Věž samostatnosti se na Hořickém chlumu nad Hořicemi začala stavět 10. července 1926 a u položení základního kamene byl tehdy přítomen prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Do roku 1938 byla věž postavěna do výšky 25 metrů, pak stavba skončila. Nyní by měla být věž podle původního projektu architekta Františka Blažka dostavěna do dříve plánované výšky 40 metrů.
Věž je postavena z pískovce, v jejím přízemí je muzeum a pietní síň se jmény obětí válek z Hořicka. Na vrcholu je vyhlídkový ochoz, ze kterého je vidět panoráma Krkonoš. Samotný vrchol věže je zakrytý hvězdářskou kopulí. Na bočních křídlech budovy jsou vlastenecké reliéfy znázorňující například boje legií za 1. světové války. Kulturní památkou je věž od roku 2014.
"Dostavba Masarykovy věže samostatnosti má velkou symboliku. Je to silný příběh, kterých v Česku moc není. Naší povinností je jej dokončit," řekl Pour. Příští týden bude o projektu a jeho financování jednat hořické zastupitelstvo. Město by mělo po následující tři roky na dostavbu dát z rozpočtu po dvou milionech korun, stejně jako kraj. Zbylé peníze chce město sehnat z darů od různých institucí, zvažuje i sbírku.
Reliéfy na Masarykově věži samostatnosti - foto Oldřich Rejl
Technické řešení dostavby bude plně respektovat původní návrh včetně použitých materiálů a technologií. "Samotný průběh prací a především jejich výsledek bude velkým lákadlem, které zatraktivní nejen samotné město Hořice, ale celý okolní region," uvedl krajský radní pro regionální rozvoj Pavel Hečko (ČSSD).
Příští rok se bude projekt přestavby připravovat, koncem roku 2018 by kameníci mohli začít připravovat jednotlivé kameny. Hlavní stavební práce by měly být v roce 2019. Na dostavbě by se měla opět podílet Střední průmyslová škola sochařská a kamenická v Hořicích, jejímž zřizovatelem je Královéhradecký kraj.
Sdílet / hodnotit tento článek