Využití dřeva a produktů z dřevní biomasy už dávno není jen záležitostí rezidenční výstavby. V Číně, stejně jako v USA, už delší dobu experimentují s využitím dřeva i u výškových budov. Dosud byla započítávána k benefitům přírodního materiálu jen sekvestrace uhlíku v průběhu celé životnosti budovy, ale zmíněná studie provedla komplexnější analýzu.
Srovnává, jaké množství oxidu uhličitého bylo ve své podstatě ušetřeno tím, že byl tradiční betonový stavební prvek nahrazen dřevem, kolik CO2 je vázáno v dřevěném materiálu, a na kolik emisí přijde průmyslové zpracování/výroba/instalace dřevěného stavebního prvku oproti běžnému betonovému standardu.
Z příkladů uvedených ve studii například vyplývá, že na výstavbu budovy ze dřeva spotřebujete výrazně méně energie. Například podlaha nesená dřevěným trámem vyžaduje přibližně 80 megajoulů (mj) energie na čtvereční metr plochy podlahy, a na tuto jednotku emituje přibližně 4 kg CO2. Ta samá podlaha s ocelovým nosníkem už ale bude vyžadovat okolo 516 mj, a emise spojené s jejím životním cyklem se vyšplhají na 40 kg CO2. Pokud na ocelový nosník navršíme “patro”, respektive betonovou podlahu z panelů, vzrostou emise v přepočtu o dalších 27 kg CO2 (a spotřebovanou energii 290 mj).
Autoři studie dále upozorňují, že globální emise produkované stavebním průmyslem mohou poklesnout o 14 – 31 %, pokud začne být dřevo a dřevní biomasa cíleně zapracována do stavebních projektů, jako preferenční materiál. Navíc dalších 12 – 19 % může ušetřeno tím, že se pro stavební účely bude primárně využívat dřevo recyklované.
Sdílet / hodnotit tento článek