REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Obří letiště: Největší projekty za miliardy, které právě vznikají

Z hlediska výše celkových nákladů se mezi nejnáročnější stavební projekty řadí budování letišť. Loňský rok byl na tyto obří kontrakty nebývale výnosný, a dosáhl 61 % růstu nad dlouholetý průměr. Globálně je v těchto zakázkách vázáno na 737,3 miliard dolarů. A vůbec poprvé má nad rekonstrukcí stávajících terminálů navrch stavba nových.

V asijsko-tichomořském regionu je do nových letišť v současnosti zainvestováno 241,1 miliard dolarů. Jedničkou je bez pochyby připravovaný projekt od Zaha Hadid Architects, který počítá s novým letištěm pro Peking. Stavba, která má začít letos v červnu, má být hotova v roce 2025. Po dokončení bude na svých devíti ranvejích schopna přijímat 620 000 letadel ročně, což znamená něco okolo 72 milionů pasažérů. Mezinárodní letiště Beijing-Daxing je už nyní originální v několika ohledech: předně, bude úzce propojeno s vojenskou základnou, která bude současně zajišťovat ochranu vzdušného prostoru.

Jen na výkopových pracích je teď zaměstnáno 8000 dělníků (a jsou z 93 % hotovy), a podle projektových materiálů zde budou za využití pokročilých stavebních technologií schopni stavět v tempu jedné osmnáctipatrové budovy za den. Uvidíme. To všechno za 13 miliard dolarů.

Heathrow – kredit: Heathrow Airports Limited

V Evropě se staví draze

Stranou nestojí ani Evropa, respektive její nejvytíženější letiště v Heathrow. S nákladem 18,5 miliard dolarů se tu pustili do přípravy nových ranvejí a rozšíření kapacity terminálů. Už nyní ale vzbuzuje záměr četné kontroverze, protože letištní areál omezený rozrůstajícím se Londýnem prakticky přetéká do města. A lidé prostě nejsou rádi, když mají za dvorkem mezinárodní letiště. Fakt, že tu práci nalezne 60 000 lidí, reputaci projektu zatím nezlepšuje. Po dokončení v roce 2026 bude Heathrow odbavovat ročně 130 milionů lidí ročně. Což není sice málo, ale tolik už dnes obsáhne i letiště v Mexico City. To zatím připravuje rekonstrukci a rozšíření o šest ranvejí, se slíbeným dokončením v roce 2062. To už ale počítá s kapacitou 260 milionů lidí ročně. Dvojnásobek, byť za polovinu nákladů, než Britové.

Mexico – kredit: Foster + Partners

Američané? Letadla a pasažéři až na druhém místě

Američané celkově investují do rekonstrukce padesátky letišť 70 miliard, ale skutečně novou „přístavbu“ v zásadě chystají jen v newyorském letišti Johna F. Kennedyho (za 13 miliard) a v Los Angeles za 14 miliard dolarů. První projekt, pod taktovkou britského studia Mott MacDonald, počítá s komplexní rekonstrukcí a přístavbou dvou nových terminálů. Cíl? Zvýšit kapacitu o 15 milionů pasažérů ročně, a o 100 % zvýšit jejich bezpečnost. Mimochodem, bude tu aplikován dosud ne přesně popsaný systém identifikace všech zavazadel, pravděpodobně na bázi wi-fi signálů. Úplně hotovo by mělo být v roce 2025.

To v Los Angeles řeší spíše modernizaci dostupnosti letiště, které se má současně stát velmi ekologickou stavbou. Tedy alespoň v parametrech zelených střech a vertikálních ozeleněných stěn, a faktu, že se sem máte dostat bez problémů i na kole. Konsorcium LAX plánuje pojmout letiště současně jako ústřední bod městské infrastruktury a prvek podpory ekonomiky. Na 12 nových gates připadne 340 akrů prodejních prostor a občerstvení. Za extrémními náklady tohoto projektu stojí hlavně cena pozemků v okolí letiště, která po ohlášení plánu na rekonstrukci silně rostla.

NY JFK - The office of Governor Andrew M. Cuomo

Dubajský zázrak nad i pod zemí

Bezkonkurenčně nejnákladnějším projektem je ale dubajské letiště Al Maktoum v Dubaji, které se staví od roku 2017. Cílem je zvýšit zdejší kapacitu na 220 milionů pasažérů ročně. Je to práce za 32,67 miliard dolarů. Těšit se tu můžeme mimo jiné na šest železničních stanic, přesunutí části provozu do podzemí (na pětiproudé silnice) a celkem 45 kilometrů ranvejí. Jen pro představu, jak dynamická stavba je: v současnosti bychom tu napočítali celkem 1182 jeřábů. Při komplexní rekonstrukci mezinárodního letiště v Seattle přitom bylo přítomno jen 65 jeřábů.  Na druhé straně, Dubaj skutečně nemá peněz nedostatek. Ani volného prostoru.

Al Maktoum - kredit: Dubai Airports

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zuri Zanzibar - Unikát od českých architektů

Zuri Zanzibar - Unikát od českých architektů

Nedávno otevřený hotelový resort Zuri Zanzibar navržený českými architekty z Jestico + Whiles pro investora RSJ získal jako první hotel na světě zlatou certifikaci EarthCheck oceňující trvale udržitelný design. Stylový komplex, nacházející se na třináctihektarovém pozemku přímo u pláže omývané Indickým oceánem, leží…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA