Novinářům to dnes v Podivíně řekl po jednání krizového štábu hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj v tom byly zmatky. Kraj eviduje, že si u ministerstva zatím podalo žádost asi 650 lidí, žádostem ale chybí odhad škod. Kraj ohledně postupu čeká do pátku na metodiku z ministerstva.
Ministerstvo nabízí na zničené domy dotaci až dva miliony korun s možností také třímilionového úvěru na 30 let s výhodnějším úrokem jedno procento. Server irozhlas.cz uvedl, že o dotaci z programu Živel podalo žádost 759 lidí. Státní fond podpory investic, který dotace rozděluje, ale podle serveru vrátí 90 procent žádostí k doplnění, protože v nich chybí znalecké posudky i výše plnění pojišťoven.
Podle Grolicha byly původní žádosti, které sbírali úředníci na místě, jen předběžné. "Lidé potřebují odhad nákladů a to ještě nemají. Snažíme se s tím pomoct, ale čekáme do pátku na metodiku ministerstva, jakým způsobem to zpracovat," řekl Grolich. Dodal, že kraj očekává, že se objeví další žádosti.
Bouře poslední červnový čtvrtek nejvíce zasáhla Moravskou Novou Ves, Hrušky, Mikulčice, Lužice a Hodonín. Leták vydaný krajem osahuje kontakty na sbírky Nadace Via, u které lze žádat až o 150.000 korun, sbírku Diecézní charity Brno, kde lidé mohou podle stavu poškození domu získat až 200.000 korun, a také kontakt na Český červený kříž, který dává až 250.000 na každý zdemolovaný dům. Nechybí ani kontakty na ministerstvo pro místní rozvoj s ohledem na možné dotace a úvěry. Kraj také upozorňuje na to, že o podporu nepřijdou ani lidé v exekučním řízení, je však nutné skutečnost řešit s poskytovatelem podpory, který pomůže najít řešení.
Bouřky s tornádem zničily 1200 domů, z toho asi 200 bylo určeno k demolici. Živel si vyžádal šest životů a desítky zraněných.
Sdílet / hodnotit tento článek