REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky

Díky „zlatým českým ručičkám“ se rádi do tvorby zahrady mnozí majitelé pozemků pouštějí svépomocí, ale zárodky zelené oázy jsou postaveny na zcela jiných základech, než se zdá na první pohled. Ačkoli výsadby rostlin dodávají zahradě kouzlo a jsou pomyslnou třešničkou na dortu, úplně nejdříve budete muset vyřešit celou řadu stavebních úprav. Právě ony se na budoucí funkčnosti zahrady podepíšou nejvíce.

Každý, kdo si zkusil realizaci zahrady na vlastní kůži, ví, jak snadno se může každý dopustit chyb. Jejich opravy bývají často finančně i časově náročné, a pokud se někdy nad tvorbou zahrady opravdu vyplatí přemýšlet, pak je to při jejím plánování. Při vymýšlení budoucí zahradní kompozice je nutné si nejdříve ujasnit, jakým způsobem budou vyřešeny příjezdové nebo zahradní cesty, jak si poradíte třeba i se svažitou částí pozemku, jakou podobu dát hernímu koutku pro děti a stejně tak nezapomeňte do nejmenších detailů promyslet umístění i typ povrchu na terasu, kterou si budete chtít užít možná i po celý rok. Při stavebních úpravách je někdy navíc poměrně těžké najít tu správnou míru, co se týče plochy některých prvků a stejně tak možná budete váhat, jaký materiál bude ten nejlepší, v tomto ohledu se řiďte jednoduchými pravidly.

Suchou nohou po celé zahradě?

Zpevněné povrchy budou u rodinného domu tím nejlepším pomocníkem po celý rok a rozhodně se na nich nevyplácí šetřit. Pravdou ale je také to, že by se to s nimi naopak ani nemělo přehánět, protože ve větším poměru dokážou prostor zahrady dost narušit. Největší podíl zpevněných povrchů bývá zastoupen v blízkosti domu a garáže. Je na zvážení, jestli jsou nutné klasické zahradní cesty i v dalších částech zahrady. Pokud se mezi domem a vzdálenějšími kouty zahrady pohybujete opravdu často, zvažte, jestli si nedovolit jednu nebo více cest i v rámci širšího prostoru, mnohdy ale cestu nahradí třeba kamenné nebo betonové nášlapy, které odvedou stejně kvalitní práci a zahradě ponechávají její atmosféru, aniž by ji rušily.

Ještě před tím, než se zrodí vlastní zahrada, je nutné vyřešit celou řadu technických záležitostí. Foto:Ing. Lucie Peukertová

Často opomíjeným tématem jsou povrchy a cesty v užitkové zahradě. Například mezi vyvýšenými záhony není zrovna nejšťastnějším řešením trávník, který se bude častým sešlapem ničit, a navíc i těžko sekat. Stejně tak je ale ve většině případů zbytečné takové plochy vydláždit, spíš promyslete, jestli nebude lepší variantou plocha mlatová, která umožní pohodlný pohyb, a navíc funguje i jako skvělý povrch pro zasakování srážkové vody.

Opravdu důkladné řešení a také plánování vyžaduje příjezdová cesta nebo také parkovací plocha. Ta bývá nejčastěji orientována směrem do uličního prostoru. Tento prostor by měl kromě pohodlného parkování do garáže umožnit ideálně i stání dalšího vozu. Častým problémem bývá také poddimenzování šíře samotného vjezdu, na pozemek bude možná muset vjet i v budoucnu technika nebo nákladní automobil, proto myslete na velkorysejší šíři vjezdu, než možná teď momentálně potřebujete. Na příjezdovou cestu i na stání lze využít přírodní či štípaný kámen nebo také betonovou dlažbu.

