REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Originální obytný přívěs kombinuje touhu po dobrodružství, romantiku i nezávislost

Život na kolech nemusí znamenat nepohodlí, a chytrá ekologická řešení neznamenají nutně skromnost a odříkání. Projekt mobilní útulny Aranka si zvolil cestu nezávislosti a volnosti, a vypomáhá si přitom komfortem a moderními technologiemi.
Zdroj: Peter Fabo

Projekty architektů mohou zaujmout laiky a odbornou veřejnost různým způsobem. Velkolepostí, praktičností, vytříbeným stylem, netradičním provedením nebo naopak zdařilou emulací tradičních modelů. Poměrně snadnou cestou, s vcelku garantovaným úspěchem, je dnes sázka na celospolečenské trendy. Ekologii a udržitelnost, skloňované všude a všech pádech.  Projekt mobilní útulny, za kterým stojí architekt Martin Kožnar, se na první pohled nechal tímto směrem také inspirovat a vést. Autor ale včas rozkryl, kdy se vyplatí změnit přednastavené a předvídatelné, a odkud by trasa lemovaná módními trendy vedla do průměru. Onu ekologii a udržitelnost tedy využil jen jako odrazový můstek pro mnohem odvážnější krok stranou. Směrem k volnosti, nezávislosti. Aranka (v ořechu), jak se jeho projekt jmenuje, je dokladem toho, že zvolil dobře.

Technologie máme, proč je nevyužít?

Co ale vlastně znamená volnost a nezávislost? Každý si tyto vzletné termíny musí podle vlastních životních zkušeností nadefinovat sám. V případě Aranky ale můžeme onu volnost vidět v nespoutanosti vytvořeného objektu s pevným podkladem, s jeho vysokou mobilitou, flexibilitou. Potenciálem k pojezdu. Protože Aranka s integrovaným výsuvným podvozkem může vyrazit, ve vleku událostí nebo za 4x4 vozem, prakticky kamkoliv, kam terén dovolí. Slůvko „potenciál“ je důležité. Vyjadřuje totiž možnost, nikoliv nutnost. Zrovna tak může zůstat stavba upevněná, ukotvená k jednomu místu. Pokud tedy její majitelé budou chtít. Kožnar se prostě nevázal k jednomu přístupu a jedinému správnému řešení, nabízí jich celou množinu. A s tím úzce souvisí otázka nezávislosti. Aranka může čerpat energii ze sítě a vodu z řadu. Může, ale nemusí.

Foto: Peter Fabo

Dost dobře si totiž, alespoň po omezený čas, vystačí sama. Až čtyři osoby dokáže chránit před nepohodou čtyři dny. Kdekoliv, kde tu a tam zasvítí slunce. Její solární panely na střeše s výkonem 30A předávají energii do bateriového uložiště, o kapacitě 400Ah (napětí je 12V). Dost na to, aby to stačilo na běžnou spotřebu, osvětlení, dobíjení chytrých telefonů nebo poskytování wi-fi. A teplo? Zdroje vytápění jsou dva. Krbová kamna o výkonu 4kW. Což je dost i pro vytápění sauny, která tu nechybí. Druhým zdrojem jsou karavanová plynová teplovzdušná kamna, která zároveň ohřívají vodu. Jídlo nemusíte připravovat na rozpálených kamenech, je tu plynový vařič. Že si ale čtyřdenní pobyt s partou kamarádů nebo romantickou dovolenou nedokážete představit bez sprchy?

Jsou tu hned dvě. Vnitřní a vnější. V integrované nádrži je přitom rezerva 800 litrů pitné vody, a je tu také vodosběrná, s kapacitou 200 litrů. Tu můžete s přehledem využívat na oplach a mytí. Nehrozí vám tedy žízeň, sucho ani nedostatek hygieny. Hodí se přitom zmínit, že uvnitř této nenápadné krasavice na kolech se nachází systémy pokročilé filtrace. Z vody dešťové nebo znečištěné udělá klidně pitnou. Sprchu a její spotřebu tedy tolik řešit nemusíte. Zvlášť když Aranka zakotví někde u rybníka, kde je krásně a voda ke koupání. A o tom to přesně je. Tahle mobilní útulna vám pomůže překlenout dobu relativní nepohody, než dorazíte do cíle. Kde se tahle cílová destinace nachází, je přitom na vás. Aranka vás netlačí k rozhodnutím, jen vyplňuje vaše představy a dává jim prostor pro realizaci.

