Iniciativa Mít svůj domov sdružuje devět desítek organizací na pomoc dětem, seniorům, postiženým či lidem v nouzi. Před týdnem vyzvala vládu, aby do konce ledna schválila a do Parlamentu poslala návrh zákona o sociálním bydlení, jinak se do voleb nestihne.
Norma měla původně platit teď od ledna. Na podobě ale nebyla shoda. Ve čtvrtek se koaliční politici dohodli, že obce mohou sociální bydlení mít dobrovolně, finance má mít na starosti Státní fond rozvoje bydlení a upřesní se okruh lidí, kteří budou mít na pomoc nárok. Navrhovaný státní úřad, který by za nezapojené obce sociální byty poskytoval, z návrhu vypadl. Ministryně pak řekla, že všechny strany udělaly ústupky a zákon je možné do voleb stihnout. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zopakoval, že prosazení normy je priorita.
"Vládě se podaří příslovečné: Vlk se nažral a koza zůstala celá. Vláda splní svůj slib, že bude přijat zákon o sociálním bydlení, a přitom nikdo nebude muset řešit problémy lidí, kteří žijí v nedůstojných podmínkách," uvedla Magdaléna Poláková z organizace Asistence.
Ministryně řekla, že věří tomu, že se obce do systému dobrovolně zapojí a sociální byty budou potřebným poskytovat. Zapojení jim totiž zajistí peníze od státu, které by jinak nemusely dostat. Podle návrhu zákona by radnice, které se do systému přihlásí, měly mít obecní fond sociálních bytů. V něm by byly byty obecní či nasmlouvané od jiných majitelů. Na investice, provoz a sociální práci by měly dotace od ministerstev.
Podle Marksové by zákon, který by obcím nařídil mít povinně sociální bydlení, neměl šanci na přijetí. "Jestliže v připomínkách Sdružení místních samospráv a Svaz měst a obcí řekly, že zákon je pro ně přijatelný jen tehdy, když vstup do sociálního bydlení bude aspoň na začátku dobrovolný, tak bez toho ho nemáme vůbec šanci prosadit ani ve Sněmovně, ani v Senátu," řekla ministryně. Podle ní zkušenosti v Parlamentu ukázaly, že norma se souhlasem měst a obcí mívá pak podporu "přes celé politické spektrum".
Vládní politici se dohodli také na tom, že se v prvních letech zapojování obcí ověří, po pěti letech by pak novela případně mohla stanovit obcím povinnost mít sociální byty. "Podobná pilotáž zde probíhá dvacet let. Obce zatím svůj bytový fond rozprodaly za pakatel a čerpaly dotace na sociální byty, které pak nabízely lidem, kteří to často vůbec nepotřebují," uvedl šéf Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka.
Podle Polákové vládní koalice při rozhodování nevzala v potaz veřejné mínění. Podle nedávného průzkumu 71 procent dospělých uvedlo, že by měl existovat zákon s povinností obcí mít sociální byty. Z lidí nad 55 let si to myslelo 82 procent. Tento názor měly čtyři pětiny příznivců a voličů ČSSD, ANO a KDU-ČSL a přes 70 procent voličů ODS a TOP 09.
Sdílet / hodnotit tento článek