REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Digitalizace a robotizace více o tématu

Budoucnost architektury. Virtuální hala umožňuje procházet projekt ve skutečné velikosti

Chcete se po svém vysněném domě projít dříve, než bude postavený? Nemyslíme tím, že si prohlédnete vizualizaci na počítači, skutečně se projdete, nakloníte se z okna, posunete pohovku. Neladí vám barva výmalby k oblíbenému obrazu? Stačí dát pokyn a v mžiku se změní. Možnosti Virtuplexu jsou takřka nekonečné. Redakce ESTAV.cz prozkoumala možnosti architektonických aplikací virtuální haly. Co jsme viděli? Vzpomínáte na místnost simulátoru v seriálu Star Trek? Pak jste představě našeho zážitku velmi blízko.
Virtuální realita poskytuje nekonečné možnosti, zdroj: Virtuplex.cz

Kouzla ve virtuální realitě

V Horních Počernicích u Prahy vcházíme do bílé haly o rozloze více než 600 m2 jejíž stěny i podlaha jsou pokryty nepravidelným rastrem černých čtverců. V rohu stojí jeden stolek s počítačem. To je v podstatě celé. Ovšem pouze do doby, než od operátora dostaneme na záda malý batoh a na oči dvě obrazovky podobné helmě či chcete-li brýlím. Najednou můžeme být kdekoli si poručíme: Je libo se projít po balkóně horské luxusní rezidence s výhledem na zasněžené údolí, podívat se do stanice starého londýnského metra nebo do poboček firem T-Mobile, Vodafone nebo McDonald´s, které ještě neexistují? A co říkáte na procházku po New Yorku? Stačí kliknout. Právě jsme se ocitli ve virtuálním světě nekonečných možností.

Ve všech těchto prostředích se procházíme tak samozřejmě, jako v reálném světě. A když říkáme procházíme, tak skutečně chodíme. To dodává zážitku další rozměr. Materiály se zdají být velmi realistické, do očí se nám odráží odlesky světel, po podlaze běží sluneční stíny.

Zdroj: Virtuplex.cz

Je možné měnit i měřítko virtuálního prostoru, takže se můžete stát obrem v ulicích a podívat se, jak bude stavba vypadat například při pohledu z vyšších budov či při dálkových pohledech na město.

Jak to celé funguje?

Rozdíl mezi klasickou virtuální realitou a Virtuplexem je ve volnosti pohybu. Počítač, který si člověk nese na zádech je synchronizovaný s operátorem, který ovládá model a prostředí. Model se v reálném čase renderuje a zobrazuje v napojeném headsetu, který má člověk nasazen na hlavě a hledí do něj v rozlišení 4K. Headset snímá vaše pohyby, otáčení hlavou i chůzi. Z výpočtu všech těchto souřadnic počítač přizpůsobuje promítaný obraz. Tím vzniká iluze prostoru okolo vás. Jednoduše řečeno z reálného světa okolo sebe nevidíte nic, oči máte zakryté, ale mozek to neví. Vidíte to, co vám operátor nahraje.

Zdroj: Virtuplex.cz

Máte možnost ukázat stavbu přímo ve VR hale až pěti osobám současně. Všichni navzájem se ve virtuální realitě vidíte (ostatní vidíte jako zjednodušenou digitální projekci osoby) a můžete ostatním rukama ukazovat na konkrétní věci a komunikovat s nimi zabudovaným intercomem. Vidět ostatní osoby ve VR umožňuje synchronizace jednotlivých lidí s operačním počítačem, do kterého se vysílají změny polohy osob.

Do této prezentace je možné připojit i vzdálené klienty s VR headsetem odkudkoliv ve světě pomocí připojení k internetu a specializované aplikace VirtuplexOS. Nevýhodou takového připojení je omezený pohyb těchto vzdáleně připojených klientů v prostoru. Pohyb v prostoru je pro tyto vzdálené klienty realizován pomocí ručních ovladačů.

