Sběr rostlinných olejů
Novelou vyhlášky Ministerstva životního prostředí č. 321/2014 Sb. dostali od 1. ledna 2020 všechny obce povinnost zajistit sběr použitých kuchyňských olejů.
Povinnost sběru rostlinných olejů byla zavedena z více důvodů. Česká republika se zavázala do roku 2020 omezit skládkování všech biologicky rozložitelných odpadů. K nim rostlinné oleje patří. Jde také o dobře využitelnou složkou komunálních odpadů.
Například provozy restaurací jsou povinné třídit oleje již dlouhou dobu podobně jako jakýkoli jiný odpad. Některé provozy mají i tzv. lapoly – tedy lapače olejů, které oddělují na principu sedimentace tuky a z odpadní vody tak, aby se tuky nedostávaly do kanalizace.
Svoz zajišťují speciální firmy
Rostlinné oleje se sbírají do speciálních nádob. Rostlinné oleje se do nich buď vylévají, nebo se do nich vkládají v PET lahvích. Způsob sběru se liší obec od obce, zákon neurčuje, zda má obec zavést další z barevných kontejnerů v ulicích nebo zřídit sběrné místo např. na sběrném dvoře. V některých obcích je se svozovou službou domluveno zanechání PET lahve s olejem na víku popelnice apod.
Zdroj: AdobeStock-artitwpd
Specializované firmy pak olej dále zpracovávají. Rostlinné oleje mohou v mnoha případech nahradit ropné produkty. Lze z nich vyrábět biologicky odbouratelná maziva, mohou sloužit při výrobě biosložek, které se přidávají do nafty. Rostlinné oleje lze po přefiltrování i spalovat a využít k výrobě energie. Existují i auta na olej. Rostlinné oleje lze zpracovat při výrobě bioplynu.
Bioplasty díky smažení hranolek
Unikátní český vynález je biotechnologie Hydal[1]. Ta umí pomocí bakterií přeměnit rostlinné oleje na plně odbouratelný bioplast. Využití nalezne například při výrobě kosmetiky. Je známo, že do řady kosmetických produktů se přidávají mikroplasty. Nárůst jejich objemu v životním prostředí (moře) vzbuzuje vážné obavy.
Oleje poškozují kanalizaci
Sběr rostlinných olejů je i prevencí jejich vylévání do kanalizace, což není vhodné. Může ji ucpat, případně poškodit chod čistírny odpadních vod.
(Za doplnění článku děkujeme Ing. Soně Jonášové z Institutu Cirkulární Ekonomiky, z. ú.)
Sdílet / hodnotit tento článek