REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Údržba a čištění podlahy více o tématu

Jak udržovat a čistit dřevěnou podlahu

Dřevo patří k nejstarším stavebním materiálům a používá se jako podlahovina již mnoho století. Svoje pozice na trhu si pevně drží také v současné „době vinylové“, protože přináší do našich obydlí kousek přírody. Ke dřevěným podlahám se ale nevracíme pouze pro jejich krásný vzhled, ale předpokládáme také jeho dlouhou životnost a možnost renovace povrchu. A jak na správnou údržbu či renovaci dřevěné podlahy, poradí odborník v dnešním článku.
Zdroj: Fotolia.com - Focus Pocus LTD

Moderní průmysl laků a olejů na dřevo vyvíjí a vyrábí stále kvalitnější laky a oleje pro základní povrchovou úpravu dřeva. Na tuto produkci musí ovšem navazovat vývoj a výroba ošetřovacích a čistících systémů pro dřevěné podlahy. Správný systém ošetřování a čištění dřevěných podlah je rozhodující pro životnost a optický vzhled dřeva. Neméně důležité jsou ale také okolní vlivy prostředí, zejména teplota a relativní vlhkost v prostoru, kde se dřevo nachází. Optimálními hodnotami pro dřevo je teplota 20 °C a relativní vlhkost vzduchu 50 – 60 %. Tento ideální stav prospívá nejen dřevěné podlaze, ale i masivnímu nábytku, obrazům a v neposlední řadě i nám samotným.

Dřevěná podlaha a preventivní opatření proti poškození povrchu

Hovoříme-li o systému ošetřování a čištění dřevěných podlah, musíme jako jeho první bod zmínit dokonalé preventivní opatření. To jsou účinné a správně dimenzované čistící zóny ve vstupech do objektů nebo kvalitní čistící rohože ve vstupních částech bytů či domů. Další důležitou prevencí je osazení všech pohyblivých částí nábytku správnými kluzáky, na kolečkové židle používat pouze měkká kolečka dle EN 12529 nebo vhodné podložky pod kolečkové židle. Protiskluzné podložky pod koberce musí být vhodné pro lakované dřevěné podlahy. Podložky, u kterých hrozí uzavření vlhkosti mezi podložkou a lakovaným povrchem nepoužívat, omezí se schopnost dřeva vydávat a pohlcovat vlhkost a výsledkem bude poškození lakovaného povrchu! Dřevěné podlahy je nutné co nejméně zatěžovat vodou, zabránit silnému vnosu vody, např. ve vstupních prostorách.

Všeobecně: Dřevo reaguje citlivě na vlhkost

Pro dřevěnou podlahu musíme mít vždy všeobecně na zřeteli, že přírodní produkt - dřevo nesmí zůstat delší dobu mokré nebo vlhké, protože přijímá vlhkost a mohlo by dojít ke změně jeho tvaru nebo k šednutí. Zásadně tedy nezatěžujeme dřevěné podlahy přílišnou vlhkostí, čistíme je pokud možno suchou cestou zametáním nebo vysáváním. Veškeré mokré čištění musí probíhat pouze vlhkým, tj. důkladně vyždímaným mopem.

Zdroj: Fotolia.com - valtrifonZdroj: Fotolia.com - valtrifon

Proč je správná péče o dřevěnou podlahu tak důležitá?

Nesprávně prováděná údržba může vést k velmi rychlým chemickým nebo mechanickým poškozením nebo dokonce ke zničení povrchové úpravy. Lakovaný povrch může ztmavnout, olejovaný povrch se louhuje a vysušuje.

Dodržením několika zásad se vyvarujeme následným nepříjemnostem:

  • Nejčastěji používanými provázkovými nebo třásňovými mopy se nanáší na podlahu příliš mnoho vlhkosti, která může vniknout do spojů a způsobit poškození dřeva.
  • Čistící přípravky s podílem glycerinu mohou poškodit povrch.
  • Univerzální čistící prostředky (běžné domácí saponáty) nejsou pro dřevěné podlahy vhodné. Nezabezpečují nejdůležitější část systému, kterou je ošetření povrchu. Svou agresivitou mohou způsobit poškození laku a vylouhování oleje.
  • Mýdlové čističe neodpovídají odborným požadavkům na správné ošetření lakovaných dřevěných podlah, protože působením mýdla dochází k vyluhování laku a tím k jeho křehnutí.
  • Pozor na produkty s obsahem silikonu. Následné přelakování povrchu se nepodaří, když tak s velkými obtížemi.

Správné čištění a ošetření lakované dřevěné podlahy

Čištění po ukončení pokládky provést aktivním čistícím prostředkem bez rozpouštědel. Důkladně odstranit prach, piliny, mastnoty a ostatní výrobní a montážní nečistoty. Zákazník si zaslouží, aby mu bylo předáno dokonalé dílo.

Pro pravidelné ošetřování lakovaného povrchu používat speciální, pro lak určené polymerní ochranné přípravky. Při aplikaci se nedoporučuje nalévat disperzi z originální nádoby přímo na podlahu, nýbrž namáčením nanášecího mopu v nádobě s ošetřovacích prostředkem nanášet tenký a stejnoměrný film.

Správné běžné čištění je velmi důležité! Nepoužívat běžné saponáty, ale neutrální čistící prostředek bez rozpouštědel, který umí „komunikovat“ s vytvořenou ochrannou vrstvou. Vytírání provádět navlhko důkladně vyždímaným hadrem nebo mopem. Optimální pro denní čištění lakovaných dřevěných podlah je sprejové čištění, pro které může být používán sprejový mop pro malé plochy nebo sprejovací zařízení k jednokotoučovému stroji pro velké objektové plochy. Pro lakované dřevěné podlahy se nedoporučuje používat automatické mycí stroje.