Zdroj: Virtuplex.cz

O pohyb napříč projektem dále než za reálné stěny haly (např. přesun mezi patry nebo větší vzdálenosti) se stará operátor, který po celou dobu dohlíží nad chodem prezentace. Tento operátor nejen, že může pohybovat vámi v prostoru, může ale také přidávat, ubírat, posouvat všechny objekty v prostoru. Chcete-li tedy něco poupravit a rovnou vidět výsledek, stačí říct operátorovi a on změny před vámi na počkání zpracuje. Vy toto zpracování mezi tím naživo sledujete přímo ve VR, tedy vidíte, jak se hýbe věšák, židle, pohovka.

Jaké podklady Virtuplex umí zpracovat?

Do prezentační aplikace VirtuplexOS je možné naimportovat v podstatě jakýkoliv 3D model z téměř jakékoliv 3D aplikace (Revit, ArchiCAD, SketchUp…). Využít ho tak mohou architekti, designéři interiérů, s oblibou jej využívá i Škoda Auto pro prezentaci prototypů.

Zdroj: Virtuplex.cz

Jsou-li 3D podklady vytvořeny v dostatečné kvalitě, tak jsou v této virtuální realitě vidět detaily každého pixelu (např. v modelu restaurace si u stolu můžete přečíst i nabídku jídla pro denní menu nebo prohlédnout i drobné zaoblení hrany jídelního stolu).

3D modely pro prezentaci z vašeho projektu převede do formátu virtuální reality VirtuplexOS, team odborníků, který na základě vašich požadavků může zapracovat do VR i interaktivní prvky a animace. Do VR prostředí tak lze vložit funkční vypínač na světlo a přepínání režimu den a noc, kdy je možné si prohlédnout noční osvětlení, nebo do projektu můžou vložit funkční infopanel s volbami či vidět hořící oheň v krbu.

Zdroj: Virtuplex.cz

Jakub Cigler: Poprvé v historii architekti testují celé dílo před výstavbou

Na zkušenosti s Virtuplexem při projektování budov jsme se zeptali uznávaného českého architekta Jakuba Ciglera, který halu využívá.

ESTAV.cz se ptá...

Pro jaké projekty jste virtuální halu při tvorbě využil? Co to do projektu přineslo nového?

Doc. Ing.arch. Jakub Cigler, odpovídá ...

Vyzkoušeli jsme halu Virtuplex k prověření interiéru a některých exteriérových prvků projektu MSD u Masarykova nádraží a připravujeme několik dalších projektů v současné době pro ověření ve Virtuplexu.

ESTAV.cz se ptá...

Jak vypadá začlenění Virtuplexu do praxe architektonického ateliéru? Začíná se zřejmě stále tužkou na papíře, co dál? Kdy vstupuje virtuální realita do procesu navrhování?

Doc. Ing.arch. Jakub Cigler, odpovídá ...

Možnosti využití Virtuplexu vidím ve všech fázích projekčního procesu. V zásadě je to nástroj k ověření správnosti řešení kdykoliv architekt potřebuje. Současně z hlediska investora Virtuplex umožnuje včasnou korekci projektu ve fázi, kdy to není ani časově ani finančně nákladné.

Zdroj: Virtuplex.cz

ESTAV.cz se ptá...

Pro vás je tedy hala přirozeným doplněním práce architekta? Další možnost vyjádření myšlenky?

Doc. Ing.arch. Jakub Cigler, odpovídá ...

Zjednodušeně řečeno, všechny způsoby zobrazení projektu, od ruční skicy až po 3D model jsou prostředky umožňující architektovi realizovat jeho myšlenku. Z tohoto hlediska hala Virtuplexu je podle mého názoru forma zobrazení této myšlenky nejvíce se blížící realitě.

ESTAV.cz se ptá...

A je nějaký moment kdy virtuální realita narazí na tu skutečnou? Jaké vidíte limity ve virtuální hale?

Doc. Ing.arch. Jakub Cigler, odpovídá ...

Pro svoji práci žádné limity nevidím. Samozřejmě pokud je potřeba zobrazit projekt větší, než je samotná hala, tak je potřeba přenastavit stanoviště pozorovatele, ale tato limita není omezující pro práci. Těžko lze očekávat, že si Virtuplex pronajme halu, do které by se vešel jakýkoli projekt.

Zdroj: Virtuplex.cz

ESTAV.cz se ptá...

Jaké vidíte výhody, které dříve dostupné technologie od zmiňované tužky po 3D vizualizace na obrazovce nepřinášely?

Doc. Ing.arch. Jakub Cigler, odpovídá ...

Architekt na rozdíl od automobilového designéra, doposud vytvářel každým projektem v podstatě prototyp, který si nemohl prověřit a pokud se nepovede, tak nezbývá než ho užívat s jeho chybami, nebo je nutné ho demolovat. Díky hale Virtuplexu si architekt může v podstatě poprvé v dějinách architektury a stavitelství počínat stejně jako automobilový designér. Může si svůj návrh ověřit buď pro sebe nebo pro klienta před tím, než dojde k jeho výstavbě. Není potřeba být velkým matematikem, abychom si spočítali, o jaké úspory se jedná.

ESTAV.cz se ptá...

Jak vidíte budoucnost zapojení VR do práce architekta? Myslíte si, že bude možné navrhnout kompletní stavbu ve virtuální realitě, od počátku?

Doc. Ing.arch. Jakub Cigler, odpovídá ...

To záleží v podstatě už pouze na vývoji softwaru. Existují programy, které umožňují malovat pouze pohyby rukou před virtuálním plátnem, nebo komponovat hudbu pouhými gesty dirigenta před speciální kamerou. Určitě je možné představit si program, s kterým architekt bude komunikovat gesty a mluvenými instrukcemi, podobně jako kdysi Adolf Loos, když diktoval ze svého lehátka kóty svému asistentovI.

Virtuální realita: Zažít prostor

„Člověk díky virtuální realitě stojí třeba na římse na Empire State Building a může udělat krok vpřed... Může si stokrát jako ve filmu Matrix říkat, že nic okolo neexistuje a vše je jen počítačový program. Přesto je iluze a oklamání smyslů díky vlastnímu pohybu člověka, fotorealistickému renderování v aktuálním čase a zvukům okolí tak věrohodná, že se mozek nechá snadno oklamat. Vy víte, že ve skutečnosti nebalancuje stovky metrů vysoko, ale stojíte na pevné rovné podlaze haly, ale rádi na to zapomenete. Prozření přijde, až když uděláte krok vpřed a nespadnete. I tak je to zvláštní pocit.“ komentuje svoji zkušenost reportér ESTAV.cz.

Zdroj: Virtuplex.cz

Samozřejmě, že reálnost zobrazení se odvíjí především od kvality dodaného 3D modelu a dalších podkladů. Virtuplex lze využít jak k čistě konceptuálním úvahám v hrubých rysech a objemech budov na úrovni urbanistických studií, porovnání dálkových výhledů na město, tak i k finálnímu ladění například hotelových pokojů s nasimulovanými realistickými materiály. Virtuplex v Horních Počernicích je největší komerčně využitelný prostor s touto technologií na světě.

„Měli jsme tu architekta se zákazníkem, kteří strávili v jednom virtuálním prostoru dvě hodiny. Konzultovali, prohlíželi si materiály, ladili rozmístění a velikosti nábytku, řešili výhledy z oken a oslunění. Klient byl nakonec tak vtažen do reality, že když byl unaven, neváhal a chtěl se posadit na virtuální pohovku. Operátor v hale sledoval jeho pád na zem,“ dokreslil zkušenost Michal Sido, marketingový manažer Virtuplex.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Digitalizace a robotizace

  1. Budoucnost architektury. Virtuální hala umožňuje procházet projekt ve skutečné velikosti
  2. Virtuální i rozšířená realita v praxi na stavbách. Podívejte se na budoucnost stavebnictví
  3. QR kódy. Jak je lze efektivně využít ve stavebnictví?
  4. Stavařina to je dřina? Nemusí. Robotizace změní i stavebnictví
  5. Český dům postavený 3D tiskárnou je průkopníkem nového typu stavitelství

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Česká agentura pro standardizaci

Stavařina to je dřina? Nemusí. Robotizace změní i stavebnictví

Jednotvárné a těžké lidské práce nás – snad brzy – zbaví roboti. Tomuto trendu se nevyhne ani stavebnictví. Metoda BIM k tomu otevírá dveře. Informace s Digitálního modelu stavby (DiMS) umožní řídit autonomní stroje i roboty. Takže záhy může nastat doba, kdy lidí na stavbě bude třeba mnohem méně.

REKLAMA