REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka

Ne nadarmo se říká, že odborník dokáže ušetřit nemalé finanční částky. Jedním z těch odborníků na slovo vzatých je zahradní architekt, který dokáže naplánovat zahradu do nejmenšího detailu a navíc je většinou i schopen doporučit vhodnou realizační firmu, která nabídne i následnou údržbu. Ačkoli se může na první pohled zdát částka vynaložená za projektovou dokumentaci vysoká, peníze naopak ušetříte, protože se vyvarujete začátečnických chyb.

I v případě tvorby rodinných zahrad se snaží Češi dostát pořekadlu „zlaté české ručičky“ a zahradu si rádi a často budují od prvního zákresu až po její tvorbu v terénu sami. Jenže ne vždy je výsledek uspokojivý. Někdy je sice na místě uznat, že majitel evidentně disponuje jistou znalostí sortimentu, ale konceptu stále něco chybí. Chyby mohou být mnohdy dokonce i skryté a objeví se až při údržbě.

Většina zahrádkářů se totiž dopouští hlavně toho, že ačkoli jsou schopni zvolit správný rostlinný materiál, neví si rady s technickou stránkou zahrady. Bodově vysazené rostliny do trávníku, které se jen těžko obsekávají sekačkou, permanentně zaplevelené výsadby nebo záhony náročné na vodu tak, že se při letních vedrech neudrží zalévat, nedostatečná nebo naopak předimenzovaná plocha zpevněných povrchů. To a mnohem více patří mezi folklor při tvorbě českých zahrad svépomocí. Takové zahrady se mnohdy předělávají i více než dvakrát, což se samozřejmě promítne vysokými finančními náklady. Takže jednoduchá rada zní, pokud chcete ušetřit, domluvte si schůzku se zahradním architektem, který se může prokázat referencemi.

Zahradní architekt se v mnohém vyplatí - dokáže zahradu naplánovat tak, abyste se do ní rádi vraceli

Na internetu i kontakt od známých

Zahradních architektů je naštěstí dostatek, jen je někdy problém s jejich pracovním vytížením. Často si zbytečně prodlužujeme čekací lhůtu na schůzku i z důvodu špatného odhadnutí termínu projekce. Majitelé zahrady mívají většinou zvykem vše dělat na poslední chvíli a projekt začínají řešit teprve na jaře, ačkoli už koncem léta chtějí začít s budováním své zelené oázy. Projektová dokumentace se i do takového termínu může stihnout, jenže přesně takto uvažují i jiní a zahradní architekti mívají na jaře plné ruce práce. Takže na projekt myslete dříve, ideálně na konci sezony. Situace bývá nejpříhodnější pak během zimy. Zahradního architekta nejčastěji vyhledáváme na internetu, kde je možné shlédnout i některé již hotové zahrady. Nejlepší spolupráce ale bývá s těmi, na které jste získali kontakt od svých známých, kterým daný odborník zahradu již projektoval a byli s výsledkem spokojení. Nechte si vždy ukázat hotovou projektovou dokumentaci jiné zahrady. Dobrou představu si vytvoříte i na základě fotografií již hotových děl, nebojte se tedy zeptat a požádat třeba i o reference od jiných zákazníků.

Cena projektu jako na houpačce

Ačkoli by se mohlo zdát, že je obsah projektové dokumentace pevně daný, v praxi se projektový výstup jednotlivých architektů nebo firem specializovaných na projekci může diametrálně lišit. Standardně bývá součástí průvodní zpráva, která se zabývá podrobnou charakteristikou stanoviště a popisuje jednotlivé části projektu. Měla by obsahovat také doporučení při realizaci zahrady i pro následnou údržbu.

Cena projektu se může značně lišit - záleží na jeho podrobnosti i velikosti zahrady

Součástí grafických podkladů bývá zákres širších vztahů, koncept, studie, osazovací plán případně technické výkresy některých staveb. Pokud firma nabízí i projekci automatických závlahových systémů (dále AZS), pak si můžete nadstandardně připlatit i projekt AZS. Neměly by chybět ani perspektivní zákresy pro lepší představivost o tom, jak bude zahrada vypadat v době, kdy bude vegetace již vzrostlá. Někteří architekti pracují i s různými grafickými programy, díky kterým vám zahradu představí ve formě dynamické vizualizace nebo v různých ročních dobách.

Pro lepší obeznámení s rostlinným materiálem se do projektové dokumentace doplňují další výstupy, které mívají různou formu. Někdy můžete dostat jakési portfolio použitých rostlin s fotografiemi v době květu, jindy zase můžete nahlédnout do „kalendáře“ působnosti rostlin během roku. Z něj vyčtete, kdy a v jaké barvě rostliny kvetou, kdy plodí, případně jaké je podzimní zbarvení nebo jestli se jedná o stálezelených druh či rostlinu okrasnou semeníky. Od složitosti řešení a od podrobnosti projektu se odvíjí také cena, za kterou projekt pořídíte. Ta se může lišit v řádu desetitisíců. Zjednodušená dokumentace pro malou zahradu může vyjít třeba i 15 000 Kč, ale nejsou výjimkou ani projekty za 50 000 a více. Navýšení ceny bývá často odrazem složitého terénu, kdy architekt musí řešit systémy pro stabilizaci svahu nebo vytváří zákresy atypických zahradních prvků a staveb. Některé zahradnické firmy „lákají“ zákazníky také nabídkou projektové dokumentace zdarma v případě, že si zahradu necháte od stejné společnosti i zrealizovat. Otázkou je, jestli může být v dnešní době kvalitní výstup takto zadarmo. Pravděpodobné je, že se o cenu projektu navýší cena realizace. Projektant totiž podrobným návrhem stráví celé dny, a je tedy těžko uvěřitelné, že by byla firma natolik shovívavá ke klientovi a věnovala mu čas odborníka zdarma. Záleží ale na zákazníkovi, jakou cestu zvolí, zda půjde naproti opravdu skvělé kvalitě nebo trochu zariskuje a půjde i do poněkud nejistého výsledku.

V současné době jsou oblíbené hlavně zahrady přírodního charakteru

Kdy se odborník jednoznačně vyplatí

Zahradní architekt se studiem rostlinného sortimentu zabývá mnoho let, dnes je totiž magisterské studium dokonce až šestileté. Během této doby načerpá poměrně pestré znalosti i z technických oborů. Vyzná se v designu, ví, co a jak navrhnout tak, aby na zahradě majitel nenechal ruce při údržbě, a také dobře ví, jak vyřešit závlahu případně kumulaci dešťové vody, což je v současné době důležité téma. Již na první pohled je jasné, že si s těmito otázkami laik nemůže vědět rady, tudíž je třeba odborníka doporučit v každém případě. Někdy se ale může stát, že do projektu vstoupí i jiní odborníci. Často je třeba vyřešit statickou otázku pozemku, zvláště pokud hrozí velkoplošné sesuvy, které by ohrožovaly osoby nebo majetek. Stejně tak bývá zvykem, že i závlahu projektuje závlahový technik, nikoli samotný zahradní architekt. Odborníka je tedy dobré povolat vždy, když si nevíte rady s řešením.

Co se dá udělat svépomocí?

Na tuto otázku se jen těžko hledá jednoznačná odpověď, každý se totiž vyzná v něčem jiném a samozřejmě existují i takové výjimky, které sice nepracují v oboru, ale zahradničení je jejich celoživotní vášeň a poradí si s naprostou většinou záležitostí spojených s projektováním i realizací zahrady. Mohlo by se také zdát, že si s návrhem výsadeb musí poradit úplně každý, vždyť se na papír rozkreslují jen různé druhy rostlin, jenže ani to není tak úplně pravda.

Návrhem trvalkových záhonů se zabývají specificky orientovaní perenáři, kteří znají rostlinný sortiment, vědí, co všechno rostliny ke zdárnému růstu potřebují a také umí pracovat s jejich estetickou působností. Výběr rostlin se navíc musí podřídit podmínkám na stanovišti, opačně to nebude nikdy fungovat.

Zahradu si můžete naplánovat i sami, ale bez znalosti rostlin a technické stránky tvorby to půjde jen těžko

Do čeho se určitě sami při plánování nepouštějte a povolejte odborníka

Je hned několik věcí, které pravděpodobně nezvládnete sami. Většinou tyto zásahy vyžadují odborný přístup nebo specifickou techniku. Do čeho bychom se tedy neměli pouštět sami?

  • svahy s rizikem sesuvu
  • složitější terénní úpravy, které mají za úkol odvést přebytečnou vodu apod.
  • koupací nebo okrasné jezírko
  • automatický závlahový systém (kromě stavebnicových systémů hobby kategorie, které jsou kci vhodné i pro svépomocnou realizaci)
  • intenzivní střešní zahrady
  • tvorba zpevněných povrchů – ne vždy je ale odborník nutný, situace se musí vždy posoudit v reálné situaci

Ing. Lucie Peukertová

Na Mendelově univerzitě v Brně dokončila bakalářské studium oboru Management zahradních a krajinářských úprav. Poté na ČZU v Praze dokončila magisterské studium oboru Zahradní tvorba. V současné době se věnuje kromě projekce rodinných zahrad také popularizaci oboru zahradní architektury. Veřejnosti čtivou formou přiblížuje hlavě tematiku zahradních stylů, přičemž se zabývá zejména zahradním designem a zahradami přírodními. Při projekční činnosti se zaměřuje především na obytnou funkci a na multifunkční využití zahrad hlavně rodinami s dětmi.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

  1. Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka
  2. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
  3. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
  4. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
  5. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
  6. Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší
  7. Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění
  8. Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii
  9. Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem
  10. Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán
  11. Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar
  12. Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko
  13. Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí
  14. Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí
  15. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
  16. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu
  17. Terasy a jejich stínění
  18. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
  19. Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky
  20. Nový plot v novém stavebním zákoně. Kdy je potřeba povolení na stavbu plotu?
  21. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
  22. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků

Mohlo by vás zajímat

Foto: Patrik Ekenblom

Starou kůlnu nahradili obytným pavilonkem. Mají trucovnu uprostřed zahrady

Projekt, který možná nemá zásadní dosah a neohromí svou velikostí. Zato překvapí důkladností provedení, chytrým nápadem a tím, že vychází vyloženě z lidských měřítek a potřeb. Zkrátka a dobře, Pavilon Törnskatan má za cíl jen dělat radost obyvatelům jednoho domu ze švédského Linköpingu. A daří se to.

Altán v romantickém zákoutí tajemné zahrady

Altán v romantickém zákoutí tajemné zahrady

Bývala to tajuplná zahrada obehnaná vysokou kamennou zdí s prostorným altánem pro dobrodružná nebo tajná milostná setkávání. Najdeme i dnes taková místa, která nás přitahují zvláštní silou?

Foto:Ing. Lucie Peukertová

Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky

Díky „zlatým českým ručičkám“ se rádi do tvorby zahrady mnozí majitelé pozemků pouštějí svépomocí, ale zárodky zelené oázy jsou postaveny na zcela jiných základech, než se zdá na první pohled. Ačkoli výsadby rostlin dodávají zahradě kouzlo a jsou pomyslnou třešničkou na dortu, úplně nejdříve budete muset vyřešit…

Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán

Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán

Snižují riziko zaplevelení, hrají důležitou roli kvůli schopnosti zamezit nadměrnému odpařování vody, zabraňují erozi, a navíc mohou i dobře vypadat. Zahradu bez nich si sotva dovedeme představit. Aby ovšem plnily svou funkci tak, jak od nich očekáváme, musíme zvolit správný typ a neošidit vrstvu. Seznamte se s…

Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar

Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar

Okraje mezi trávníkem a výsadbami jsou vizitkou každé zahrady. Na oddělení trávníku se ale často šetří, což se pak odrazí v časové náročnosti údržby. Ačkoli obruby něco stojí a kvalita bývá o to dražší, i tak se můžete těšit nejen na perfektní vzhled okrajů, ale také na značnou úsporu času, který byste jinak…

Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší

Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší

Jaký materiál v zahradě vám přijde nejvíce všestranný? Bude to kámen nebo dřevo? Kámen je jedničkou v dlouhověkosti a dobré dostupnosti, od dřeva toho ale čekejte ještě mnohem více. Kromě toho, že do zahrady přirozeně patří, tak i příjemně voní, ani na slunci se nepříjemně nerozpaluje, a navíc dostalo díky polymerům…

Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění

Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění

Kámen ve skalce, u jezírka nebo třeba v podobě štěrku jako mulč v trvalkovém záhonu málokomu chybí. Konec konců kámen najdeme i v půdě, která z něj de facto i vzniká erozí. V každé zahradě najde své místo i díky svým jedinečným vlastnostem, jen se s ním musí pracovat podle určitých zásad. Zvláště výběru je třeba…

Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu

Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu

I drobný konstrukční detail dokáže prodloužit životnost dřevěného výrobku v exteriéru a zvýšit odolnost vůči poškození. Dřevo je materiál esteticky velice zajímavý a vyhledávaný pro vnější aplikace. Je však nutné respektovat jeho přirozené přírodní vlastnosti a věnovat jim při návrhu a realizaci jakékoliv konstrukce…

REKLAMA