REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Slabá místa starého domu. Pozor na ně před koupí i při rekonstrukci

Vlhkost nebo statické poruchy – s těmi u starého domu počítáte. Na přednášce se ale dozvíte, co můžete dělat i s dalšími méně viditelnými slabinami. A to dřív, než začne pracovat stavební firma, nebo ještě lépe, než dům koupíte, protože pak už je většinou pozdě.
Zdroj: Fotolia.com - valalolo

Na konferenci pořádané redakcí ESTAV.cz na veletrhu For Arch s názvem Jak koupit bydlení vystoupil Ing. Martin Perlík. Předsavil dvě základní kategorie problémů, na které si dát pozor u starých domů. Je jím umístění domu na pozemku, se kterým nenaděláte nic. Pak jsou zde stavební konstrukce, které můžete přestavět. Zvažte však, zda se vyplatí či nevyplatí zachovávat vše, co je ještě v dobrém stavu. Někdy se vyplatí zbourat i dobře vypadající krov. Na příkladu přestavby podkroví Ing. Martin Perlík vysvětlí, co můžete důkladnou přestavbou získat. Shlédněte přednášku ve videu.

Přednáška Ing. Martina Perlíka na konferenci ESTAV.cz na For Arch

Umístění domu na pozemku

Aby bylo v obýváku hodně slunce, abychom se z oken dívali do zeleně, aby měl dům zahrádku oddělenou od silnice, aby měl co nejlépe využitý pozemek, to jsou hlavní požadavky, které máte na rodinný dům, když ho vybíráte v nabídkách realitních kanceláři.

S orientací domu ke světovým stranám a jeho umístěním na pozemku se zabývejte hlavně před výběrem domu, to snadno uděláte z pohodlí obývacího pokoje pomocí internetu a letecké mapy. Je to totiž problém, se kterým se po nákupu domu nezbývá než smířit.

Rekonstrukce starého krovu – bourat či zachovat

Prázdné podkroví starého domu si přímo říká o vestavění několika ložnic. Tím získáte další prostor k bydlení a dům zhodnotíte. Na první pohled to vypadá jednoduše, jen opláštíte krovy sádrokartonem. Jakmile se do toho pustíte, tak možná ale zjistíte, že budete muset postavit celý krov znovu.

Využitelnost podkroví ovlivňuje několik faktorů. Tyto důvody vedou často k tomu, že i střecha, která vypadá na první pohled dobře, se bude muset zbourat a znovu postavit. Možné důvody jsou:

  • Podkroví je příliš nízké, po provedení zateplení se tam nevejdou místnosti.
  • Prostor není volný, nacházejí se v něm nosné konstrukce krovu, které omezují prostor.
  • Střecha nemá pojistnou hydroizolaci, a tak může do podkroví zatékat.
  • Stropní trámy nebo i samotné krovy jsou poddimenzované a prohýbají se.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…