REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

S rekonstrukcí nemusíte čekat do jara

Kalendářní rok se blíží ke konci a vy jste se ještě nepustili do rekonstrukce, kterou si už dlouho slibujete? Pokud se chystáte na novou fasádu nebo jiné venkovní opravy, tak to letos už opravdu nestihnete. Na vše ostatní máte ale ještě čas. Navíc řada stavebních společností nabízí i lepší ceny než přes letní sezónu.

Venkovní rekonstrukce a složitější venkovní práce budou muset počkat na příští rok. Na druhou stranu vnitřním opravám nestojí nic v cestě.  Záleží jen na vás, do čeho se pustíte, jestli do malování nebo rovnou do přestavby bytového jádra. Pokud si navíc přizvete na pomoc odborníky, můžete i ušetřit desítky procent. Stavební firmy nemají přes zimu tolik práce jako v teplejších měsících a nabízejí posezónní slevy.

Výměna oken

Okna se běžně vyměňují až do teploty minus 10 °C. Přesto je jejich výměna často odložena na jaro ze strachu, že by byt prochladl. Obavy pusťte z hlavy. Stejně jako v teplejších měsících je vybourané okno hned nahrazeno novým, aby byly teplotní ztráty co nejnižší. Zároveň výměnou oken docílíte tepelné úspory už pro letošní zimu. Čím dříve se tedy do výměny pustíte, tím více ušetříte za vytápění. Pokud by teploty klesly pod zmíněných minus 10 °C, nic se neděje. Vnitřní zapravení oken to neovlivní a spolehlivá firma nebude mít problém zapravit okna zvenčí dodatečně, hned co to teplotní podmínky dovolí.

Rekonstrukce koupelny

Rekonstrukce koupelny patří mezi ty nejvíce obávané. Nikoho neláká představa žít několik týdnů v pohotovostním režimu a odbíhat k sousedům na toaletu. Pokud plánujete kompletní rekonstrukci včetně bourání jádra, počítejte se 2–3 týdny. Pokud chcete jen obměnit obklady, vše stihnete během týdne.

Na začátek si sepište celý projekt, podle kterého budete postupovat. Nestane se vám, že byste nevěděli, co dělat dřív, nebo zbytečně práce prodlužovali.

Myslete na hydroizolaci, díky které vaše koupelna odolá každodennímu náporu vody a vlhkosti. Aby hydroizolační vrstva držela co nejlépe, je potřeba podklad důkladně vysušit, vyčistit a zbavit nečistot. Vypořádat se s vlhkostí vám pomohou i spáry, u který trvejte na protiplísňové úpravě. Například spárovací hmota Kerapoxy Design vás navíc potěší i snadnou údržbou.

V případě obkladu myslete na rezervy a nakupte minimálně o 10 % více materiálu, než plánujete využít. Materiál navíc zužitkujete na prořezy a budoucí výměny.

Rekonstrukce od podlahy

Další typ rekonstrukce, do kterého se bez obav můžete v zimě pustit, je výměna podlahy všech materiálů. Pokud se nemůžete rozhodnout, jaký typ podlah se nejvíce hodí k vašemu životnímu stylu, doporučujeme si přečíst tento článek, ve kterém jsou shrnuty vlastnosti jednotlivých materiálů.                       

Před samotnou pokládkou sjednoťte savost materiálu, na který budete pokládat. K tomu dokonale poslouží univerzální penetrace Eco Prim T. Pak se už stačí jen ujistit, že je podlaha dokonale rovná, případně ji pomoci vyrovnávací stěrkou Planitex D15, použít kvalitní lepidlo a můžete pokládat.

Malování

Nevěřte mýtům, že malovat se má pouze v létě. Naopak suchý vzduch v kombinaci s vytápěním vytváří pro malování ideální podmínky. Barva schne rychleji a dokonce se prodlužuje i její životnost. Na samotné malování nebo následný úklid tak roční období nemá žádný vliv.

Barvu vybírejte chytře a podle místnosti, kde chcete malovat. Například do kuchyně doporučujeme barvu Dursilite, kterou od jakýchkoliv nečistot očistíte stejně snadno jako špinavé nádobí. Oproti tomu do místností s vyšší vlhkostí volte vysoce paropropustnou barvu Colorite Matt, která zabrání tvorbě vlhkých míst a tím předejdete tvorbě plísní.

Ať vaše plány zahrnují jakoukoliv rekonstrukci, nikdy nepodceňte výběr materiálů a řemeslníků. Jen díky nim vám bude výsledek dělat radost a ne starost. Můžeme doporučit, lídra trhu se stavební chemií, značku Mapei. V jejich portfoliu najde vše, co pro rekonstrukci potřebujete, a navíc i spolehlivé řemeslníky. Neváhejte už jediný den ať do konce roku vše pohodlně stihnete.  

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA