postačí pouze základní údaje, čili kdo kupuje, co kupuje a za kolik. Vám jako kupujícímu to ale stačit nemůže.
Rady na závěr
- Neuzavírejte kupní ani rezervační smlouvu narychlo.
- Uzavírejte smlouvy s pomocí právníka, kterému věříte a který má zkušenosti s nemovitostmi a stavebnictvím.
- Důkladně si předem nemovitost prověřte i po technické stránce.
- Nespoléhejte na to, že zpětně něco vysoudíte za vady nemovitosti; zvláště u malých vad, které lze odstranit za „pouhé“ tisíce či desítky tisíc korun je lépe provést opravu na svůj účet, než se jí zdlouhavě a draze domáhat soudní cestou
- Stáhněte si příručku Jak koupit bydlení na ESTAV.cz
Sdílet / hodnotit tento článek