Bezpečné bydlení na konferenci na FOR ARCH
ESTAV.cz pořádá konferenci Jak bezpečněji bydlet! Přednášky budou probíhat na veletrhu For Arch 2017. Přihlaste se již dnes na přednáškový blok! Více informací v samostatném článku.
V prvním dílu společně podnikneme imaginární procházku po vybraném sídlišti, a budeme číst jeho fyzické prostředí skrze základní indikátory bezpečnosti, jimiž jsou:
- Míra osvojení si prostoru obyvateli – tj. do jaké míry přijímají obyvatelé odpovědnost za prostor, které se nachází vně jejich domů, a do jaké míry je tato odpovědnost konkrétní (tj. zda je jasné, čí určitý prostor je a zda jsou tito lidé ochotni své „teritorium“ střežit a bránit).
- Stav fyzického prostředí, který úzce souvisí s předchozím bodem. Zvýšená sociální kontrola prostoru významně přispívá ke snížení počtu projevů vandalismu a výtržnictví.
- Přehlednost prostoru – tj. do jaké míry je prostor čitelný a předvídatelný, usnadňuje orientaci obyvatelům a návštěvníkům, a naopak ztěžuje práci potenciálním pachatelům, kteří se v něm hledají úkryt a nechtějí být zpozorováni nebo vyrušeni.
V tomto dílu se nebudeme zabývat sociálními faktory s významným vlivem na bezpečnost obytných čtvrtí – pověstí čtvrti, mírou soudržnosti/solidarity lidí ze sousedství a mírou identifikace obyvatel s domovskou čtvrtí omezující fluktuaci rezidentů.
Čí je prostor okolo domu, kdo se o něj stará?
Otázka, která na sídlištích zdaleka nenabízí triviální odpověď. Doporučený princip rozdělení prostoru na veřejný, poloveřejný, polosoukromý a soukromý zde nefunguje. Jednou ze základních charakteristik sídlišť je velké množství veřejného, převážně „zeleného“ prostoru, což znesnadňuje jeho údržbu (již dříve jsme psali o prostoru na sídlišti).
Soukromý a polosoukromý prostor se většinou omezuje na skromné předzahrádky. Ty v lepším případě v teplých měsících oživují prostředí květinami, které si před domem pěstuje některý z obyvatel domu. V horším případě jsou zarostlé mohutnými keři a stromy, které stíní oknům v nižších podlažích a navrch poskytují úkryt potenciálním pachatelům. Nejedná se o pobytový prostor, jímž bývají předzahrádky u předměstské nízkopodlažní zástavby. V některých případech jsou v soukromých rukou vlastníků domů i chodníky kolem budovy. Ty však jejich majitelé vnímají spíše jako nechtěné břemeno, o které se musí starat, než jako své teritorium, které je třeba hájit.
Typický příklad udržované předzahrádky, Nedvězská ulice.
K čemu slouží prostor okolo domu?
Velké množství veřejných prostor na sídlištích postrádá sociální vymezení (tj. onu jasnou odpověď na otázku komu „patří“, kdo o ně dbá), protože postrádají vymezení funkční (k čemu jsou určeny, čemu mají sloužit). Rozlehlé travnaté plochy bez chodníků a uličního mobiliáře v denních hodinách sloužívají k venčení psů, po setmění se stávají opuštěnými, temnými prostory, přes které není příjemné procházet. Rozšláplý psí exkrement na botě patří k těm nejméně závažným rizikům.
Souvislé keřové porosty vyšší než dospělý člověk možná plní funkci izolační zeleně, rozhodně ale nejsou městskou rekreační zelení. Pocit nebezpečí, kdy netuším, kdo nebo co na mě číhá za rohem, respektive za křovím, je často zmiňovaným důvodem, proč se lidé určitým místům vyhýbají, obzvlášť v noci.
Je logické, že veřejná prostranství, která nejsou ani hezká a dobře udržovaná, ani užitečná z hlediska každodenních volnočasových aktivit obyvatel, málokomu z místních leží na srdci. Příliš se tedy nezajímá o to, kdo a co na nich dělá (pokud pro něj tato aktivita není vyloženě rušivá nebo v něm nevyvolává pocit nebezpečí). Málokomu tedy stojí za to vynadat člověku, který se v takovém prostoru vymočí nebo zahodí do křoví odpadek. Prostor „opuštěný“ rezidenty se záhy stane cílem vandalismu, útočištěm sociálně vyloučených skupin a místem se statisticky podstatně vyšším rizikem, že se stanete obětí přepadení nebo jiné formy fyzické agrese.
Procházka sídlištěm z pohledu obyvatele
Výše uvedené teze budou slovem i obrazem ilustrovány na příkladu procházky sídlištěm Rybníčky v pražských Strašnicích, ničím výjimečného z hlediska velikosti, urbanistického charakteru, stejně jako sociodemografických a kriminologických statistik. Budeme se při tom na bezpečnost sídliště dívat nikoliv očima autora textu, muže v produktivním věku, ale zranitelnějšího uživatele veřejného prostoru, matky na rodičovské, která se po sídlišti nejčastěji pohybuje s malým dítětem. Je autorkou fotografií i popisků (citací) pod nimi.
Začněme cestou od stanice metra Skalka směrem do sídliště. Široký, nepříliš dobře osvětlený chodník je z jedné strany lemován vysokým kompaktním křovinatým porostem a z druhé strany nesourodou změtí dřevin, které slouží jako útočiště a odkladiště věcí pro lidi bez domova.
To je nepříjemné zejména v noci, kdy je situace před vámi ještě méně přehledá, a navíc frekvence lidí ve veřejném prostoru minimální, což pocit ohrožení dále zvyšuje. Souvisí to také s tím, že panelové domy na sídlišti Rybníčky jsou čistě obytné, bez aktivního parteru. Zadní vchody do domů jsou skutečně periferní, s přístupem přes úzké, často zpola rozbité chodníčky bez veřejného osvětlení.
Lavičky, které se v tomto prostoru nacházejí, jsou omšelé a jestliže matka s dítětem ví, kdo na nich běžně vysedává, nemá z hygienických důvodů chuť se na ně posadit.
Charakter prostranství veřejné zeleně nepřispívá k tomu, aby si je obyvatelé osvojili. Bývají většinou nenápaditá, vhodná k venčení psů, nelákají ale k rekreačním ani sportovním aktivitám. Postrádají estetickou a funkční koncepci. Pohyb psů těmito prostranstvími není nijak regulován. Všude tedy existuje zvýšené riziko výskytu psích výkalů i potenciální hrozba (nejen) pro děti ze strany volně pobíhajících psů, což v podstatě vylučuje možnost využití travnatých ploch jako pobytových a pro dětské hry. I za předpokladu, že je trávník nízký, posekaný, což s ohledem na frekvenci sečení po významnou část teplých měsíců neplatí.
Tento článek vznikl v rámci projektu „Panelová sídliště v České republice jako součást městského životního prostředí: Zhodnocení a prezentace jejich obytného potenciálu“ podpořeného Ministerstvem kultury v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI), identifikační kód projektu: DF13P01OVV018. Cílem pětiletého projektu (2013 - 2017) je výzkum a dokumentace vybraných panelových sídlišť v ČR, postižení historických, kulturních a sociálních aspektů při percepci těchto celků v minulosti i přítomnosti a vytvoření vzdělávacích modelů k jejich prezentaci. Více o projektu na www.panelaci.cz.
Sdílet / hodnotit tento článek