Velmi výrazný byl meziroční nárůst poskytnutých úvěrů, který dosáhl 36,8 %. V roce 2020 poskytly stavební spořitelny 55 005 úvěrů v celkové hodnotě 65,4 miliardy Kč. Průměrná výše nově poskytnutého úvěru přitom dosáhla 1,2 milionu Kč – poprvé v historii českého stavebního spoření tak překonala hranici jednoho milionu korun. Úvěry ze stavebka tedy opět potvrzují, že jsou pro řadu lidí efektivní cestou k lepšímu bydlení.
„V srpnu roku 2020 navíc úvěrové financování prostřednictvím stavebních spořitelen pokořilo významnou historickou metu. Stavební spořitelny již totiž od začátku své činnosti poskytly úvěry v celkové sumě jednoho bilionu Kč. To je, jako kdyby se realizovalo milion rekonstrukcí za milion korun,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Počet nově uzavřených smluv o stavebku dosáhl v loňském roce 519 696 a počet smluv ve fázi spoření meziročně stoupl o 16 tisíc (0,5 %) na 3 242 740. Klientům přitom stavební spořitelny spravovaly 362,7 miliardy korun (meziročně o 3 miliardy více), což je 13 % vkladů českých domácností v bankovním sektoru. Průměrná částka na smlouvu činila 112 tisíc Kč. Tento ukazatel je stabilní a za posledních pět let se téměř neměnil.
Celkový podíl úvěrů na vkladech se meziročně zvýšil o více než tři procentní body na 80,9 % a dosáhl nejvyšší úrovně v historii stavebka u nás. Víc než čtyři pětiny depozit slouží k financování úvěrů, tedy lepšího bydlení, což ukazuje na smysluplnost a vysokou míru efektivity celého systému.
Průměrný poskytnutý úvěr dosáhl částky téměř 1,2 milionu korun a průměrný vklad 112 tisíc korun. To mimo jiné znamená, že stavební spořitelny v dnešních podmínkách potřebují deset průměrných klientů, kteří spoří, aby mohly poskytnout jeden průměrný úvěr.
Stavební spořitelny financují nejčastěji rekonstrukce
Nejčastěji si klienti půjčují na rekonstrukce a modernizace. Vloni tak učinili ve 35 % případů, druhá nejčastější kategorie „ostatní“ zahrnuje mimo jiné i refinancování dříve poskytnutého úvěru na bydlení. Toho klienti využívají stále častěji, aby si vylepšili podmínky splácení.
„Nabídka stavebních spořitelen pokrývá prakticky všechno, co souvisí s lepším domovem. Půjčit si lze na nová okna, renovaci bytového jádra, stejně jako na pořízení domu za několik milionů korun. Stavebko je vítězem mezi úvěry bez zajištění zástavním právem k nemovitosti. Výhoda úvěrů od stavebních spořitelen je pro klienty jednoznačná: nízká úroková sazba a dostatečně dlouhá doba splatnosti,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) si klade za cíl společně se svými členy vytvářet spolehlivý, funkční a stabilní systém stavebního spoření a také upevňovat důvěru v tento produkt. Důraz klade na vytváření příznivých podmínek pro řešení bytových potřeb lidí žijících v České republice. Vznikla v roce 2000 a v současnosti sdružuje všech pět stavebních spořitelen (ČSOB Stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., Raiffeisen stavební spořitelna a.s. a MONETA Stavební Spořitelna, a.s.). AČSS udržuje kontakty s partnerskými organizacemi v Evropě a podílí se stejně jako všichni její členové na činnosti Evropského sdružení stavebních spořitelen.
Sdílet / hodnotit tento článek