Světový architektonický festival World Architecture Festival (WAF) je každoroční oslavou kreativity spojenou s předáváním cen za nejlepší projekty v architektuře a designu. První ročník se konal v roce 2008 v Barceloně, aby zde setrval čtyři roky a poté přesídlil do Singapuru na stejné období. Od roku 2016 zahrnují hostitelská města také Berlín a Amsterodam. Od roku 2020 to bude poprvé Lisabon, kde se uskuteční též sesterský festival věnovaný interiérům (INSIDE), který se koná vždy paralelně s WAF od roku 2011.
Projekty je možné přihlašovat do celé řady kategorií a uzávěrka je naplánována na 3. května. V tomto roce bude porota složena z více než 145 hodnotitelů zastupujících 48 zemí a připojí se k nim samozřejmě i přední světoví odborníci. Z předchozích ročníků lze jmenovat takové osobnosti jako jsou Louisa Hutton, David Chipperfield, Li Xiaodong, Manuelle Gautrand či James Timberlake. Z vítězů pak světové ateliéry Foster & Partners, Zaha Hadid Architects, Thomas Heatherwick, Perkins & Will, Rogers Stirk Harbor, FJMT či Sou Fujimoto. WAF každoročně eviduje více než 1 000 projektů v nejrůznějších kategoriích, jež zahrnují jak návrhy, tak dokončené budovy či interiéry.
Ohlédnutí za amsterodamským festivalem
Stejně jako každý rok patřil i minulý festival v Amsterodamu k nejočekávanějším událostem roku. Třídenní oslava kreativity, imaginace a tvůrčí umělecké svobody provázená živými vystoupeními, happeningy, přednáškami a soutěžemi pak vyvrcholila slavnostním vyhlášením vítězů WAF. Za všechny oceněné jmenujme alespoň některá studia a projekty. Za výraznou ikonu současné architektury a designu lze bezesporu považovat studio Thomas Heatherwick, které získalo prestižní ocenění hned ve dvou kategoriích. Odbornou porotu přesvědčil londýnský projekt nazvaný Coal Drops Yard, kde architekti proměnili nevyužívané uhelné sklady na zcela mimořádný multifunkční prostor. Bodoval také projekt zvaný Vassel v New Yorku, který s sebou přinesl i zcela ojedinělé holistické uvažování o architektuře a kreativním životě lidí ve městech.
Ceny samozřejmě sbíraly také rezidenční projekty (například Cedrus Residential v Teheránu od Next Office–Alireza Taghaboni), občanské a komunitní budovy (například škola architektury a urbanismu Gaobu Book House od Condition Lab + UAL Studio) nebo enviromentální veřejné budovy a kanceláře (například Vanke Liuxiandong Design Community od architektů FCHA). Podle slov porotců je z předložených prací více než patrné, že se o slovo hlásí nové paradigma spojující moderní technologie s eniviromentálními faktory, a to včetně biofilie, která předpokládá důvěrné spojení přírodních a uměle vytvořených struktur.
Vítězný projekt WAF Coal Drops Yard v Londýně
Pražský Savarin pod taktovkou vítězů
Také Praha má reálnou šanci zařadit se mezi oceněné ikony architektury studia Heatherwick. Vzniká zde projekt Savarin zahrnující rekonstrukci historických budov a vznik nového veřejného prostoru se zelení, otevřeným prostranstvím ve vnitrobloku a komerčními plochami přímo v sousedství pražského Václavského náměstí, které se s odkazem na tradici václavských pasáží propojí s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panskou. Palác Savarin dále popisuje jako čtyři na sebe navazující vzájemně propojené části, z nichž každá bude mít svůj vlastní charakter a způsob využití.
Budova orientovaná do Jindřišské ulice nabídne vlastní zelený vnitroblok a několik restaurací, část s vchodem z Panské ulice zase tržnici Time Out Market s gastro službami. V bloku směřujícím na Václavské náměstí najdeme pasáž s obchody a službami a všechny části pak povedou návštěvníka do samotného srdce projektu – do nového veřejného prostoru s parkem, do zrekonstruované budovy historické jízdárny, a nakonec i do samotného paláce Savarin, barokního skvostu Kiliána Ignáce Dientzenhofera.
Vedle Františkánské zahrady tak vznikne u Václavského náměstí další místo pro setkávání a relaxaci. Veřejně přístupné střešní zahrady a terasy nabídnou krásné výhledy na panorama Prahy, nové volně přístupné pasáže umožní snadný a volný průchod dříve nepřístupným centrem metropole. Pasáže budou bez dveří, vše bude přístupné bezbariérově a vznikne i nový přímý bezbariérový vstup do metra Můstek. Projekt Savarin má ambice zařadit se mezi světové projekty v portfoliu proslulého studia Thomas Heatherwick. Možná bude jednou i na listu soutěže World Architecture Festival (WAF).
Podle informací a fotografií z tiskové zprávy a společnosti Crestyl.
Sdílet / hodnotit tento článek