Pochozí plocha ve výsadbě z dubových trámů dodá konceptu šmrnc. Foto:Ing. Lucie Peukertová

Materiál by měl být protiskluzový a nenasákavý. Lišit se ale bude také příprava podloží. To se odvíjí od hmotnosti vozidel, která se po povrchu budou pohybovat. Pro vůz o hmotnosti do 3,5 t počítejte s tím, že se na zhutněný povrch položí 10 cm štěrkopísku, na tuto zhutněnou vrstvu pak přijde ještě dalších přibližně 25 cm drceného kameniva frakce 16-32 mm, potom bude následovat 10 cm vrstva kameniva frakce 8-16 mm. Pod samotnou dlažbu by měla přijít vrstva poslední o mocnosti asi 3 cm. Kladecí vrstvu by měl tvořit jemný štěrk frakce 4-8 mm. Každou vrstvu je nutné pečlivě zhutnit, aby se po položení dlažby terén nesesedal. Pokud nevíte, jestli se bez zahradních cest obejdete či nikoli, představte si, kam budete nejčastěji chodit a v jaké frekvenci. Na některá místa budete chodit i několikrát za den, takže by v trávníku vznikaly vyšlapané trasy, které by zahradě na kráse přeci jenom moc nepřidávaly.

Děti vyrostou a co pak s herními prvky?

Málokterá zahrada mladých rodin se obejde alespoň bez houpačky nebo menší sestavy prolézaček, ale pravdou je, že je to jeden z prvků, ze kterých děti opravdu rychle vyrostou. Nejlepším řešením jsou samozřejmě prvky, které využijí i dospělí. Houpačky nebo hamaky zavěšené na konstrukci z dubových trámů budou prakticky věčné, jak to ale udělat s klasickými herními sestavami? Kvůli bezpečnosti dětí musí být umístěny do volného prostoru a správně by se měly dodržet i výrobcem stanovené dopadové plochy, což znamená, že by se v přímém okolí nemělo nacházet nic, co by představovalo i sebemenší riziko při užívání sestavy. Dilema lze vyřešit jako dočasnou změnu některé z částí zahrady. Dopadovou plochu lze pojmout jako plochu z kačírku, kterou položíte ideálně do trávníku v dohledu od zahradního posezení a třeba dál od vodních prvků. Jakmile děti odrostou a prvky přestanou sloužit svému účelu, jednoduše je odinstalujete a dopadovou plochu zrušíte. Na jejím místě pak může opět vzniknout trávník nebo výsadba rostlin. Pravdou ale je, že nejspokojenější jsou děti na zahradě s různými typy výsadeb, kde se mohou schovávat a kde si mohou klidně hrát třeba pod zelenou korunou ovocných stromů. Herní prvky tedy nejsou bezpodmínečnou nutností, zvláště pokud se v okolí bydliště nachází dětské hřiště.

Bazén by měl být co nejdéle vystaven slunci a pokud to jen trochu jde, nevysazujte kolem vysoké opadavé stromy. Foto:Ing. Lucie Peukertová

Voda tisíce podob

Víte, jakého prvku si všimnete okamžitě po vstupu na pozemek? Ano, je to voda v jakékoli podobě, ať se jedná o tradiční bazén, koupací biotop nebo jen ptačí koupadlo. Voda pohledy přitahuje jako magnet, proto je důležité jí dát stálou a ideálně i neutrální podobu. Ačkoli okrasná nebo koupací jezírka doslova vybízejí k tomu jim dát i trochu netradiční organický tvar, buďte v tomto ohledu raději střídmější, v jednoduchosti je krása a u vodního prvku to platí opravdu bez výjimky. Jednoduchý obdélníkový tvar na sebe zbytečně neupozorňuje, lépe se udržuje, a nakonec se i v případě koupacích variant lépe používá. Kam ale vodní hladinu umístit? Pokud bude voda sloužit ke koupání, pak na otevřené a slunné prostranství, na které se pohodlně dostanete z domu nebo z pobytové terasy. Poblíž by se neměl nacházet žádný vzrostlý strom, který by znečisťoval vodu padajícím listím nebo stavba či prvek, které by během dne stínily. Voda bude poutat pozornost nejen od jara do podzimu, rádi se tímto zátiším pokocháte i během zimy, kdy je hladina zamrzlá, proto se při plánování umístění neochuzujte o výhled z oken domu.

