REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Černý diamant září na bílé stráni. Horská chata spojuje staré a nové technologie

Sněhové vločky se pod mikroskopem jeví přepestré a nekonečné ve svých tvarech, jako vzácné křišťálově čisté klenoty. Stavební počin norských architektů, stojící v kraji Trøndelag, je také klenotem. Diamantem. Svou velikostí i zpracováním nepřehlédnutelným. Navíc černým, kontrastním proti sněhem zavátým údolím.

Počin od studia A38, pracovně nazvaný Anneks, přístavek, je skutečně funkčním doplňkem již existující zástavby tradičních dvou horských chat a dvojice srubů. Doplňuje jejich zázemí a rozšiřuje ubytovací kapacitu o prostor více soukromý. Třeba, když chcete vyrazit za zimními sporty s rodinou, za romantikou anebo skupinou přátel, a nechcete přitom rušit ostatní ubytované, aniž byste se zřekli stabilního zázemí.

Zdejší region si totiž na klidu obecně dost zakládá, a místní obyvatelé zatím ještě zcela nepřistoupili na vizi neomezeně celoročního cestovního ruchu. V teplejších měsících je zdejší obživou stále ještě zemědělství, zatímco zima tradičně patří sněhu a tím i lyžařům. Obyvatelé Oppdalu, tedy „horního údolí“, ale nutně nepotřebují zástupy výletníků.

Foto: Martin Innerdal Dalen

Originalita? Jen hledání vlastní cesty

I z tohoto poněkud zvláštního požadavku se pak rodilo stavební pojetí Anneks. Architekti ze studia A38 jej navrhli tak, aby byl v zimě nepřehlédnutelný a v letní měsíce neviditelný. Jak? Vděčí za to své černé fasádě, která je proti bílému sněhovému pozadí nepřehlédnutelná. Tehdy vystupuje do svahu zasazený objekt ostře vůči svému okolí, a s dokonalostí diamantu se zařezává do krajiny i paměti. Když sníh sejde, stane se jeho tmavá kontura na svahu neznatelná. Zmizí. Což místní oceňují. Cestovní ruch jim zpříjemňuje i na norské poměry drsnou a dlouhou zimu, ale rádi jej na jaře nechají poněkud stranou. Svého usedlého životního stylu si prostě váží víc. To ale neznamená, že by se báli experimentů.

Anneks je totiž dost odvážným projektem. Ve své podobě totiž zpochybňuje vše, co si lidé pod pojmem norské horské chaty představují. Oproti roubenkám a srubům se staví moderním minimalismem a přísnou geometrií. Po stránce svého vzhledu neopakuje zažitý vzorec, hraničící až s kýčem, ale jde svou vlastní cestou. Typologii starých norských dřevostaveb bere jako zdroj materiálové inspirace, ale nikoliv předlohy, od které se nedá odklonit. Není to typická hytte, chata. „Od samého počátku jsme byli fascinováni ideou vytvořit střípek architektury, která bude krásná a prožitek z ní intenzivní, aniž by byla kopií zažitých vzorců,“ prozrazuje Jon Fleischer, vedoucí projektu.

Foto: Martin Innerdal Dalen

Nezapomenutelná, ale neznatelná

Prosklení, odvážné ve svých dispozicích, vlastně klade otázku: musí být pořád horské chaty uzavřené, když už po stránce izolace a funkčních materiálů dokážeme víc? Uzavřenost a „prohřátá a prodýchaná“ atmosféra srubů je tu nahrazena jasným světlem dne. A je to příjemná změna. Protože krásy severské zimy už nemusíte obdivovat okýnky pokrytými jinovatkou, ale jako komplexní obraz krajiny sněhu a ledu. Z této zvláštní chaty přehlédnete oblohu i stráně a údolí, vidíte to nejlepší, a přitom zůstáváte v teple.  Architekti ze studia A38 přitom nebrali projekt jen jako vyjádření vzdoru proti konvencím.

Plně respektovali, že jejich stavba musí vyhovovat místním podmínkám, nezasahovat příliš do terénu, nenarušovat celistvé panorama. I proto je zasazena do svahu, jehož sklon je vyrovnán podpůrným pylonem. Aby co nejméně zasahovala do půdy. Její pozice vůči ostatním existujícím stavbám je zvolena tak, abyste vnímali buď jen černo-černý diamantový Annkes, anebo původní dřevostavby z 18. století. Architekti tím poukazují na možnost koexistence starého a nového, bez snížení hodnoty obou.

Foto: Martin Innerdal Dalen

Pod dohledem diváků

Přáním klienta i architektů bylo, aby stavbou vznikl projekt vynikající originalitou, identitou. Která by, po stránce vlastního provozu a existence „hovořila sama za sebe“. Minimalismus tvarů tu doplňuje i celkově nenáročné prostředí interiéru. V zásadě je celá chata ve svahu jedinou obytnou místností, ložnicí. Protože – koneckonců – co vlastně potřebujete, když veškeré další zázemí máte v horské chatě hned vedle?

