S obojím souvisí způsob, kvalita, velikost a umístění prosklení, promyšlená dispozice, odladění technických detailů. V neposlední řadě je to způsob výměny vzduchu a vytápění. Kvalita realizace je přímo úměrná kvalitě řešení a návrhu. V této fázi je nezbytné využít služeb profesionálů a neexperimentovat. Principy pasivního domu jsou zdánlivě jednoduché, ale pro jejich návrh a realizaci je třeba zkušeností a spoustu znalostí.
Precizní návrh a zcela jasné a pragmatické podklady vám dávají skvělý předpoklad pro výslednou kvalitu a cenovou hladinu bez víceprací, vícenákladů a dalších překvapení, o která nikdo nestojí.
Není nutné se obávat složitosti principů pasivního domu. Jde o vyváženou tepelnou bilanci, kdy efektivně využíváme veškeré možné tepelné zisky. Takřka žádné teplo nepřichází vniveč, což má další spojitost s objemem technologií a závislosti na potřebě další energie. Základem celé koncepce je vzduchotěsnost celé stavby a rekuperace, která se stará o výměnu a kvalitu vzduchu uvnitř domu. Z odpadního vzduchu získané teplo je předáváno chladnému čerstvému vzduchu, který je znovu poslán do oběhu předehřátý na potřebnou teplotu.
Systém je tak složený z rekuperační jednotky a rozvodů. Toto je základ, na kterém pasivní dům funguje. Ovšem ten dům v modelové situaci projektu stojí na papíře. Ve skutečnosti je však třeba ho zasadit do reálného prostředí. Ne jakkoliv, ale podle určitých daností a tedy smysluplně.
Orientace domu a s ním místností vůči světovým stranám je naprostý základ
Optimální řešení bydlení z pohledu světelné, zároveň i tepelné pohody:
- souvislý, minimálně členitý tvar stavby
- největší plochy oken na jih, případně na jihovýchod nebo jihozápad, nejmenší na severní straně
- solární zisky nesnižované zastíněním okolní zástavbou, terénem či nevhodně umístěnou pergolou
- vhodné letní stínění proti přehřívání interiéru umístěné s ohledem na světové strany.
Zde se nám jasně profilují možnosti dalšího řešení. V části jihozápadní až severozápadní, stejně jako v části jihovýchodní až severovýchodní, je vhodné pracovat se vzrostlou a střední zelení pro přirozené zastínění proti nízkému slunci. Jižní fasáda by měla být bez přistínění. Jasná orientace ke světovým stranám koriguje míru a kvalitu denního osvětlení a tepelné zisky. Zároveň určuje uspořádání jednotlivých místností.
Co lze očekávat od jednotlivých světových stran
- Severní strana je studená, bez dlouhodobého slunečního světla, poskytuje však výhodné rovnoměrné osvětlení bez oslnění. Na tuto stranu je vhodné umístění vstupních prostor, chodeb, schodišť, garáže, koupelny, WC, ale i kuchyně, pracovny, dílen a ateliérů.
- Jižní strana je nejcennější ze světových stran. V zimě je slunce nízké a poskytuje hluboké proslunění místnosti. V létě je slunce vysoko, místnosti jsou prosvětlené méně. Tato strana je vhodná pro situování obývacího pokoje, obytné kuchyně, jídelny, herny dětí, terasy apod.
- Východní strana je v létě příjemná svými teplotami i ranním prosluněním, v zimě je strana chladná. Vhodná je pro umístění ložnice, kuchyně, jídelny, pracovny apod.
- Západní strana je v létě odpoledním sluncem značně ohřívána, je třeba clonit jak před teplem, tak i nerovnoměrným prosvětlením. V zimních měsících je vystavena hlubokému proslunění. Je vhodná pro umístění obývacího pokoje, obytné haly, obytné kuchyně, jídelny, herny dětí, terasy apod.
Pokud použijeme nejcennější stranu jižní, přimícháme k ní nejbližší světové strany, dostaneme další adepty pro možné prosklení a prosvětlení. Jsou to plochy jihovýchodní a jihozápadní. Takto vypadá ideální situace. Ne vždy dosáhneme z nejrůznějších důvodů na všechna tato kritéria. Vše, co se ocitá mimo tyto mantinely, je třeba „ošetřit“ za pomoci dalších technických prostředků.
V dalších dílech se podíváme na jednotlivé konstrukční části pasivního domu.
Sdílet / hodnotit tento článek