Pozor na překombinování materiálů

Stavební úpravy zahrady jsou spojeny mimo jiného také s volbou materiálů. Ty by samozřejmě měly korespondovat s těmi, které jsou použity třeba na fasádě domu nebo jiné zahradní stavby. Překombinování je v tomto případě největším nepřítelem mnohdy i dobrého zahradního konceptu. Zahradní styl i architektura domu by měly rozhodnout o tom, jakou skupinu materiálů zvolíte. Mohou to být ryze přírodní materiály v podobě kamene či dřeva, minimalistickým i městským zahradám ale doslova sednou i materiály moderní v podobě pohledového betonu. Pro středně velkou zahradu platí, že by se tu měly opakovat přibližně tři typy materiálů, každý další tu bude už tak nějak navíc. Pozor si dávejte také na barevné kombinace. Pokud na sebe nemá prvek strhávat pozornost, pak volte studené odstíny. Oblíbené hnědé a zelené barvy bývají často vnímány jako nenápadné, pravdou ale je, že jsou vidět už na dálku. Jestliže hledáte opravdu neutrální odstín pro různé zahradní prvky, pak je to antracit. Ten se může promítnout do povrchu zahradního nábytku, pumpy na studnu nebo také oblíbeného oplocení z potaženého pletiva, které bývá dostupné nejen ve zmíněné zelené barvě, ale najdete ho v odstínu tmavé šedi.

Některé části zahrady se obejdou bez jednolitého zpevněného povrchu, mnohdy stačí i kamenné nebo betonové nášlapy. Foto:Ing. Lucie Peukertová

V další části budeme pokračovat od úprav svahu až po zajištění soukromí na zahradě. Nenechte si ujít nic z obsahu portálu ESTAV.cz! Aktivujte si týdenní zpravodaj zdarma.

Ing. Lucie Peukertová

Na Mendelově univerzitě v Brně dokončila bakalářské studium oboru Management zahradních a krajinářských úprav. Poté na ČZU v Praze dokončila magisterské studium oboru Zahradní tvorba. V současné době se věnuje kromě projekce rodinných zahrad také popularizaci oboru zahradní architektury. Veřejnosti čtivou formou přiblížuje hlavě tematiku zahradních stylů, přičemž se zabývá zejména zahradním designem a zahradami přírodními. Při projekční činnosti se zaměřuje především na obytnou funkci a na multifunkční využití zahrad hlavně rodinami s dětmi.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

  1. Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka
  2. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
  3. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
  4. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
  5. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
  6. Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší
  7. Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění
  8. Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii
  9. Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem
  10. Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán
  11. Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar
  12. Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko
  13. Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí
  14. Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí
  15. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
  16. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu
  17. Terasy a jejich stínění
  18. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
  19. Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky
  20. Nový plot v novém stavebním zákoně. Kdy je potřeba povolení na stavbu plotu?
  21. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
  22. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Lucie Peukertová

Zahrada má být krásná i v zimě, říká zahradní architektka

Zimní období je časem plánování, ale také časem zabezpečení domu, zahrady či pozemku. Co je důležité před zimou udělat a jak vše důkladně připravit, abychom se mohli následně posadit u vyhřátého krbu a vychutnávat v klidu vánoční atmosféru. Požádali jsme o rozhovor Lucii Peukertovou, která se zabývá projekcí převážně…

Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí

Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí

Ačkoli by se mohlo zdát, že zahrada vznikne po zasazení poslední květiny a po zazelenání trávníku, pravdou je, že se žádná nezrodí bez stavebních úprav. Co všechno je nutné vyřešit ještě před samotnými vegetačními úpravami? Kromě zpevněných povrchů, ploch určených pro umístění herních sestav a vodních prvků se…

Freiburk

Zelená architektura: Když se vize stává realitou jen kousek od českých hranic

Na základě vlastních exkurzí a setkávání se zajímavými lidmi připravilo Centrum pasivních domů (CPD) studii, která se váže k zelené architektuře. Jako zajímavý inspirativní příklad nabídlo německé univerzitní město Freiburg. Vznikla rovněž iniciativa s názvem Deklarace udržitelnosti.

Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán

Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán

Snižují riziko zaplevelení, hrají důležitou roli kvůli schopnosti zamezit nadměrnému odpařování vody, zabraňují erozi, a navíc mohou i dobře vypadat. Zahradu bez nich si sotva dovedeme představit. Aby ovšem plnily svou funkci tak, jak od nich očekáváme, musíme zvolit správný typ a neošidit vrstvu. Seznamte se s…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA