Nemovitost a někdy i vybavení domácnosti lze však pojistit již ve fázi výstavby. Tedy ještě před kolaudací. Ostatně už během výstavby se na pozemku nachází stavební materiál a různá technika, na které mohou vzniknout nemalé škody ať už jejich odcizením nebo vlivem požáru, povodně, vichřice, apod. Stejně tak před dokončením výstavby může být dům téměř vybavený a nebýt v tuto dobu pojištěný je velké riziko. Jen v případě loupeže se škody mohou vyšplhat na desítky až stovky tisíc korun, v horším případě, pokud například vypukne požár, do miliónů.
TIP: Jak ušetřit na pojistce domu či bytu?
Většina pojišťoven proto nabízí pojištění nemovitosti ve výstavbě, které bývá navíc o desítky procent levnější než běžné pojištění. Místo čísla popisného nebo evidenčního se do pojistné smlouvy uvede číslo stavební parcely. „Nemovitost“ lze v podstatě pojistit téměř od započetí prací a pojištění se vztahuje jak na započatou stavbu, tak na materiál umístěný na pozemku. Ovšem pozor: pozemek by měl být alespoň oplocený nebo, a to je ještě lepší, měli byste mít materiál v uzamčeném přístřešku. V každém případě si zkontrolujte pojistné podmínky a výluky z pojištění. Každá pojišťovna to může definovat jinak.
Před konkrétním výběrem pojišťovny je vhodné ověřit, zda daná pojišťovna nabízí možnost pojistit i budoucí vybavení. Tedy pojištění domácnosti ve fázi výstavby. Za rozestavěné stavby pojišťovny nabízejí výhodnější ceny pojištění a tato výhodnější cena může v rámci benefitu platit např. i první rok po vyřízení kolaudace. Datum kolaudace a další změny jako přidělení popisných čísel je třeba vždy ohlásit pojišťovně. Vhodné je také po dokončení výstavby upravit pojistné částky stavby a vybavení, aby odpovídaly skutečnosti.
Jak ušetřit? Mrkněte na nezávaznou kalkulačku a víte to hned.
Pojištění domova není drahé, například pojištění nemovitosti v hodnotě 1 mil. Kč pořídíte v základní variantě za 600 Kč na rok.
Sdílet / hodnotit tento článek