REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Tipy, jak ušetřit náklady při vytápění domu

Jak můžeme ušetřit při vytápění rodinného domu? Jak snížit platby při stále rostoucích cenách energií, aniž bychom museli slevovat z našeho pohodlí? Vyplatí se při výstavbě nového bydlení upravit projekt do nízkoenergetického či pasivního provedení domu? Jak šetřit u standardní výstavby?
Tipy, jak ušetřit náklady při vytápění domu
„Pokud chceme, aby byl účet za topení po zimě co nejnižší, je dobré se doma chovat úsporněji. Často jde o jednoduché triky, díky kterým můžeme uspořit až polovinu nákladů. U nové výstavby je základem nízkých provozních nákladů celkové provedení domu, kvalitní okna, která zabrání úniku tepla a zvolený vhodný druh vytápění,“
Karel Horešovský, Direkt Development

Zástupce společnosti dále popisuje dvě základní teorie, které se často prolínají:

  • Teorie první: zvolit výkonný zdroj levného tepla a nepřehánět to se zateplením rodinného domu. Tedy zvolit efektivní tepelné čerpadlo s vysokým topným faktorem, které je sice nákladné na pořízení, ale má nízké provozní náklady.
  • Teorie druhá: provést velmi kvalitní zateplení rodinného domu a tím snížit energetickou potřebu domu na minimum. Díky nízké potřebě lze použít laciný systém vytápění. Například elektrické konvektory (přímotopy). V okamžiku, kdy se vyřeší jejich systémová regulace, jsou v domě s kvalitní tepelnou obálkou nejefektivnějším a nejlacinějším topným systémem.

„Doporučujeme zvolit druhou teorii - tedy dobře zateplit dům, provést kvalitně detaily, vyvarovat se tepelných mostů a použít kvalitní okna. Přes vyšší náklad na zateplení obálky domu použít levný systém vytápění. Problém, na který se často zapomíná, je větrání u domů, které se staví tímto způsobem. Často je dům dobře zateplen, ale protože se v něm nesprávně větrá, je zde špatné klima, vznikají plísně, rosí se okna a podobně. Tedy jsou dvě možnosti. Buď pravidelně a intenzivně větrat dům, čímž ale ztrácíme „naspořené“ teplo v domě, nebo lze tyto problémy elegantně vyřešit řízeným rovnotlakým větráním s rekuperací. Rekuperace zajišťuje zpětné získávání tepla pro čerstvý vzduch z odpadního vzduchu a její účinnost je až 92%,“ upřesňuje Karel Horešovský.

Pro všechny druhy vytápění platí společné pravidlo, že čím kvalitněji nastavená regulace vytápění, tím se zvyšuje hospodárnost systému. Regulace spočívá v nastavení optimální teploty pro místnosti a časová pásma, ve kterých se dociluje optimálních teplot. Tedy regulujeme čas spuštění a vypnutí vytápění v době kdy jsme doma a kdy ne. Platí, že čím je dům více izolovaný tím je regulace účinnější a snižuje se tepelná setrvačnost. Protože se prostor rychleji vytopí a zase pomaleji vychlazuje.

Tipy na úspory:

  • regulovat – správným nastavením termostatu topení, rozfázování dne, kdy jsem doma – topíme, když jsme v práci, ve škole - netopíme
  • uvolnit teplo z radiátorů či kamen – před topidla nestavět nábytek, nevěšet záclony či závěsy, na radiátorech nesušit prádlo
  • nepřetápět - není ani nutné mít doma neustále 25 stupňů, ideální teplota v obývacím a dětském pokoji je mezi 20 a 22 stupni, v ložnici mezi 17 a 20 stupni, chodbám stačí 15 – 19 stupňů. Zahřát se můžete naopak v koupelně mezi 22 až 24 stupni. Každý ušetřený stupeň na vytápění je čtyři až šest procent spotřeby.

„Náš aktuální projekt Jílové Výhledy II je zaměřen na stavbu nízkoenergetických bungalovů – dřevostaveb. Domy jsou realizovány v energetické třídě A. Jsou kvalitně zatepleny, vybaveny rekuperací. Nevšední architekturu tohoto projektu podtrhuje plochá zelená střecha a výškové umístění rodinných domů, které jsou částečně zapuštěny do svažitého terénu pozemků. Vzniká tak unikátní projekt, který byl letos oceněný zvláštní cenou ČEEP za významný ekologický, společenský a estetický přínos stavby,“ dodává Karel Horešovský k netradičnímu řešení stavby.

Více informací naleznete na: jilovevyhledy.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Články