Dotace bylo možné ve třetím kole získat na pořízení kotle na biomasu, plynového kotle nebo tepelného čerpadla. "Finanční alokace je v současné chvíli vyčerpaná. Žádosti, které byly přijaty od března tohoto roku, čekají v zásobníku projektů. Tito žadatelé budou postupně oslovováni k podpisu smlouvy v případě, že se někdo rozhodne projekt nerealizovat, odstoupí od smlouvy či nesplní podmínky programu na proplacení dotace,“ uvedl krajský radní Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj). Doufá, že třetím kolem tento program neskončí. Kraj podle něj s ministerstvem životního prostředí (MŽP) o jeho pokračování jedná.
Žádosti pro třetí kolo Liberecký kraj přijímal od září 2019. Původně bylo pro kraj k dispozici v rámci evropského programu (OPŽP) přes 139 milionů korun, z nevyčerpaných peněz z předchozích výzev se tato částka zvýšila o 15 milionů a pro velký zájem MŽP přidalo Libereckému kraji ještě 55,5 milionu z národního programu Nová zelená úsporám (NZÚ).
Ve třech kolech žádostí o dotace bylo v Libereckém kraji od roku 2016 podpořeno 4464 žadatelů, mezi něž bylo rozděleno skoro 495 milionů korun. Na rozdíl od prvních výzev nebylo v posledním kole možné získat dotaci na nové kotle na uhlí. V téměř 60 procentech lidé žádali o dotaci na pořízení tepelného čerpadla. Žadatelé mohli získat 75.000 až 120.000 korun, v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší dalších 7500 korun. Průměrná výše dotace byla ve třetím kole 115.000 korun.
Sdílet / hodnotit tento článek