Základní čištění, tj. chemické odstraňování ochranných ošetřovacích nátěrů, by mělo u lakovaného dřeva probíhat co nejméně a pokud možno v co největších časových intervalech. Ideální je zvolit pro ošetřování a čištění takový kombinovaný systém, který základní čističe vyřazuje. Opatrně musíme postupovat u systémů, kde je nutné vždy při obnovování ochranné vrstvy provést odstranění starých nátěrů. Základní čističe-odstraňovače jsou totiž velmi agresivní a odstraňování starých ochranných vrstev by proto nemělo probíhat příliš často a musí být prováděno velmi obezřetně.

Zdroj: Fotoliam.com - interiorphotoZdroj: Fotoliam.com - interiorphoto

Správné čištění a ošetření olejované a voskované dřevěné podlahy

Při péči o voskované a olejované dřevěné podlahy volíme zcela jiný postup než u podlah lakovaných. Po pokládce hotových a impregnačním olejem povrchově výrobně upravených parketových dílců se doporučuje především v objektových prostorách provést ihned po pokládce první doolejování povrchu olejovo-voskovým ošetřovacím olejem. Toto opatření zvýší odolnost olejovaného povrchu proti zatížení vodou a také proti mechanickému zatížení.   

V mírně zatěžovaných bytových prostorách zpravidla dostačuje, když se pro běžné pravidelné čištění a ošetřování důsledně používá speciální prostředek pro olejované a voskované dřevo. Dobrý produkt by měl obsahovat kvalitní přírodní oleje a vosky, např. karnaubský vosk, včelí vosk, šetrným procesem zmýdelnatělý řepkový olej apod. Doolejování se zde provádí dle potřeby, zpravidla za jeden až dva roky.

Silně zatěžované objektové prostory vyžadují nejenom pečlivé a správným produktem prováděné denní čištění, ale do údržbového plánu je také nutné zařadit pravidelné doolejovávání povrchu dřeva ošetřovacím voskovým olejem. Interval záleží na skutečném zatížení prostoru a na způsobu, jakým je prováděno denní čištění. Zpravidla se musí zatěžovaný olejovaný povrch doolejovávat 1 - 2x ročně. To by měl provádět odborně vyškolený personál, který je vybaven vědomostmi a vhodným strojovým parkem.

Rada odborníka na závěr

Vyžadujte vždy od svého dodavatele dřevěné podlahy podrobný návod na ošetřování a čištění dřevěných podlah, ve kterém budou uvedeny konkrétní produkty – výrobce a název produktu. Parketář je povinen vám jej dle norem a směrnic pro parketářské práce předat. Péče a starost o dřevěnou podlahu se vám vyplatí a vy budete spokojenými uživateli vaší dřevěné podlahy po dlouhá léta i desetiletí,“ říká Jiří Kudrna, odborník na ošetřování a čištění podlah. 

Jiří Kudrna

Ačkoliv má ekonomické vzdělání, věnuje se podstatnou část svého profesního života chemii. Nejprve v zemědělství v oboru krmivářského průmyslu a posledních 20 let se specializuje na problematiku čištění, ošetřování, renovace a povrchové úpravy všech typů podlahovin a povrchů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Údržba a čištění podlahy

  1. Jak udržovat a ošetřovat elastické podlahy z PVC a dalších materiálů
  2. Údržba a renovace lité cementové, epoxidové a polyuretanové podlahy
  3. Jak udržovat a čistit koberce: Průběžná údržba a metody intenzivního čištění
  4. Jak udržovat a čistit dřevěnou podlahu
  5. Jak udržovat a čistit keramické a kamenné povrchy
  6. ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

Mohlo by vás zajímat

Jak udržovat a čistit koberce: Průběžná údržba a metody intenzivního čištění

Jak udržovat a čistit koberce: Průběžná údržba a metody intenzivního čištění

Koberec má doma snad každý. Jeho čištění a údržba už ale všem příliš jasná není. Ano, asi každý, kdo má doma koberec jej občas vysaje. Co ale dělat se skvrnami, jak koberec ošetřit, jak často se věnovat intenzivnějšímu čištění? Víte, že koberce lze impregnovat? Údržba koberce vyžaduje přizpůsobení technologie typu a…

Údržba a renovace lité cementové, epoxidové a polyuretanové podlahy

Údržba a renovace lité cementové, epoxidové a polyuretanové podlahy

Lité bezesparé podlahy patří již dlouhou dobu k moderním trendům a vyskytují se nejenom v prostředí průmyslu, ale nacházejí své místo také v interiérech bytů, obchodů a kanceláří. Zpravidla se můžeme setkat se třemi typy materiálů, které se pro výrobu litých podlah používají – minerální cementové směsi, epoxidové…

Čalouněná vana

Čalouněná vana

Dosud hrály textilie a látky svou roli koupelnových doplňků coby ručníky, závěsy, či předložky. Zkušenosti z obývacích pokojů a ložnic však dokazují, že jsou to především textilie, jež jsou klíčem k pohodlí a tvorbě atmosféry prostoru. Je tedy o to větším překvapením, že se právě německý specialista na smaltovanou…

Renovace parketové podlahy - broušení a tmelení, povrchová úprava

Renovace parketové podlahy - broušení a tmelení, povrchová úprava

Parkety nebo vlysy – masivní dřevěná podlaha, která vydrží desetiletí. Parketovou podlahu můžeme renovovat, v takovém případě počítáme životnost podlahy z malých prkének z tvrdého dřeva až na století. Co když jen přebroušení nestačí? Podívejte se s námi do jednoho bytu, kde bylo provedeno kompletní vytrhání, očištění…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA