Co je potřeba vědět, než začnete vybírat?
Ze všeho nejdříve je nutné ujasnit si několik věcí. V prvé řadě byste měli vědět na jaké místo a do jaké místnosti dvířka vybíráte. Jestli budou dvířka umístěna uvnitř nebo zvenčí budovy. S tím se totiž pojí skutečnost, zda od nich budete vyžadovat odolnost vůči vodě, požáru či povětrnostním vlivům.
Dále je potřeba mít jasno v tom, zda budou dvířka instalovaná na klasickou zeď či sádrokarton s omítkou, nebo vsadíte na řešení pod obklad, ke kterému se nejčastěji přistupuje v koupelnách a na toaletách. Pokud plánujete dvířka větší velikosti nebo máte pro manipulaci s dvířky méně prostoru, ověřte si, zda mají dvířka levé i pravé otevírání, případně si vyberte správnou variantu.
V neposlední řadě zvažte, zda preferujete nějaký konkrétní způsob otevírání. U některých dvířek se můžete setkat s otevíráním pomocí klasického klíče, páčky nebo úchytky. Díky moderním technologiím však již nejste omezeni pouze na tyto varianty.
Například v kategorii neviditelných dvířek určených k montáži pod obklad jsou k dostání také dvířka, která se otevírají takzvaně „na klik“ nebo „na přísavku“ a nijak nenarušují celkový vzhled místnosti.
Otevírání „na klik“
Tento moderní způsob otevírání pracuje se speciálním dvojitým pantem, který dvířka nejprve vysune, a poté je otevře. Díky tomu dvířka velmi snadno otevřete i jednou rukou. Navíc je tento systém konstruován tak, aby bylo dosaženo maximální životnosti otevírání bez poruch.
Otevírání „na přísavku“
K této variantě se v současné době přistupuje zejména u atypických velikostí dvířek či dvířek na míru. Rám i jejich křídlo je zhotoveno ze sádrokartonu a doplňuje se masivním dvojitým ocelovým pantem. Samotný obklad přitom přesahuje přes dvířka až na jejich rám.
A z jakých konkrétních variant dvířek budeme vybírat?
Revizní dvířka pod obklad
Pokud má být přístup do šachty nebo stoupaček krytý keramickým obkladem jsou ideálním řešením revizní dvířka pod obklad, která nejsou na první pohled v místnosti vůbec vidět. Na jejich výběr je dobré myslet už při plánování stavby nebo rekonstrukce.
Instalovat se dají jak do sádrokartonu, tak i do klasického zdiva. Spára mezi obklady dvířek a stěnou se poté vyplní plastovou lištou.
Voděodolná revizní dvířka
Budou vaše koupelnová revizní dvířka v dosahu stříkající vody? V tom případě je vhodné vsadit na jejich voděodolné provedení. Jedná se o podobnou variantu jako v případě revizních dvířek pod obklad. Tato dvířka jsou však zhotovena z desky Glasrock, která nemá žádnou vodní nasákavost, a proto je možné je umístit do vlhkého prostředí, dokonce i tam, kde po nich bude přímo stékat voda. V takové situaci se doporučuje při montáži ještě spáru přetmelit silikonem a po zatvrdnutí proříznout skalpelem.
Revizní dvířka do omítky
Revizní dvířka do omítky se používají především v místech, kde není stěna kryta keramickým obkladem. Je přitom možné je namontovat jak do sádrokartonu, tak i do zdiva.
Stejně jako u předchozích typů dvířek mají i tato speciální konstrukci opatřenou dvojitým pantem. Dvířka po překrytí štukem dobře zapadnou do celkového designu místnosti a nebudou představovat rušivý element.
Revizní dvířka s požární odolností
Potřebujete revizní dvířka instalovat tam, kde je dán požadavek na oddělení požárních úseků? V tom případě vsaďte na provedení s integrovanou požární odolností.
V praxi nacházejí využití zejména při výstavbě více poschoďových bytových budov a při stavbách nebo rekonstrukcích hotelů či administrativních objektů.
Kovová nebo plastová dvířka
Jedná se o jednoduchou variantu dvířek používanou obvykle tam, kde nejsou na dvířka žádné další zvláštní nároky. Tento typ dvířek vyniká snadnou instalací, variabilitou i širokým výběrem různých typů dvířek. Najdete mezi nimi dvířka s možností instalace do zdi i do stropu nebo s možností otevírání na pravou i levou stranu. Tato dvířka přitom uspokojí ty, pro které je stěžejním kritériem výběru cena.
Komínová revizní dvířka
Samostatnou kapitolou jsou takzvaná komínová revizní dvířka, která se používají pro jednoduchý přístup do komína. A to například za účelem odstranění nečistot a sazí. Vyrábí se přitom z různých materiálů (například z nerezového či pozinkovaného plechu) a rovněž bývají opatřena různými typy uzávěrů.
Sdílet / hodnotit tento článek