Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Čína už nestojí o další kopie zahraničních unikátů. Proč?

Něco starého končí a něco nového začíná. V případě Číny není úplně jisté, co to „nové“ bude přesně obnášet, ale jedno je jisté. V posledních dekádách tak populární výstavba vcelku věrných kopií architektonických klenotů z Evropy nyní končí. Velká země objevuje znovu svou identitu, a nemá už potřebu opájet se napodobeninami slavných staveb ze zahraničí.
Zdroj: Pexels.com - martijn-adegeest
Zdroj: Pexels.com - martijn-adegeest

Gesto, které vzešlo loni z nejvyšší státní rady v Číně a bylo letos předneseno ministrem pro bydlení a místní rozvoj, je těžké přesně interpretovat. Změna v mezinárodní politice? Proměna priorit k patriotismu? Možné a pravděpodobné je klidně i to, že se sláva tzv. copycat architecture (zkopírovaných staveb) už prostě jen přežila. Je totiž pravdou, že čínská města 3. a 4. úrovně byly touto epidemií napodobenin zasaženy až zhoubně, na úkor své vlastní osobité architektury.

Přeci jen, půl hodiny od Šanghaje nečekáte „město na březích Temže“, v Chang-čou asi nehledáte Eiffelovu věž a v provincii Jiangsu také o repliku Bílého domu nestojíte. Ve Wu-hanu (ano, přesně tom Wu-hanu) nevyhledáváte pohled na pařížský vítězný oblouk, v Su-čou byste možná snesli jiný most přes řeku, než ten upomínající na londýnský Tower Bridge, a raději možná navštívíte originální Soho, než to v Čchung-čchingu.

Zdroj: Pexels.com - Agoston FungZdroj: Pexels.com - Agoston Fung

A tak by se dalo pokračovat ještě dlouho, protože mánii nápodob podlehla svého času celá Čína. S tím už je ale oficiálně konec. Zkopírované stavební klenoty sice nemusí nutně zmizet, ale už stěží mohou počítat s nějakou ochranou nebo podporou, a když bude zapotřebí, budou muset ustoupit regionálně podstatnějším projektům. Což je nakonec dobře. Moderní čínská architektura má jistě sama co nabídnout, a originály jsou vždycky lepší, než napodobeniny.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: Monolot, www.monolot.studio

Unikátní komplex Sky City Villas - velkorysá vilová čtvrť

Na vrcholu pražských Záběhlic bude v druhé polovině roku 2025 dokončen unikátní soubor vil podle návrhu architekta Ivana Kroupy. Minimalistické elegantní vily, kvalitní materiály a citlivý urbanismus řadí projekt společnosti CONTI k velkoryse promyšleným vilovým čtvrtím modernismu.

Foto: Tõnu Tunnel

Problematická památka: Hrad se dočkal citlivé rekonstrukce

Zadáním projektu obnovy hradního komplexu Põltsamaa bylo vdechnout této historické památce nový život, zachovat její bohaté dědictví a zároveň ji přizpůsobit současným potřebám. Úkolem bylo přeměnit hrad na funkční a moderní muzeum a zároveň respektovat jeho historický význam.

Foto: Benedikt Markel, Pavel Nasadil, Petr Polák

Skvělý koncertní sál v Císařských lázních

Dvorana Císařských lázní, dříve technické srdce budovy, se proměnila v moderní multifunkční sál se špičkovými technologiemi a variabilní akustikou, který vdechl nový život historické budově. Unikátní řešení je zajímavým propojením s historickým rámcem původní reprezentativní budovy.

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Dům si rozšířili o atrium. Výhledy mají do zahrady

V malé obci na okraji Prahy byl v roce 2008 postaven rodinný dům, který se majitelé rozhodli po patnácti letech komplexně renovovat. Kvalitní základ nebylo nutné výrazněji upravovat, rozšíření domu mělo spočívat v originálním propojení s novou přístavbou a se zahradou, a to včetně…

REKLAMA