REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Budoucí problémy se zateplenou fasádou řeší důkladná kontrola a kvalitní materiály při stavbě

Investory, kteří se kvůli zateplování svých domů často zadluží na mnoho let, mohou vadné izolace a špatné omítky dohnat dřív, než své úvěry splatí. Po pěti šesti letech – často hned poté, co vyprší na stavby záruční doba, se mohou na nekvalitně provedené fasádě objevit první problémy. Přitom stačí poměrně málo. Stavbu si průběžně hlídat. Jaký zvolit izolační materiál a jakými hmoždinkami jej ukotvit?

Minerální izolace čerpají základní suroviny z přírody: Pro výrobu skelné vaty se používají písek a sklo (podíl recyklovaného skla až 80 %), pro výrobu kamenné vlny zase magmatické horniny čedič a diabas (dolerit) a vysokopecní struska. Protože nemají organický původ, nehrozí minerálním izolacím napadení plísněmi, houbami ani bakteriemi. Spolehlivě izolují také proti hluku a požáru. Nejvyšší náklady jsou vždy spojeny s realizací, cenový rozdíl v tloušťce izolačního materiálu je už minimální. Návratnost celé investice je nanejvýš 15 let, životnost izolace 30 let.

Začne to plísní

Pod vadnou fasádou může být uvnitř i plíseň. A pokud materiál plesniví, může se plíseň za pár let dostat i do místností. Výsledek ovlivňuje jak úroveň stavebních prací, tak i méně kvalitní omítky. Státní dozor nad stavebnictvím navíc selhává, změnit to má nový stavební zákon. Jak si ale v zateplovací džungli poradit, než začne platit? Nabízíme odpovědi na základní otázky.

Jak často se na trhu objevují nekvalitní materiály?

Nijak výjimečně. Nekvalitní mohou být nejen omítky, ale všechny součásti zateplovacího systému. Zárukou kvality přitom nejsou ani renomované značky či vyšší cena. V ČR nejsou bohužel závazná pravidla, která by určovala standardy kvality omítkových materiálů pro zateplovací systémy. A nejsou to jen technické normy, ale třeba cechovní pravidla. Riziko lze snížit hlavně dobrou technickou přípravou před začátkem stavby.

Zaručí omítka s velkým množstvím silikonu dobrou fasádu?

Ne, na fasády se používají jak vysoce kvalitní silikonové, silikátové, případně i silikon-silikátové omítky. Stále se lze ale setkat i s akrylátovými, od kterých se z řady důvodů postupně upouští, ale i s akrylátovým materiálem lze dosáhnout dobrého výsledku. Větší množství pojiva v akrylátové omítce zajistí voděvzdornost, ale zhorší pronikání vodní páry zvnitřku stěny ven. Pokud do akrylátové omítky přimícháte silikonovou emulzi, bude vrstva paropropustná i voděvzdorná zároveň, to je ideální. Odvětrávání páry je důležité – zůstává-li v systému vlhkost, fasáda nevysychá, v zimě v ní voda zamrzá, omítka se pak odlupuje a opadává.

Zajistí trvanlivost fasády kvalitní materiály?

Ne automaticky. Nekvalitní materiál se na defektech podílí zhruba z poloviny. Úplně stejně častou příčinou závad je špatně zvolená technologie, chyby projektu či dodavatelských firem. Ani kvalitní materiály jako omítka, izolant a lepicí materiály bohužel neznamenají nutně kvalitní zateplení. Pokud je chybně navržen či realizován celý zateplovací systém či stavební detail, nevhodně aplikovaný izolant nebo chybný způsob kotvení, nutně dochází k poruchám zateplovacích systémů i z nejkvalitnějších materiálů.

Problémem může být stavba prováděná za špatných klimatických podmínek. Nebo přílišný spěch. Nejčastější vadou, s níž se lze setkat, jsou vápenné výkvěty na povrchu omítky. Ty se tvoří, když se nenechá dostatečně vyzrát cementové lepidlo v zateplovacím systému. Za deště voda proniká dovnitř, nevyzrálý cement se rozpouští, vápenaté soli procházejí na povrch a tvoří bělavé mapy. Může za to spěch, zvlášť za horka a sucha.

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover

logo
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover
Smrčkova 2485/4
180 00 Praha 8 - Libeň

telefon: +420 226 292 221
e-mail: podpora@saint-gobain.com

web: www.isover.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak zateplit podlahu na půdě?

Jak zateplit podlahu na půdě?

Podkrovní místnosti v novostavbách bývají často využívané k bydlení. V těchto případech bývá zaizolována i střecha. A to mezi a pod krokvemi přímo z vnitřního prostoru, či je zde použitý stále oblíbenější systém nadkrokevního zateplení. V takovém případě je tepelná izolace vložena z vnější strany, takže nedochází k…

Zelená je střecha, to je ale hra

Zelená je střecha, to je ale hra

Trendem posledních let je návrat zeleně do měst, která trpí vysokou mírou zastavění, a tím i nedostatkem zelených ploch a zeleně obecně. Zelené střechy pomáhají tento problém řešit. Vegetační střechy jsou funkčním řešením, které v České republice odborníci umí nejen vyprojektovat, ale i kvalitně zrealizovat a o…

Kdo nezatepluje, jako by nebyl. Vyvarujte se chyb!

Kdo nezatepluje, jako by nebyl. Vyvarujte se chyb!

Zateplování je standardem dnešních staveb. Firem, které tyto služby nabízejí, jsou stovky. Zateplení vypadá jednoduše, a tak se k tomuto kroku často odhodlají i kutilové. Výsledky jsou často výborné, ale mnohdy hovoří i v neprospěch těchto aktivit. Chyb se zde dá udělat mnoho a navíc některé jsou s fatálními…

Tepelná izolace soklu je základem dobrého zateplení

Tepelná izolace soklu je základem dobrého zateplení

Často opomíjenou částí domu v případě izolování a zateplování, je samotný sokl. Kapitola sama pro sebe. Mnozí jej ani nepočítají k domu a tvrdí, že je to vlastně část podsklepení. Stává se často přehlíženou součástí domu. Z jeho podceňování vyplývá řada chyb, například nevhodné použití polystyrenu s hladkým povrchem,…

Akustické vlastnosti podlahy ovlivňují i malé detaily

Akustické vlastnosti podlahy ovlivňují i malé detaily

Špatně vyřešená akustická izolace podlah způsobuje obyvatelům domů nejednu neklidnou chvíli. Dopustit se chyby je velmi snadné, proto je na místě v průběhu stavby kontrola a zase kontrola. Mezi nejčastější chyby při izolaci podlahy patří zvedání výšky podlahy nevhodným materiálem, mezery v akustické izolaci či…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

REKLAMA

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA