REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Dřevostavby více o tématu

Jak vybírat stavební řezivo? Vliv druhu dřeva a letokruhů na pevnost

Jak vybrat stavební dříví na svůj dům? Zajdete do stavebnin, na pilu nebo k tesařské firmě, sdělíte své požadavky dle projektu a řezivo si prohlédnete. Ale co na něm vykoukáte? Je potřeba dát pozor na druh dřeviny, šířku letokruhů, strukturu. Jak může velikost letokruhu ovlivnit kvalitu dřeva? A u kterých dřevin se podle letokruhů kvalita usoudit nedá?

O škůdcích a vadách dřeva si můžete přečíst v jiném článku na ESTAV.cz.

V praxi je nejčastější metodou hodnocení kvality řeziva především jeho vizuální kontrola. Při vizuálním posuzování kvality řeziva, zejména z pohledu jeho pevnosti, se jako hlavní kritérium používá šířka letokruhů, případně výskyt a rozsah vybraných druhů vad. V neposlední řadě je nezbytné vzít v úvahu i dřevinu.

Šířka letokruhu – klíčový faktor při hodnocení kvality stavebního dříví

Šířku letokruhů lze s úspěchem použít pro orientační představu o pevnosti řeziva, ale pouze při dodržení určitých pravidel. V praxi se běžně využívá poučka, že řezivo se širokými letokruhy má horší kvalitu (nižší hustotu, nižší pevnost apod.) než řezivo příslušné dřeviny s úzkými letokruhy. Ve skutečnosti se nejedná o vliv šířky letokruhu, ale podstatné je zejména zastoupení letního dřeva v letokruhu, které je nositelem pevnosti. Nutno přiznat, že podíl letního dřeva do značné míry s šířkou letokruhů souvisí.

Toto pravidlo ovšem platí jen pro jehličnaté dřeviny! Pro kruhovitě pórovité dřeviny, kam řadíme například dub nebo jasan, platí naprosto opačné pravidlo. A to, že s rostoucí šířkou letokruhu roste podíl letního dřeva v letokruhu, a tedy i hustota a pevnost dřeva. U poslední skupiny dřev, roztroušeně pórovitých dřevin, kam řadíme například buk, nemá šířka letokruhu zásadní vliv na kvalitu dřeva.

Vliv dřeviny

Nejčastěji se u stavebního řeziva setkáváme se dřevem smrku, případně jedle, v určitých případech i borovice. V blízké budoucnosti je pravděpodobné, že se v našich končinách budeme více setkávat se dřevem douglasky. Jedná se o druh jehličnanu, který je původní v Severní Americe, kde představuje běžnou komerční dřevinu. Je to dřevina jádrová, na první pohled velmi podobná modřínu. Kvalit modřínu, ať už z pohledu trvalosti nebo pevnosti, nedosahuje. Naopak smrk kvalitativně po všech stránkách převyšuje. Další dřevinou, se kterou se můžeme na našem trhu setkat a která je k nám dovážena opět ze Severní Ameriky je western red cedar (přeloženo do češtiny jako  západní červený cedr). V praxi používaný termín „cedr“ není vhodný, protože v této zkrácené podobě označuje jinou dřevinu. Jedná se o jehličnan, poměrně měkký a lehký, bez pryskyřičných kanálků, svou trvanlivostí a odolností proti biotickým činitelům značně převyšující naše dřeviny.

Juvenilní dřevo – strukturální odlišnosti a dopad na vlastnosti dřeva

K zajímavé problematice stavby dřeva patří juvenilní dřevo. Přestože česká literatura o jeho existenci mlčí, je juvenilní dřevo součástí každého kmene a jeho dopad na vlastnosti zásadní. Juvenilní dřevo je zóna přibližně prvních dvaceti letokruhů ve středu kmene, které se strukturálně i vlastnostmi liší od zbývající části kmene. Je to zejména odlišná délka vláken, tenčí buněčná stěna, menší podíl letního dřeva, nižší hustota i pevnost a především, obdobně jako u reakčního dřeva, odlišné sesychání v jednotlivých směrech. Tvarová deformace řeziva obsahujícího dřeň je tedy do značné míry způsobena přítomností juvenilního dřeva. Je také třeba počítat s nižší pevností řeziva z mladých stromů, které jsou tvořeny ze značné části juvenilním dřevem, nebo ze středových částí kmene.

Ing. Miloš Pánek, Ph.D.

Ochraně dřeva se věnuje od roku 2003, nejdříve na DF TU ve Zvolenu, od roku 2014 jako odborný asistent na Fakultě lesnické s dřevařské ČZU v Praze.

Ing. Kamil Trgala, Ph.D.

Působí jako vedoucí Katedry dřevěných výrobků a konstrukcí na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze. Zaměřuje se na problematiku dřevostaveb a jejich správného konstrukčního provedení.

Doc. Ing. Aleš Zeidler, Ph.D.

Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze. Profesně působí na Katedře zpracování dřeva Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, kde se zabývá především stavbou a vlastnostmi dřeva. Je kurátorem místní sbírky dřeva. Věnuje se také problematice určování dřeva.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Dřevostavby

  1. Dřevo a dřevostavby
  2. Bojíte se dřevostavby? Nevěřte mýtům o dřevěných domech!
  3. Srub nebo roubenka? Jaký je v tom rozdíl?
  4. Konstrukční systémy dřevostaveb: Lehký a těžký dřevěný skelet
  5. Dřevostavby lze stavět z panelů sendvičových i masivních
  6. Skladby obvodového pláště dřevostavby
  7. Jak se staví srub svépomocí
  8. Jaké jsou druhy stavebního řeziva a jaké parametry musí dřevo na stavbu splňovat?
  9. Jak poznat poškozené stavební dříví, jak se projevuje dřevokazný hmyz a houby
  10. Jaké vady může mít stavební řezivo vlivem růstu dřeva a sesychání?
  11. Jak vybírat stavební řezivo? Vliv druhu dřeva a letokruhů na pevnost
  12. Proč dřevo v exteriéru šediví?
  13. Jak prodloužit trvanlivost dřeva v exteriéru?
  14. Ochrana dřevěné terasy, fasády nebo konstrukce dřevostavby? Čím natírat dřevo, aby vydrželo
  15. Jak se starat o dřevěnou chalupu: Analýza poruch a čeho si všímat
  16. Jak se starat o dřevěnou chalupu: Roubené a hrázděné konstrukce a jejich poruchy
  17. Jak se starat o dřevěnou chalupu: Na co si dát pozor v krovech, štítech a nadezdívkách
  18. Jak se starat o dřevěnou chalupu: Tradiční a netradiční metody oprav tesařských konstrukcí a jejich spojů

Přečtěte si více k tématu Dřevostavby

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

REKLAMA