REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Oheň pro zahradu i terasu v rukou designérů: Krby, grily, udírny

Oheň je odpradávna znakem pospolitosti a útulnosti. Vytváří specifickou atmosféru. Přenosná ohniště, venkovní krby i celé kuchyně mohou domy vhodně doplňovat a vytvářet velmi zajímavé a inspirativní prostředí. Vědí to majitelé domů i designéři.

Kamenné krby a kuchyně

Venkovní kuchyně velmi dobře slouží i při nepřízni počasí, je dobrým společníkem zvláště na podzim. Krby s udírnou jsou zpravidla umístěné v rohu kuchyně, samozřejmostí jsou odkládací police a prostory pro dřevo. Kamenný krb musí respektovat dané místo a učinit je zajímavým. Jako příklad uvádí Karel Hrdina, který se prací s kamenem zabývá, listnatý les s intimní zádumčivou atmosférou: „Kámen a les, to jde dohromady. Ten, kdo má na zahradě kousek lesa, může být šťastný,“ podotýká. „Kámen umí stárnout, časem dostane od přírody darem patinu, která se stále mění. Kámen žije, obrůstá mechem, srůstá s okolím. Je velice tvrdý, nevhodný na opracování, ale jeho barva vytváří dojem opravdové skály,“ dodává a ukazuje, jak pokládat kameny, aby výsledek nepůsobil roztříštěným dojmem a vznikla opravdová iluze skalní stěny. „Když se ve větru klátí vzrostlé duby, pod nimi je solitérní kámen, v blízkosti voda a několik miniaturních borovic, je radost sem domalovat kamenný krb s otevřeným ohněm. Podtrhuje atmosféru tohoto prostředí, zvýrazňuje strohost kamene i zelenou barvu okolní přírody. Potom je vše, jak má být…,“ pokyvuje zasněně hlavou Karel Hrdina.

Přenosný oheň světových designérů

Na působivost ohně vsadili i proslulí světoví designéři. Můžeme zvolit přenosná ohniště, louče, pochodně nejrůznějších tvarů a barev. Fascinace ohněm inspirovala například holandského designéra Rodericka Vose, aby se zamyslel nad lidskými rituály: „Nesmíme dopustit, aby se krásné rituály změnily v obyčejnou banální činnost,“ konstatuje v zahraničním tisku. O svém díle říká, že vychází ze standardních tvarů nádob a snaží se co nejvíce vytěžit z bohaté tradice ohně.

Nejznámějšími modely v jeho portfoliu jsou Lotus Tulp s průměrem jeden metr ve dvojím provedení: Low a High. Přirozenou eleganci nepostrádá ani Tupl Barrel, což je vlastně přenosný gril na dřevěné uhlí, který zároveň slouží i jako přenosné ohniště. „Fascinace ohněm přetrvala nejenom u domorodých kmenů, ale objevuje se čím dál častěji i v moderní společnosti. Zabývám se praktickým využitím ohně i jeho uměleckou formou. To může být stejně zajímavé pro architekturu i pro divoká ohnivá představení (fireshow),“ vysvětlil v holandské mutaci vlivného módního časopisu Vogue Netherlands.

Časopis si dále všímá nejrůznějších krbů a pecí, jež mají historický ráz, designéři zde pracují mistrně s kovem, kamenem i populárním mastkem. Mastek označují jako akumulátor tepla prvotřídní kvality, velmi dobrý zvukový tlumič s enormní specifickou hustotou, který dokáže akumulovat podstatně více tepla než keramika kachlových kamen. Kamene si cenní kromě jiného i pro jeho patinu, která vytváří dojem opravdové skály, jeskyně, kde vládne oheň mnoha loučí a rodí se rituální přenosná ohniště. Ohnivá představení jako zajímavé zpestření podzimních večerů doporučují i do privátních prostorů. „Otevřený oheň je sám o sobě design. Nepotřebuje spoutávat do žádných nádob…,“ konstatují závěrem.      

Karel Hrdina

Věnuje se návrhům a realizacím zahradních kuchyní a pecí. Pracuje převážně s kamenem, nejčastěji s Labským pískovcem. Jeho firma Hrdina & České Pískovce je vlastníkem patentu na technologii stavby univerzální pece na pizzu a chleba.

Více informací: www.hrdina-piskovce.cz

Roderick Vos

Vystudoval na akademii designu v Eindhovenu (Akademie für Industriedesign Eindhoven), praxi získával u těch nejlepších: (např. Ingo Maurer či Kenji Ekuans). Pracuje po celém světě, je majitelem studia v Holandsku ve městě Den Bosch. Věnuje se nejenom ohni, ale prakticky všem oblastem interiérového designu.

Více informací: www.roderickvos.nl

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Zdroj: Muzeum města Brna

Brněnská Arnoldova vila má volně přístupnou zahradu

Téměř po dvou letech byla dokončena památková obnova Arnoldovy vily. Ožila i zcela revitalizovaná zahrada. Celková rekonstrukce může být dobrým příkladem péče o kulturní dědictví. Vila bude sloužit jako komunitní a kulturně-vzdělávací instituce se zaměřením na popularizaci brněnské architektury.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA