ERÚ souhlasí s posílením dohledu nad činností zprostředkovatelů na energetickém trhu, a také s tím, aby dohled nad nimi spadal pod jedinou instituci, kterou by byl právě energetický úřad. Kromě přísnější regulace chce ERÚ také zlepšit informovanost spotřebitelů. "Obě cesty, obranu i sebeobranu spotřebitele, je třeba budovat paralelně a ve vzájemné provázanosti," uvedli členové Rady ERÚ v odpovědi na Prouzův dopis.
Jen v loňském roce zkontroloval ERÚ desítky tisíc smluv, které vykazovaly typické znaky provázející kritizované praktiky. "Prokázaná pochybení také následují citelné sankce odpovídající jejich závažnosti," uvedl úřad.
Na Prouzovu výzvu již dříve reagovala i ministryně průmyslu Nováková. Resort chce podle ní omezit nekalé obchodní praktiky "energetických šmejdů" změnou energetického zákona. Do připravované novely začlenilo MPO podle dřívějších informací například omezení doby trvání smlouvy s dodavatelem na 36 měsíců, možnost zákazníka vypovědět smlouvu na dobu určitou s automatickým prodloužením závazku, a to kdykoliv do patnáctého dne před uplynutím sjednané doby nebo právo zákazníka na bezodkladné písemné vyhotovení smlouvy.
Z dat Operátora trhu s elektřinou vyplývá, že Češi v loňském roce měnili dodavatele elektřiny v rekordním množství. Počet změn se proti roku 2017 zvýšil o téměř 60 procent na 570 511. Podle analytiků byl hlavním důvodem výrazný růst velkoobchodních cen energií, které následně obchodníci začali promítat do koncových cen pro zákazníky.
Sdílet / hodnotit tento článek