Foto: Peter Fabo

Malé nemusí znamenat skromné

Dvě sprchy, sauna, vyhřívání. Ano, Aranka se své nezávislosti a volnosti navzdory nesnaží o přehnanou skromnost a nenutí své obyvatele k těžkým ústupkům od zažitého komfortu. V tom se jasně liší od řady jiných, módně ekologických vozítek. Proč? Je to jednoduché: „Odpovědné ekologické jednání a nakládání se zdroji nemusí vést k nekomfortním ústupkům, nižším nárokům na pohodlí a bezpečí,“ vysvětluje Kožnar. „Člověk přeci může putovat krajinou beze stopy…“ Architektura v jeho podání ukazuje, jak toho s využitím moderních technologií dosáhnout. Překvapit by nás tedy neměly v interiéru skryté displeje SCADA pro sledování vody, napětí a kapacity baterie, vlhkosti, CO2, teploty, počasí a režimu světla. Toaleta, která je chemická-karavanová (ale s ekologickou chemií).  Biodynamické osvětlení s dvojí teplotou chromatičnosti, jehož teplota světla se mění v průběhu dne. Lednička. Nebo reverzní ventilátor pro teplý a studený vzduch, na elektřinu. Je to až hi-tech moderna, která neztrácí kouzlo romantiky.

Vzhůru na cestu

Co o genezi projektu prozrazuje jeho tvůrce? „Inspiroval jsem se všude, a pozoroval, co mě zajímá. Jeden český archetyp mě ale zaujal zcela. Klasická cikánská nebo lesnická maringotka. Něco, co je v české krajině standard, a je tedy její přirozenou součástí. Z toho jsem vyšel, i když cesta mě pak už vedla trochu jinam. Pro mě je inspirace jen určitá esence nebo spíš kvalita,“ popisuje Kožnar. A jak vnímá Aranku dál? „Je komfortně vybavena jak velkorysým prostorem, tak všemožnými úspornými a technologiemi. Je sebevědomá, pevně usazená, ale také ráda mění podvozky. Když chce, skočí na ponton a stane se hausbótem. Většinu času je ale spíš na kolečkách, anebo někdy jen tak na zemi. Dokáže být sama sobě ostrovem.“

Foto: Peter Fabo

A z čeho že je tenhle ostrov spleten, tedy kromě pohodlí a technických řešení?

 Mobilní útulna Aranka není vyloženě malá, jen přiměřená svému účelu. Váží 3,5 tuny (včetně podvozku), velikost 6,8x2,5x4m (a světlou výška uvnitř 2,7m). Nosná konstrukce je dřevěná z KVH profilů. Fasáda je plechová z hliníku. Izolace je foukaná PIR. A nechybí ani překrásně vyvedený interiér z ořechové dýhy na balzovém těle. Vnitřní prostor Aranky je rozdělen na dvě části – hlavní obytný prostor v přízemí, jehož součástí je jedno dvojlůžko, a druhý prostor v patře nad koupelnou a saunou, kde je druhé dvojlůžko. Součástí hlavního prostoru je odnímatelný jídelní stůl a kuchyňka s ledničkou. Za dveřmi je koupelna s umyvadlem, toaletou, sprchou a finskou saunou pro 2 osoby.

Z horní postele je výstup na střechu střešními okny, kterými lze v noci pozorovat hvězdy. V prostoru je malá knihovnička s vybranými tituly pro dlouhé chvíle a úložný prostor pro věci. Veškeré technologie jsou očím skryty. Inspirací pro prostor a jeho ztvárnění lze prý hledat například v luxusním kupé Orient Expresu. Ostatně, když na pár hodin zaspíte v jeho první třídě, těžko říct, kde se nakonec probudíte. A s Arankou na cestách to může být podobné. Když do ní vstoupíte, neznáte dne ani hodiny, než narazíte na nějaké dobrodružství.

Foto: Peter Fabo

Údaje o projektu

Název projektu: Aranka
Typ projektu: mobilní útulna
Architektonické studio: Martin Kožnar
Lokalizace: bez stálé adresy
Vedoucí projektu: Martin Kožnar
Spolupráce: Miroslav Bachura, Vojtěch Hasalík, Jaroslav Schwarz
Konstrukce a interiér: D & H Uničov s.r.o.,Pavel Hron
Klempíři: Jiří Dušek, Bohumil Hladík
Izolace: KP Izol s.r.o.
Technologie: Cleverex s.r.o., Eduard Česnek, Servis karavanů Karel Prokop
Biodynamické osvětlení: Hynek Medřický
Klient: Hideandseek s.r.o.
Realizace: 2019

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Paco Marín

Modulární rodinný dům posazený mezi stromy kompromisy neřeší

Neustále balancovat mezi pracovním a rodinným životem? Řešit kompromis bydlení ve městě nebo blízko přírody? Rodina z Madridu tomu učinila přítrž, a nechala si na zalesněném pozemku vystavět bydlení, kde mají všechno. Zázemí pro práci i rodinu. S hezkou zahradou k tomu.

Zdroj: Jiří Zilvar

Český soběstačný dům využívá na maximum výhledy do krajiny a energii ze slunce. Vyzkoušeli jsme ho!

Samota, klid, výhled na okolní lesy, zpěv ptáků a bzučení hmyzu. To jsou hlavní atributy místa, ve kterém stojí dům, který nepotřeboval žádné přípojky. Funguje zcela autonomně a známý je pod názvem Český soběstačný dům. Naši redaktoři v něm strávili tři dny, aby ho důkladně odzkoušeli. Co zaujalo šéfredaktora…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA