Nejtragičtější záplavy 20. století nečekaně a rychle postihly před 20 lety třetinu České republiky, nejvíce Moravu a východní Čechy. V povodí Moravy a Odry tenkrát spadlo během pár dní místy až přes polovinu ročního úhrnu srážek. Záplavy si vyžádaly 50 mrtvých, celkové škody přesáhly 63 miliard korun. Letos v létě si Česká republika povodně z roku 1997 znovu připomněla. A i když se po tehdejších ničivých povodních proinvestovaly desítky miliard korun, stále není ochrana před nimi vždy dostatečná. Spolehlivá a odolná konstrukce se proto vyplatí, potvrdila to ostatně také hala v Ostravě, která i dnes, 22 let od dokončení a 20 let po zatopení, slouží ke svému účelu.
Zatopená skladová haly Pharmos po povodních 1997
Václav Konečný, který vedl v té době rekonstrukční práce, vzpomíná: „Až povodně ustaly a hladina vody opadla, provedli jsme demontáž vnitřního pláště a wapkami se důkladné vyčistila celá konstrukce. Původní izolaci z čedičové vaty jsme samozřejmě vyhodili a nahradili novou. Pokud si dobře pamatuji, měnily se i podhledy, protože voda byla opravdu hodně vysoko. Byla to kvůli vlhkosti a hrozbě zdravotních komplikací nepříjemná práce, důraz jsme kladli zejména na hygienu pracovníků. Ale jinak vše se zvládlo v poměrně krátké době – pokud si pamatuji, bylo to do měsíce – a to, že dnes hala stojí a dobře slouží, pro mne není velké překvapení. Pracuji v oboru už více jak 40 let a za tu dobu jsem v různých funkcích postavil stovky hal z různých systémů. Musím říct, že konstrukční systém LLENTAB je dokonalý v tom, že je to odolný, skladebný systém, beznátěrový, výborně se přepravuje a mimořádná je i jeho variabilita. Ostatně ta vysoká odolnost proti vlhkosti je dobře vidět na halách, které stojí už více jak 40 let ve švédském Kungshamnu. A tam je to díky místní podmínkám opravdu hodně náročné.“
LLENTAB vychází z perfektní ochrany vysokopevnostní oceli, ze které jsou všechny profily vyrobeny. Díky žárovému zinkování konstrukce – i při dlouhodobém kontaktu s vlhkostí – zoxiduje, ale nekoroduje. „Takže ani záplavová vlna při tehdejších povodních halu – kromě již zmíněné tepelné izolace z čedičové vlny – nepoškodila. Do dnešní doby jezdím po realizacích a kontroluji kvalitu a dovolím si tvrdit, že i ty firmy, které se se systémem seznamují, odvádějí díky jeho jednoduchosti kvalitní práci, a ti, kteří práci s konstrukcí LLENTAB dobře znají, dokáží ke kvalitě přidat i rychlost a efektivnost,“ uzavírá své vzpomínání na obnovu haly Pharmos, Václav Konečný.
Sdílet / hodnotit tento článek