Nová okna byt utěsní
Stále přísnějším požadavkům na tepelnou izolaci budov odpovídají také parametry oken. Nová okna musí mít nejenom výborné parametry prostupu tepla rámem a zasklením, ale musí být i optimálně seřízena tak, aby jimi neprotahovalo. V místnostech pak ale zůstává nejenom teplo, ale také vlhkost. „Starými netěsnícími okny unikala přirozeně i přebytečná vodní pára, byt se tak vlastně sám větral, ale s novými okny se situace mění, vlhkost nemůže okny ven, pokud ji aktivně neodvětráme, neodsajeme nebo není v bytě rekuperace,“ vysvětluje Ing. Scheidel z VEKRA okna. Přebytečná vlhkost pak může být zdrojem problémů s plísní.
Náchylné ke vzniku plísní jsou zejména starší nezateplené domy, kde se přebytečná vlhkost v interiéru může srážet na chladných obvodových stěnách. Po výměně oken je tak třeba přizpůsobit návyky a styl větrání zcela nové situaci.
Teplota a vlhkost v bytě
Velmi dobrým a účinným pomocníkem je vlhkoměr. Stojí pár korun, ale pomůže v bytě sledovat hodnoty vlhkosti a teploty. Snadno pak poznáme, že může vzniknout problém. Vlhkost totiž vzniká přirozeně při pobytu v pokoji například jen tím, že dýcháme. „Velmi zjednodušeně je dobré si pamatovat, že pokud relativní vlhkost v místnosti překročí 50% při interiérové teplotě asi 21oC, je čas vyvětrat,“ říká Ing. Scheidel z VEKRY.
Ve spánku dospělý člověk uvolní za noc téměř 1 litr vlhkosti, když vaříme, sprchujeme se, máme akvárium nebo větší množství květin, jsou to všechno zdroje vlhkosti. Pokud dokonce sušíme v pokoji volně prádlo, je to pro růst plísní přímo ideální. Místa, kde může kondenzovat vlhkost, jsou nejčastěji studené nezateplené obvodové zdi, ke kterým natěsno umístíme nábytek nebo závěsy a samozřejmě i okolí oken. Pokud se okna rosí na interiérové straně, je to varování a je třeba větrat.
Větrací štěrbiny pomáhají odstranit vlhkost v domě
Naprostá většina starších domů není vybavena rekuperací vzduchu, proto je nezbytné zbavit se přebytečné vlhkosti jinak. Používání odsavačů par a pravidelné správné větrání jsou levné a účinné způsoby, jak předejít problémům s plísní. Větrací štěrbiny, kterými je možné okna osadit, také pomáhají odstranit vlhkost.
Správná technika větrání
Nejúčinnější větrání v zimě, které zbaví byt přebytečné vlhkosti a zároveň ušetří za vytápění, je krátké a intenzivní vyvětrání. Podle provozu v bytě je toto třeba opakovat několikrát za den. Popsaný způsob je výhodný zejména proto, že při intenzivním několikaminutovém vyvětrání se neochladí stěny bytu a nábytek, tedy po zavření okna se pokoj velmi rychle vytopí na požadovanou pokojovou teplotu. Kdo je zvyklý větrat na ventilaci, měl by tento způsob používat v teplých obdobích roku, kdy pomalá výměna vzduchu nevadí.
Sdílet / hodnotit tento článek