A zajímavosti tu můžeme objevovat i zevnitř. Je totiž současně exponátem i uměleckou galerií. Most, nazvaný příhodně The Twist je prostě unikát. Jeho stvoření má na svědomí tým z ateliéru Bjark Ingels Group (BIG).
Většinou se pohybujeme v jasně daných škatulích: máme umělecký artefakt, ten vystavíme v galerii, do které se zajdeme podívat a cestou třeba překonáme řeku po mostě. Něco je práce pro umělce, něco pro architekta a něco zase pro stavitele. Jenže u norského Jevenkaru, zhruba 80 kilometrů severně od Osla, tohle všechno zvládneme najednou.
A přidáme k tomu vlastně ještě jeden splněný bod: most, propojující park na dvou březích, je nejen technickou stavbou a galerií plnou exponátů, ale sám je uměleckým dílem, skulpturou. Tuhle netradiční zakázku museli dánští architekti a stavitelé ze studia BIG dlouho promýšlet, aby ji dokázali vhodně zasadit do Kistefosu. Tedy údajně největší evropské expozice „soch a uměleckých exponátů“ pod širým nebem.
Foto: Zakroucený most boří normy i formy
Stavba mostu tu byla plánována už dlouho, protože se venkovní galerie postupně rozrostla na oba břehy řeky, které dělila nejen voda, ale i rozdílná výška břehů. Most, nazvaný The Twist, srovnává výškový rozdíl, a nabízí přitom strhující podívanou. Je dvouúrovňový, devět metrů vysoký a hlavně, je překroucený a zatočený.
Vrut přitom prochází i středem tělesa, a rozděluje tak galerii na vnitřní „tmavý“ prostor a místo „prozářené“ denním sluncem. Architekti to popisují tak, že člověk-divák se tu pohybuje skrz komoru fotoaparátu. Celá budova (most chcete-li) je tak současně i velmi expresivní, organická socha, složená z opakujících se racionálních prvků.
Sdílet / hodnotit tento článek