K dispozici tu máte postel a 45 metrů čtverečních, a nebe nad hlavou vám otevírá celé Norsko. Je to esence jednoduchosti, nenáročnosti. Minimální stopy, kterou po sobě mají uvědomělí turisté zanechávat všude tam, kam se vydají. Prostá a balastem nezatížená chata nabízí útočiště před nepohodou živlů, a o moc víc žádáno není. Právě proto se Oppdal Annkes, přístavku Černého diamantu ve stráni, dopřálo takové pozornosti. Ve svém vyjádření i zpracování je totiž naprosto upřímná.

Foto: Martin Innerdal Dalen

Drobnou zajímavostí je, že o celém projektu – od návrhu po realizaci – podrobně referovala norská televize Tv-3 v rámci programu pořadu Eventyrlig oppussing, tedy volně přeloženo „Dobrodružné renovace“. A bylo prý zajímavé sledovat, jak rodilí Norové neviděli v projektu nežádoucí snahu o originalitu, ale spíše s uspokojením vnímali to, jak se starý koncept mění v moderní, inovativní stavbu, nabízející současná řešení. V lecčem je to pohled inspirativní…

Údaje o projektu

Název projektu: Oppdal Anneks - Diamanten Cabin
Typ projektu: přístavba atypické chaty
Architektonické studio: A38 Arkitekten
Lokalizace: Oppdal, Norsko
Vedoucí projektu: Jon Fleischer
Projektový tým: Rune Ramfelt, Mari Heum, Georg Piantino, Tina Wessel, Jon Fleischer, Emil Årdal Aarseth
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2019
Užitná plocha: 45 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: David Grandorge

Celoročně obytná chata stojí ve výšce stromů, v noci ji hlídají ovce

Vystavět si dům na stromě? Pár takových projektů už tady bylo. Jenže cesta, jakou se vydali architekti z Akin Studio, se ubírá výrazně jiným směrem. Předně, nenavrhovali „domek“ jen tak pro parádu, ale cílili na trvalou obyvatelnost jimi vytvořeného díla.

Foto: Máté Lakos

Malá dřevěná chata s velkým oknem. Milá i útulná

Budapešťské studio Hello Wood je věrné svému názvu, dřevo ve stavební praxi je u nich skoro základní charakteristikou a podstatou jejich tvůrčí práce. To, že se soustředí téměř výhradně jen na tento materiál, jim ale nikterak nezužuje profesní záběr. Pouští se do realizací nejrůznějších typů architektury a…

Zdroj:  Petr Polák

Chata na konci světa vyplouvá z lesa jako dřevěná loď

Chata v příjemně izolovaných končinách Karlovarska, která se po všech stránkách jeví být ideálním místem pro poklidnou dovolenou. Současně ale stavba, která se běžné typologii vymyká tím, jak důvěrně známé rysy tradiční chalupy interpretuje v dost netušených souvislostech.

zdroj: ark-shelter-boysplaynice

Modulární domek skrývá mnohá překvapení

Domky, které těží z jednoduchého plánu modulární stavby. Což je možná to hlavní kouzlo. Snaha o zbytečnou rafinovanost někdy výsledek komplikuje. Ark Shelter je naštěstí tak prostý a do extrému zbavený zbytečností, že neponechává prostor pro pochyby. Je to projekt k dokonalosti vycizelovaný, do podoby nevšedního…

Foto: Takeshi Noguchi

Bydlení jako v oříšku. Pasivní dům dle německé školy a japonské filosofie

V určitý moment možná dosáhnete poznání, že není až tak podstatná rozlehlost vašeho obydlí, jako to, co se vlastně nachází v těsném okolí vašeho domu a celoživotního prostoru k obývání. A tehdy nejspíš přijdete na chuť konceptu, za kterým už dlouho stojí japonský architekt Tono Mirai, jeden ze skalních zastánců…

Maličký domek ze dřeva slibuje velkolepý pobyt v zahradě

Maličký domek ze dřeva slibuje velkolepý pobyt v zahradě

Nápaditý francouzský domeček La Petite Maison je třeba chápat v kontextu svého okolí. Nemusí být větší, protože plně využívá okolí. Dětským i obývacím pokojem se může stát zahrada, louka a hřištěm i nedaleká ves. Lehce odstíněné dění v okolí je pro něj zásadní, ale příjemně překvapuje i zevnitř.

Šikmá střecha soběstačné chaty slouží k sáňkování

Šikmá střecha soběstačné chaty slouží k sáňkování

V Norsku dobře vědí, jak vypadá pořádná zima, a umí si ji také patřičně vychutnat. Zvlášť, když k tomu mají dokonalé zázemí, jako Cabin Vindheim. Unikátní, soběstačné a přitom velmi nenápadné bydlení pro milovníky zimní přírody.

REKLAMA