Oslovili jsme Davida Bendu, odborníka na oblast zahrady a zahradní techniky v projektových marketech Hornbach, který nám poradil, jak vybírat z aktuální široké nabídky a jak se o vybrané produkty starat, abychom mohli plně využívat jejich potenciálu i potenciálu samotných zahradních jezírek.
Estetické a funkční vlastnosti jezírek
S výběrem techniky samozřejmě souvisí i typ jezírka, jeho design a architektura. Důležitý je správný výběr místa i materiálů, abychom měli dostatek prostoru pro techniku i zdravý rozvoj rostlin, stromů, keřů či trav. Zahradní jezírka by měla rozvíjet základní architektonickou myšlenku daného prostoru a odrážet vkus uživatele. V základní sestavě vybíráme nejčastěji mezi okrasnými nebo koupacími jezírky, můžeme volit i jezírka na chov ryb. Podle toho pak volíme jezírkovou techniku.
Princip solárního čerpadla Heissner Zdroj: Hornbach
Čištění vody je základ
Mezi základní jezírkovou techniku patří filtrace, čerpadlo, topný plovák a takzvané vzduchovadlo. Při jejich výběru se zřejmě bez pomoci odborníků neobejdete. Nabídka je široká a každá zahrada je jiná. Individuální přístup je nezbytný. „Při výběru je důležité držet se několika skutečností. Pro výběr filtrace a čerpadla jsou klíčové dvě věci – objem vody a hloubka jezírka. Pokud si naplánujete malý vodopád, potůček nebo třeba fontánu, možná budete potřebovat i doplňující čerpadlo. Jestli navíc chcete, aby se vám ve vodě prohánělo hejno ryb, zohledněte tento fakt při výběru filtrace. Ryby jsou totiž velkým zdrojem nečistot a snižují účinnost filtrace,“ vysvětluje David Benda a ukazuje jednotlivé kusy jezírkové techniky a také celé jezírkové sety.
Výběr podle objemu vody
Vybírat filtraci bychom měli podle objemu vody a také podle účelu zahradního jezírka. Slabá filtrace by větší množství vody nezvládla. Pro samotnou filtraci i pravidelnou údržbu musí být u jezírka dostatek místa, filtry se musí udržovat a pravidelně proplachovat. „Každá filtrace má v sobě zabudovanou zároveň UV lampu, aby se zde nemnožily škodlivé bakterie kalící vodu. Ozáření vody UV světlem způsobuje, že drobné nečistoty, řasy a mikroorganismy prasknou a jejich zbytky se následně vyfiltrují. Nelekněte se, pokud bude voda přes léto o něco kalnější. Jde o naprosto normální jev. Dopadající světlo zbarvuje všechny organické látky plovoucí ve vodě pomocí chlorofylu. V důsledku toho se voda zbarvuje do zeleno-hněda. Přenechejte čištění jezírkové vody přírodě. Zasáhnout stačí pouze v případě nouze,“ doporučuje David Benda.
Kalové čerpadlo je třeba pečlivě vybírat Zdroj: Hornbach
Bez čerpadla to nepůjde
Bez čerpadla nefunguje filtrace, neteče potůček, nepadá vodopád ani netryská fontána. Bez čerpadla se v zahradním jezírku zkrátka a dobře neobejdete. Důležitými parametry pro jeho výběr jsou opět velikost jezírka, celkový objem vody a hloubka – pro správnou funkci čerpadla musíte před výběrem vědět, v jaké hloubce bude čerpadlo uloženo, aby zvládlo vytlačit vodu do filtrace, tedy na hladinu. David Benda radí, abychom čerpadlo uložili co nejhlouběji. Bude pak tlačit do filtrace více špinavé vody a jezírko bude čistší. „Vhodné je položit čerpadlo na kámen, aby zbytečně nenasávalo nečistoty a bahno ze dna a nezanášelo filtraci. Umístění mimo jezírko se provádí do čerpadlové šachty. Čerpadlo je nutné umístit pod vodní hladinu, připojí se k němu sací a tlaková hadice a zavede se do jezírka – případné údržbové práce na čerpadle tím půjdou provést snadněji. K zajištění spoje hadice s vodou vám mohou pomoci kameny,“ dodává a vše opět ukazuje na konkrétních produktech.
Je libo fontánu či vodopád
Fontánové čerpadlo vykouzlí krásný efekt stříkající fontánky nad hladinou jezírka. Při výběru bychom měli zohlednit výšku zamýšlené fontány – čerpadlo musí zvládnout vytlačit vodu ze dna jezírka nad hladinu. „Pokud čerpadlo usadíte na vyvýšené místo, bude stačit i menší výkon. Na filtraci se nenapojuje, do jezírka tak potřebujete dvě čerpadla a dvě zásuvky. Jestliže vyndáte z čerpadla fontánovou trubičku, získáte čerpadlo potoční. Tyto přístroje nejen pohání vodní fontány, ale také nabízí kombinaci s filtrem. Výkon čerpadla závisí na výšce a šířce dostřiku. Čím vyšší a širší má vystřikovaný paprsek být, tím více vody musí čerpadlo za hodinu přepravit. Například při výšce dostřiku 0,5 metru je zapotřebí čerpadlo s výkonem 4 000 l/h,“ popisuje funkci přístrojů odborník z Hornbachu.
Jezírková UV Lampa Zdroj: Hornbach
Podobně se postupuje i při výběru vodopádového čerpadla, které je, jak název napovídá, ideální pro efekt vodopádu. Při výběru je nutné brát v potaz výšku a sílu vodopádu – čerpadlo musí zvládnout vytlačit vodu ze dna jezírka a následně do vodopádu. Ani toto čerpadlo se nenapojuje na filtraci.
Dále je zde potoční čerpadlo, které dokonale provede efekt potůčkového proudu. „Aby se totiž voda z jezírka dostala opět k pomyslnému prameni potoka, je nutné ji tam napumpovat. Čerpadlo můžete připojit na filtraci a potůčkem do jezírka poteče čistá voda. Výkon čerpadla se odvíjí od výšky a šířky potoka, popřípadě vodopádu. Čím vyšší a širší potok či vodopád jsou, tím větší množství vody musí čerpadlo za hodinu přepravit. Pro potok o výšce 1,50 metru a šířce 40 centimetru je nutné čerpadlo o výkonu 6 600 l/h,“ uvádí dále David Benda.
Výběr jezírkového vzduchovadla Heissner Aqua air outdoor Zdroj: Hornbach
K čemu je vzduchovadlo a proč topit
Vzduchovadlo či provzdušňovací čerpadlo bude nutností pro toho, kdo má v jezírku ryby. Měl by též uvažovat o vytápění jezírka, pokud nemá ryby vybavené na přezimování. Vzduchovadlo nejen provzdušňuje, ale také pomáhá proti zamrznutí. Ani zde bychom neměli zapomínat na pravidelnou údržbu. Na podzim se doporučuje krycí síť a pokud se vytvořilo na dně jezírka bahno, je potřeba ho vypustit a vyčistit, třeba jezírkovým vysavačem. Provzdušňovací čerpadlo se umístí do sucha a nad vodní hladinu, aby se do přístroje nemohla dostat skrz hadice žádná voda.
„Filtrační/oběhové čerpadlo obstará koloběh vody, který v přírodních povodích zajišťuje vítr. Díky tomu se voda v jezírku obohacuje o kyslík. Toto čerpadlo má často také filtr, který odstraňuje nečistoty a poletující částice. Místo nasávání a vypouštění vody musí být od sebe co nejvíce vzdálené. Filtrační výkon čerpadla se vypočítává z povrchu jezírka, hloubky a objemu. Se vzrůstajícím počtem ryb filtrační výkon čerpadla klesá. Pro rybí jezírko s povrchem 20 m2 a hloubkou 1 metr je zapotřebí čerpadlo o výkonu 5 000 l/h. Pro stejně velké jezírko bez ryb zvládne takové čerpadlo 10 000 l/h,“ uzavírá David Benda a jako bonus dobrého vybavení přidává ještě topné tyče či kompletní topné systémy částečně provozované pomocí solárních článků. A proti zamrznutí speciální topný plovák.
Dle tiskové zprávy Hornbach redakce.
Sdílet / hodnotit tento článek