REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pálená nebo betonová střešní krytina? Odpovídá Vratislav Kroc, STAV-INVEST

Betonová nebo pálená střešní krytina? To je asi nejčastější otázka na veletrzích, jako je FOR ARCH. Existuje v této souvislosti spousta mýtů a polopravd, které přetrvávají z minulosti. Odpovídá Vratislav Kroc z firmy STAV-INVEST, největšího prodejce střešních krytin v Praze.

Srovnání materiálu

V současnosti platí, že oba materiály jsou srovnatelné co do životnosti i hmotnosti. Dříve byla betonová střešní krytina o dost těžší – nyní však lze říci, že oba druhy krytiny váží kolem 40-50 kg/m2. Také životnost u obou druhů krytin je velice dlouhá, odhaduje se kolem 100 let. Nikdo z nás tedy po stránce technické stránce takovou střechu řešit již nemusí – pokud je samozřejmě dobře položena!

Výrobní proces

V čem se krytiny výrazně liší, je výrobní proces.

  • Výrobní proces keramické krytiny je daleko složitější. Nejdříve se musí namíchat ta správná směs hlíny, písku a dalších přísad. Ta se posléze postupně rozmělní, smíchá s vodou a pod vysokým tlakem slisuje do nekonečného pásu. Z tohoto pásu se keramické tašky každá zvlášť vylisují ve vlastní formě a po vysušení jdou do pece o teplotách 800-1200 stupňů Celsia. Trvá minimálně tři dny, než je taška připravena k vývozu z fabriky. Výrobní proces je daleko náročnější jak energeticky, tak časově. Navíc pece není možné jenom tak zapnout a vypnout. Po vypnutí trvá minimálně dva týdny, než je pec opět v provozní teplotě. Pec tedy musí být v provozu neustále na třísměnný provoz, po většinu roku.
  • Betonové střešní tašky jsou na výrobu jednodušší. Standardní betonová směs (písek, cement, voda, případně další přísady…) je zválcována v nekonečný pás, který je následně rozdělen do délky jednotlivých kusů a na samostatných podložkách pak vylisován do příslušného modelu střešní krytiny. Neprochází žádnou pecí, pouze jde přibližně na den do sušírny, aby se zbavil vlhkosti.

Kvalita zpracování

Obecně platí, že hlína je daleko tvárnější než beton. Nejvýraznější rozdíl se pak projevuje ve vodních zámcích u jednotlivých materiálů.

  • Betonová krytina je vyráběna tažením a lze ji profilovat pouze do jednodušších forem. Vodní zámky má pouze svislé, nikoliv vodorovné.
  • Naproti tomu pálená krytina je vyráběna ražením - formy jsou daleko sofistikovanější a vizuálně daleko zajímavější. Vodní zámky jsou daleko hlubší, propracovanější a po všech čtyřech stranách (dvě na vrchní straně a druhé dvě na straně spodní).

Lepší vodní zámky velmi pomůžou při prudkých deštích, krytina lépe odolává zafoukávání nečistot nebo vzlínání zmrzlého sněhu.

Povrchová úprava

Každý výrobce má v dnešní době trošku jiné povrchové úpravy, ale pořád je lze rozdělit do hrubých kategorií.

Betonové krytiny se v drtivé většině liší hlavně počtem akrylátových nástřiků. Čím více nástřiků, tím se krytina více leskne a je méně porézní. To znamená delší barevná stálost a pomalejší zachytávání nečistot. Platí však, že akrylát se časem z krytiny vymývá vlivem počasí. Betonová střešní krytina si v dlouhém horizontu nezachová barevnou stálost.

Pálené střešní krytiny se prodávají ve třech základních variantách.

  • Režná – bez povrchové úpravy. Nejvíce porézní a samozřejmě se i nejrychleji špiní. V některých případech je vyžadována památkáři a na selských staveních vůbec nevypadá špatně. Dům totiž dostane zajímavou patinu.
  • Engoba je barevná matná úprava. Tekutá směs barevných jílů se rozpráší na krytinu a následně projde pecí.
  • Glazura je barevná lesklá úprava. Do směsi jílů se navíc přidá křemičitý písek, který po vypálení vytvoří jednolitou sklovitou vrstvu.

Pálené krytiny (s povrchovou úpravou) si díky vypálení zachovávají barevnou stálost po celou životnost krytiny.

Na první pohled materiál krytiny pozná většinou jen odborník. Poznáte ho?

Cena pálených a betonových krytin

Vysokoteplotní pec je velice drahá na provoz. To se samozřejmě promítne i do cen krytiny. Hrubě lze říci, že pálená krytina je o 30-40 % dražší než betonová.

Pozor! Při výběru nemůžete koukat jen na cenu základní tašky. Může Vás na první pohled klamat nízkým cenovým rozdílem. Jakmile však započítáte všechny tvarovky (krajovky, hřebenáče, větračky…), rozpočet pálené varianty na kompletní střechu rychle roste. Také je potřebné zohlednit počet tašek do čtverečného metru – pálených je většinou potřeba více.

Na záruky tolik nekoukejte

Zajímavé je, že se často zákazníci rozhodují podle délky záruky. Ta se však vztahuje jen na mrazuvzdornost. Nikoliv na povrchovou úpravu, barevnost nebo přesnost zpracování – to však záruka neřeší. Například přesnost zpracování je udávaná normou – norma je ale tak benevolentní, až je zbytečná. V takovém případě nastupujeme do hry my, prodejci, abychom se s výrobcem rozumně domluvili a našli rozumné řešení pro všechny.

Závěr – pálená nebo betonová?

Můžeme Vás uklidnit: v žádné variantě chybu neuděláte. Při správné montáži nás tyto krytiny přežijí.

Pálená krytina vyniká kvalitou zpracování, povrchovou úpravou i variabilitou modelů. Povrchová úprava je shodná s životností krytiny, takže i po 50 letech by si měla uchovat svůj původní vzhled.

Naproti tomu betonová krytina je levnější a svoji službu také výborně splní. Pokud nekladete extrémní důraz na estetiku a jdete směrem nižšího rozpočtu, pak je pro Vás betonka tou správnou volbou.

Máte další otázky?

Jsme specialisti na střechy a podobných otázek existuje celá řada.

  • Je lepší dřevěné nebo plastové střešní okno?
  • Jaký vybrat materiál na okapový systém?
  • Do jakého sklonu můžu použít kterou krytinu?
  • Z čeho volit, když potřebuji lehkou střechu?
  • Proč je důležité mít správné doplňky na střeše?
  • Na střeše platí dvojnásob, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali příliš levné věci. Které materiály jsou výhodné a které materiály jsou příliš levné?

Tuto a další otázky Vám rádi zodpovíme nejlépe u nás, na našich prodejních skladech. V době od 19. do 23. září budeme také na veletrhu FOR ARCH 2017, stánek 1B18 v první hale.

Za firmu STAV-INVEST zdraví Ing. Vratislav Kroc ml.

Ing. Vratislav Kroc ml.Ing. Vratislav Kroc ml.

Ing. Vratislav Kroc ml., provozní ředitel
STAV-INVEST, střešní systémy, s.r.o.
Polaneckého 12, Praha 9 - Kbely
www.stavinvest.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba