Malá městská zahrada, venkovská, permakulturní nebo i ta minimalistická, všechny mají jedno společné. Jejich majitelé se tu v záplavě zeleně chtějí cítit příjemně, a voda upravující mikroklima k tomu hodně dopomůže. Vodní prvky lidstvo doprovázejí už od nepaměti, kdy ti bohatí a mocní začali své palácové zahrady zdobit právě tímto přírodním šperkem. Hlavně v zeměpisných šířkách s horkým a suchým klimatem byla voda vzácností, ale neplatilo to jen v zahradách maurských, s tímto fenoménem jste se mohli setkat i mnohem blíž, například ve Francii. I tam se voda hnala do fontán jen ve chvílích reprezentace, kdy bylo potřeba dát na odiv moc. Vodní prvky tedy byly v minulosti jakýmsi ukazatelem společenského postavení. Dnes od nich ale očekáváme něco trochu jiného. Přírodní jezírka a biotopy skvěle nahradí tradiční bazén s chemicky upravenou vodou, a i byť jen malý vývěrový kámen na obytné terase ve městě je spolehlivým pomocníkem při letním osvěžení.
Voda do zahrady dostane život
Zahrada s vodním prvkem má úplně jinou atmosféru než ta bez něj. Voda je totiž pro samotné zahradní architekty výrazový prvek, který doslova útočí na lidské vnímání. Klidná vodní hladina v sobě zrcadlí okolní vegetaci a stavby, působí uklidňujícím dojmem, a ačkoli se příliš nepohybuje, i ona se podílí na úpravě mikroklimatu nejen samotné zahrady. Klidnou vodní hladinu si nejvíce užijete v podobě okrasného jezírka, ve kterém se bude dobře dařit i rybám, nebo rovnou v podobě koupacího biotopu. Voda v pohybu, tedy ta tekoucí, vytváří dynamickou atmosféru plnou děje. Je to přírodní divadlo plné zvuků a barev. „Hlasitější“ formy vodních prvků nejsou nejlepší volbou do odpočinkových zón zahrady, ačkoli i tento názor nemusí vždy platit. Pokud je naším cílem přehlučení dopravy za pozemkem, pak bude rychle tekoucí potok napájející jezírko tím správným řešením. V praxi se často kombinuje voda tekoucí a stojatá. Na českých zahradách jsou oblíbená hlavně koupací jezírka s průtokem vody, který vodu v jezírku okysličuje a obměňuje. Tento přítok lze samozřejmě regulovat pomocí čerpadel.
Když voda žije
Okrasná i koupací jezírka bývají vybavena i zónou s vodními a bahenními rostlinami, které se starají o čištění vody a také o propojení samotné vodné hladiny s okolní zahradou. Rostliny ale ve většině případů nejsou všemohoucí, a ačkoli vodu dokážou vyčistit od různých sloučenin, i ony potřebují trochu pomoct. S tím pomůže třeba i jen samotný průtok vody, který se stará o okysličování. To je důležité také v případě, že vodu obývají kromě rostlin také ryby. Tito vodní živočichové se stávají častými nájemníky ve vodních prvcích, problém ale bývá s jejich přerybněním. Hodně ryb sice znamená krásnou podívanou, zároveň ale dochází ke znečištění vody výkaly a zbytky krmiv, které ryby nespotřebují. Právě v tomto případě je nutné myslet na kvalitní filtrační systém, bez kterého se hlavně koupací jezírka prostě neobejdou.
S filtrem nebo bez něj?
Filtrační technologii by měla ideálně nainstalovat odborná firma a může se v mnohém lišit. Filtrace má funkci mechanickou, díky které dochází k mechanické separaci nečistot, a díky funkci biologické zase dochází k odbourávání živin z vody vlivem činnosti speciálních bakterií. Jezírka okrasná i koupací bývají konstruovaná různými způsoby. Stupeň znečistění vody závisí na celé řadě faktorů, nicméně zde platí, že se většina jezírek bez jezírkové filtrační technologie jednoduše neobejdou. Ale i tak se najdou výjimky hlavně na těch zahradách, které mají to štěstí na zdroj opravdu kvalitní vody a kde se při stavbě jezírka nešetřilo na hloubce, takže dochází k přirozenému chlazení vody. Pokud tedy zvažujete vybudování jezírka, ať koupacího nebo okrasného, určitě od něj budete očekávat správnou funkčnost a ideálně čistou vodu. Požadavky jsou vyšší hlavně u jezírek určených ke koupání. Právě tady bude filtr jednoznačně správnou volbou.
