Podpora může pokrýt maximálně polovinu ceny systému. V prvním kole s poloviční alokací peníze zmizely za 28 hodin. Sdělila to tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová. Nyní byl ze začátku zájem stejný, pak se příjem žádostí zpomalil.
"K dnešnímu dni máme přijato 2223 žádostí za 108,8 milionu korun a dalších 383 žádostí za 17,8 milionů korun je v systému rozpracováno. Největší zájem je o dotované systémy na dešťovou vodu určenou pro splachování a současně zalévání zahrady, o které mohli žádat lidé z celé České republiky nikoli jen z oblastí postižených suchem," uvedla mluvčí. O tento typ dotací si zatím zažádalo 1820 domácností, tvoří tak 80 procent žádostí. Průměrná domácnost chce dotaci ve výši kolem 50.000 korun. Největší zájem ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje.
Zájem o peníze byl ze začátku stejný s prvním přerozdělováním peněz v tomto programu, které stát spustil před prázdninami. "Největší nápor žádostí byl v prvním týdnu, kdy žádosti podávali zejména žadatelé, kteří byli již rozhodnutí, měli nachystané všechny podklady, ale v pilotní výzvě se na ně už nedostalo. Nyní je stav podávání žádostí plynulý. Tím, že jsme dali k dispozici dvojnásobné množství peněz, téměř čtvrt miliardy korun, mají lidé dost času na výběr té nejvhodnější varianty a přípravu své žádosti, což se odráží v kvalitě projektů a daleko menší chybovosti," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.
Podle ředitele fondu Petra Valdmana nyní chodí zhruba 20 žádostí denně. Fond pořádá semináře, lidé podle něj hodně své žádosti s fondem konzultují.
První kolo Dešťovky vypsalo ministerstvo životního prostředí 29. května. Rozdělovalo 110 milionů korun. Částka se vyčerpala za 28 hodin od spuštění výzvy. SFŽP přijal 2729 žádostí, dalších 3260 jich zůstalo rozpracovaných v systému. Nejvíce lidí mělo zájem o systém na použití dešťové vody jak pro splachování, tak pro zálivku.
Proti prvnímu kolu platí nyní několik změn. Stát například rozšířil počet oblastí, které jsou považovány za suché. Zájemci o dotaci mají také více času na to, aby doložili odborné posudky. Dříve měli lhůtu pět dní, nyní je to 30 dní.
Sdílet / hodnotit tento článek