REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Proč chráníme domy jako památky? Jak nahlížet na památkovou ochranu staveb

U mnohých staveb podvědomě cítíme, proč jsou památkově chráněné a že to je tak správné, i když to zrovna nedokážeme pojmenovat. Jsou ale i další domy, do kterých bychom na první pohled ani neřekli, že jsou významné něčím, pro co si zaslouží zájem památkářů. Někdy je to zajímavá historie, jindy netradiční stavební postup, někdy vztah k okolí nebo drobný stavební detail. Za vším stojí příběh. Matěj Kubina, pracovník Národního památkového ústavu nám pověděl, jak lze na ochranu památek nahlížet.

Důvodů ochrany může být celá řada. Mé vnímání potřeby ochrany se pokusím vysvětlit na příkladu domu. Každý dům s sebou nutně nese příběhy lidí. V každém jeho článku je totiž otisknut člověk. Dům je důkaz lidské zručnosti, umu a důvtipu (byť mnohdy neznáme konkrétní ruce a hlavu). Nese v sobě příběh těch, kteří dům navrhli, kteří dodali a připravili materiál, kteří dům stavěli, ale i příběhy těch, kteří ho nechali postavit, kteří v něm žili, kteří ho navštívili a užívali. Čím je dům starší, tím delší a složitější příběhy jsou. Dům navíc není vydělenou jednotkou bez vztahu k okolí. Nese tedy i příběhy daného místa, ulice, vesnice či města.

Domy stojí dlouho v jedné pozici, s časem se více či méně proměňují, ale vždy vyjadřují vztah k zemi, k přírodě, ke společnosti, k jedinci, k vesmíru a k jeho danému místu mezi zemí a oblohou. Domy sdělují, jací jsme či jací byli naši předkové, co dokážeme, jaké máme možnosti (zejména finanční).

A když je dům památkou, je vzorkem naší minulosti, naší zručnosti, našeho cítění a našich příběhů. Veškerou minulost však nelze zachovat pro budoucnost a ani by to k ničemu nebylo. Z toho výběru, kterému říkáme památky, se však můžeme názorně poučit. Jsou to stavby, které nás mohou esteticky kultivovat. Mohou oslovovat naše nitro a promlouvat k nám. Dovolují nám okoušet genia loci. Vzbuzují v nás otázky a nabízejí inspiraci.

Památky oslovují (zdroj: Matěj Kubina)

Před několika lety jsem měl možnost navštívit New Grench v Irsku. Kdybych o této stavbě nic nevěděl, tak se jedná prakticky o kruhovou stavbu s podezdívkou z šedobílého kamene a s vrškem pokrytým hlínou a porostlým trávou. Je to takový bochánek vsazený do zelené krajiny Irska. V jedné jeho části je vstup do objektu, odkud jdete úzkou chodbou několik desítek metrů, abyste se dostali do malé místnosti v jejím středu. Chodba a místnost jsou vyskládány z rozměrných kamenů a jeden den v roce dopadne sluneční paprsek do středu stavby. Toť vše.

Takovou stavbu bychom dnes byli schopni postavit také, s možnostmi, jaké máme. Stavíme i větší a bohatší stavby. Důmyslnější a složitější. V čem je tedy tato stavba významná? New Grench je starý přes 5000 let a je jedinečným dokladem schopností našich předků, způsobu života, jeho vnímání, ale i vnímání smrti, světa a vesmíru. Má v sobě skryty příběhy lidí, kteří zde žili v době neolitu či mladší doby kamenné a nejen ty.

New Grench (zdroj: Matěj Kubina)

Jistě to znáte i z jiných míst, když třeba procházíte Karlštejnem a na zdech jsou nápisy vyryté návštěvníky. I v New Grench byly, třeba z 18. století. Sice je to nedávná historie proti stavbě samotné, je to však necelých 300 let, kdy tudy, stejně jako já, někdo procházel a třeba přemýšlel nad podobnými věcmi. Byl fascinován vlastně docela jednoduchým „domem“. Tenkrát mě tyto nápisy upozornily na jednu věc. Šlapeme chodbičkou, kterou prošly bezpochyby statisíce lidí, aby viděly malou místnost v jejím středu. Z čisté zvědavosti, ale snad i proto, aby mohly poznat část ze sebe samých. Toto jsme postavili 3000 let před naším letopočtem, takto jsme jako lidé žili, toto jsme dokázali.

Vstup do New Grench (zdroj: Matěj Kubina)

Právě kvůli naší vlastní identitě chráníme vybraný vzorek staveb. Ty nejlépe dochované, nějak specifické a unikátní. Chráníme zachování historie pro poznání naše a dalším pokolením. Nemusí se jednat pouze o nejvýznačnější stavby celosvětového významu, jakým je v našem prostředí například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nebo vila Thugendhat v Brně, a nemusí jít ani o stavby významu nadregionálního, jako například hrady, zámky či kláštery. Podstatná jsou i obyčejná lidová stavení či drobné objekty v krajině.

Ing. Matěj Kubina

Jeho alma mater je Mendelova univerzita v Brně, kde vystudoval obor Stavby na bázi dřeva. Dnes pracuje v NPÚ, ÚOP v Josefově, kde se věnuje urbanismu a územnímu plánování.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Máme vybráno

Soutěž na podporu památkových objektů. Máme vybráno

Svým zaměřením je soutěž nazvaná Máme vybráno ojedinělá. Cílí na všechny milovníky památek, podporuje rekonstrukce významných sídel i drobných stavení. Za dobu svého trvání si našla svůj okruh věrných a pomohla celé řadě historických staveb. Letošní ročník právě probíhá, podpořit své favority můžete do 20. června.

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj:  Adobestock

Rada památek vyzývá Babiše, aby zamezil přijetí stavebního zákona

Český národní komitét ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) se obrátil otevřeným dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO) s žádostí, aby zamezil přijetí nového stavebního zákona. Ten je podle komitétu v rozporu s premiérovým prohlášením i zájmy ČR na ochranu jejího kulturního dědictví. Prezident ČNK ICOMOS Václav…

Zdroj: Fotolia.com

Jak prohlásit dům za kulturní památku. Návrh může podat kdokoli, majitele nelze obcházet

Možná vás napadlo, že právě váš dům vykazuje takové hodnoty, že by si zasloužil být kulturní památkou. Jak jej památkou vyhlásit? Jak zažádat a komu? Jak celý proces prohlášení stavby kulturní památkou probíhá? A jak zjistit zda právě tato stavba má šanci na zápis mezi kulturní památky? Poví nám pracovník NPÚ Matěj…