V centru Prahy lze byt v současné době pořídit jen velmi těžko. Jedním z důvodů je naprosté minimum vznikajících, resp. dokončených novostaveb. Ceny nemovitostí v hlavním městě navíc v posledních letech neustále rostou, čemuž odpovídá aktuální nedostatečná nabídka na trhu – a to nejen novostaveb, ale i bytů starších.
Byty v Praze? Jen na periferii
V posledních letech se tak v Praze staví především v okrajových částech města a přidružených oblastech jako jsou Roztoky u Prahy, Cholupice Hostivař nebo Nehvizdy.
“Hnědá pole” jako ideální místo pro novostavby?
Přitom dobrou investiční příležitostí by mohly být tzv. brownfields. Jde o území v rámci Prahy ležící často nedaleko jejího centra, přitom nejsou aktuálně využity tak, jak by mohly a měly – tedy v podobě bytové výstavby. A právě tyto lokality se pro developery stávají čím dál atraktivnějšími.
Jde o lokality s výbornou dostupností do centra, kde je potenciál špičkové občanské vybavenosti a dostatek zeleně. K dispozici jsou stovky hektarů v podstatě volných ploch. Pro mladé rodiny skutečně zajímavé prostředí. Například na Praze 5 by mělo vyrůst v příštích letech až patnáct tisíc bytových jednotek. Dalšími atraktivními lokalitami je třeba Žižkov nebo Bohdalec.
Kde se už staví
Atraktivními lokalitami pro novostavby v Praze je například Žižkov, Bohdalec, Bubny nebo Hloubětín. Dalšími zajímavými místy, kde se aktuálně staví (nebo v nejbližších letech stavět budou) byty jsou Smíchov, v Hlubočepy, Libeň nebo na Střížkov. Zajímavou lokalitou pro pražské novostavby je i Rohanský ostrov. Zde by se mělo začít stavět v polovině roku 2019.
Vizualizace projektu Smíchov City
Metropolitní plán by měl pomoci s výstavbou
S jejich prosazením by mohl pomoci nový Metropolitní plán. Jde o zcela zásadní dokument, který určí, kde v Praze budou novostavby vznikat, a kde se se naopak stavět nebude. Právě tento plán reaguje na aktuální krizi ve stavebnictví, kdy developeři často nemohou stavět novostavby dokonce ani na místech k tomu určených.
Plán výstavby se připravuje patnáct let
Průměrná doba od prvních počátků plánu na výstavbu až po finalizaci a nastěhování nových majitelů je běžně patnáct let, někdy ještě déle. Získat všechna potřebná povolení je aktuálně velmi složité. Novostavby v Praze tak v příštích letech sice neporostou jako houby po dešti, i přes všechna úskalí můžeme pozorovat mírně vzestupný trend výstavby. Pokud si chcete vlastní bydlení pořídit a budete potřebovat hypotéku, neváhejte. Aktuálně máte poslední šanci využít financování nákupu nemovitosti hypotečním úvěrem ještě za “starých” podmínek. ČNB totiž opět zpřísňuje podmínky pro získání úvěru.
Bubny nabízí velké nevyužité území
Novostavby Praha a financování hypotékou
Stále více mladých přemýšlí o tom, že si pořídí byt nebo třeba malý domek na hypotéku. Touha se osamostatnit od rodičů, bydlet ve vlastním, založit s partnerem už brzy rodinu. Důvodů je hodně, možností samozřejmě také – a to i přes dílčí změny na trhu v posledních týdnech a měsících. Online srovnání hypoték je tu od toho, aby zájemcům o vlastní bydlení pomohlo najít to nejlepší aktuální řešení na trhu.
Sdílet / hodnotit tento článek