Vodní prvky ano, chce to jen myslet na zdroj vody
Zdrojem vody pro jezírko, vývěrový kámen, fontánu nebo jen menší brouzdaliště může být voda z vrtu, studny či vodovodu. Hlavně u vody, kterou není nutné chemicky upravovat, jak tomu bývá v případě bazénů, se nemusíte bát jejího znehodnocení. Konec konců má stále svůj přírodní charakter. Kritici nadměrného čerpání kvalitní vody často namítají, že se vodní prvky musí stále dopouštět a tím se voda nadměrně odčerpává z podzemních zdrojů. Ano, to je samozřejmě pravda, na druhou stranu jsou to právě vodní prvky, které ochlazují ovzduší a upravují mikroklima. Je tedy na zvážení, zda hlavně v některých oblastech více nevyužít dešťovou vodu zachytávanou třeba ze střech nebo zpevněných povrchů. U dešťovky je ovšem nutné počítat s tím, že to není tak úplně nejlepší řešení pro první napuštění jezírek a biotopů, nicméně pro dopuštění a přefiltrování se už hodí.
Dešťová voda nebo voda z vrtu?
Při vydatných deštích by se samozřejmě nabízelo využití vody dešťové. Ta je sice zadarmo a při vytrvalém dešti je dostupná i ve větším množství, na druhou stranu má celou řadu nevýhod. Pokud ji tedy chcete využít pro napuštění okrasného jezírka nebo koupacího biotopu, uvažujte nad tím, jestli vás její vlastnosti nepřesvědčí o opaku. Nakonec ji můžete využít i v domácnosti. Mezi největší nevýhody patří absence minerálů, které jsou nutné pro život ve vodě. Rybám by se v této vodě jednoduše nedařilo. Problém je ale spojen také s tím, že je poměrně nevyrovnané její chemické složení, protože s sebou do vodního prvku přinese vše, co se na ní při dešti navázalo ve vzduchu. Přívalové deště na sebe váží sloučeniny dusíku, které vyhovují řasám. Eutrofizovaná voda vás může na zahradě značně potrápit, rozvoj řas a sinic je právě na dusíkaté sloučeniny vázán. V případě, že v jezírku chováte ryby, může být problém i s tím, že dešťová voda přijde do kontaktu s měděnými nebo zinkovými okapy či svody. Tyto kovy jsou ovšem pro vodní živočichy toxické. S dešťovou vodou se také splachují organické nečistoty, které lze samozřejmě díky filtračními zařízení ještě před tím, než se voda dostane do jezírka, odstranit. Ale i tak zvažte, jestli raději dešťovku nevyužít jiným způsobem a vodní prvek nenapájet kvalitnější vodou. Zvláště pokud se ve vodě budete chtít koupat, budete na ní mít i zvýšené nároky. A aby se voda udržela čistá a nerozvíjely se v ní sinice a řasy, je nutné sledovat její chemické složení, které se musí často i u kvalitní vody z vrtu upravovat. U koupacích prvků vás budou zajímat hlavně hodnoty pH, uhličitanová tvrdost vody či obsah fosfátů.
Voda do zahrady patří a ani v minulosti tomu nebylo jinak. Foto: Ing. Lucie Peukertová
Ochlazují vzduch a je to i přírodní divadlo
Pokud se rozhodnete pro některý z vodních prvků, určitě časem zjistíte, že se voda stane centrem veškerého dění v zahradě. Voda samotná příjemně upravuje mikroklima, což oceníte hlavně během horkého léta. V koupacím jezírku se vykoupete i mnohem zdravěji než v běžném bazénu, ve kterém je voda upravená prostředkem na bázi chloru. Na vodu byste měli mít dobrý výhled z domu nebo z obytné terasy, abyste si ji užili všemi smysly. Navíc je to během roku se měnící scenerie, která se stane příbytkem rostlinných a třeba i živočišných druhů.
Řešení i pro menší terasy
Koupací i okrasná jezírka vyžadují dostatek prostoru a zároveň je to i nemalá finanční investice, která dosahuje při využití filtrační technologie ceny i více jak několika set tisíc korun. Ale ani na malé zahradě se vody vzdávat nemusíte, na terase si užijete třeba i menší fontánu nebo vývěrový kámen, které vás v létě příjemně osvěží. Minimalistickým řešením pak bude ptačí pítko nebo také koupadlo, které může být vyrobeno z kamene nebo tvrdého dřeva.
Kam vodní prvek umístit
Každý kout zahrady bude mít samozřejmě svou „náladu“ a vždy se najde důvod pro to sem vodní prvek umístit. Pravdou ale je, že je vybudování jezírka nebo jiného prvku je finančně náročné, takže se nad konečnou lokalizací vyplatí přemýšlet. Okrasné a koupací jezírko si nejvíc užijete v blízkosti domu nebo terasy. Ačkoli vypadá ideálně umístění pod korunou vzrostlého stromu, nejedná se o úplně šťastné řešení. Vodu totiž budou po celý rok znečisťovat organické částice, které budou padat z větví. Hlavně na podzim se o problémy postará padající listí, které si najde cestu i přes ochrannou síť.
Problémem organické hmoty je její rozklad ve vodě a následné uvolňování živin, které pak ovlivní chemické složení vody. Větší množství živin ve vodě pak představuje ideální podmínky pro rozvoj řas a sinic. Vodní prvek by tedy měl být umístěn na otevřenou plochu bez přímé blízkosti vzrostlých dřevin, které by se stávaly častým zdrojem nečistot. Koupací jezírko si pak nejvíce užijete na plném slunci.
Sdílet / hodnotit tento článek