„S úložnými prostory se snažíme pracovat u každé zakázky – získat prostor pro skladování lehkých sezónních věcí (do 75 kg / m2) nebýva problém téměř u žádného domu se sedlovou ani s valbovou střechou. V ideálním případě dosáhneme toho, aby se v podkroví člověk mohl postavit a neuhodil se do hlavy. To se podaří, pokud má střecha sklon alespoň 20 stupňů a rozpon kolem 9–10 metrů, což běžné rodinné domy zpravidla splňují. Pro menší rozpony vzniká nižší úložný prostor, který je také dimenzován na uskladnění věcí. Je třeba počítat s tím, že se v něm nejspíše budete muset pohybovat po kolenou, ale i tak tento prostor využijete,” vysvětluje Lenka Míková, vedoucí obchodu společnosti KASPER CZ.
„Je-li potřeba zvýšit užitnou nosnost na 100 nebo 150 kg / m2, dokážeme takový požadavek vyřešit zvýšením dimenze spodního pasu vazníku. Cena konstrukce tím vzroste, ale nijak skokově – jedná se o nárůst v jednotkách procent,” doplňuje.
V případě, že máte v plánu podkroví využívat jako obytné, také to neznamená, že musíte na vazníkovou konstrukci zanevřít. „Obytná podkroví je možné navrhovat ve chvíli, kdy má výsledná střecha o něco vyšší sklon, zpravidla 35–40 stupňů. V takových případech je vazník jinak vypletený, prostor v něm slouží jako plnohodnotná obytná plocha a standardně počítáme s užitným zatížením 150 kg / m2,” poukazuje na možnosti vazníkových konstrukcí Lenka Míková.
Sdílet / hodnotit tento článek