„Co jiného chcete dát do horské chalupy?“ odpovídá s úsměvem majitel a investor na otázku, proč chtěl kachlová kamna do nového rekreačního domu. Při pohledu na zasněženou sjezdovku i okolní kopce mu dáváme za pravdu a přijímáme pozvání dovnitř. Seznamujeme se zde s řemeslníkem Tomášem Vohradníkem, členem Cechu kamnářů České republiky.
Chalupa je v pokročilé fázi rozestavěnosti, stejně jako kachlová kamna kombinovaná se sporákem. Kamna ale nejsou pec, pec není sporák ani trouba. Každý typ topidla má svá specifika. Jak se v pojmech vyznat jsme si vysvětlili v rozhovoru, řešili jsme to i v článku na ESTAV.cz, kde jednotlivé druhy kachlových staveb rozlišujeme.
Poslechněte si rozhovor:
„Kamna – tedy jako topidlo jsou zde kombinovaná se sporákem a troubami. Kamna budou přikládána na chodbě, sporák a trouby v hlavním obytném prostoru. Na kamna navazuje lavice ve shodném vzhledu. Nachází se zde dvě topeniště, každé topeniště vyžaduje vlastní komín,“ popisuje základní koncepci Tomáš Vohradník.
Každá kamna jsou originální stavbou organicky spjatou s objektem. O jejich umístění v domě je nutné uvažovat již od studie. Je nutná koordinace požadavků zákazníka, projektanta a řemeslníka-kamnáře. Vždy bude záležet především na požadavcích zákazníka, jakou funkci mají kamna plnit a na technických možnostech topidla. Stavební připravenost se tomu pak musí přizpůsobovat od základů, přes přívod vzduchu i umístění komína. Projekt na kamna zpracovává řemeslník. Podle projektu se na zakázku vyrábí kachle a objednává materiál, což může trvat i rok. Nikdy nejde o typový výrobek, není to tak že byste zašli do stavebnin a kachle koupili podobně jako keramický obklad.
Pohled do rozestavěných kamen Foto zdroj: Vojtěch Peterka
Kamna, na která jsme se přijeli s redakcí podívat, mají ještě jednu řemeslnou specialitu. Kachle zde použité jsou ručně tvarované, tedy vyráběné tradiční stovky let starou metodou. Tomáš Vohradník nám přibližuje své znalosti o výrobě kachlí: „Druhou variantou jsou průmyslově vyráběné kachle, ražené do forem. Ručně vyráběné kachle nemají tak vysokou tvarovou přesnost, výsledný vzhled je pak díky větší křivosti materiálu či spárám více rustikální.“
Jak najít dobrého kamnáře?
„Předně by vám měl být schopen vysvětlit různé druhy topidel, jejich výhody a nevýhody, ukázat vám svoji práci,“ uvádí řemeslník a pokračuje: „Vyhlédněte si na internetu reference jednotlivých kamnářů, zajeďte se za nimi podívat na stavbu, sjednejte si s nimi schůzku. Já sám jsem členem Cechu kamnářů České republiky, který zajišťuje školení a sdružuje komunitu řemeslníků. To je výhodné pro předávání zkušeností mezi kolegy.“
Postavit celé dílo trvá týdny až měsíce, záleží na velikosti Foto zdroj: Vojtěch Peterka
Poslechněte si celou audioreportáž redakce ESTAV.cz z krkonošské chalupy, kde se dozvíte, jak celá spolupráce s kamnářem probíhá. Tomáš Vohradník také komentuje vše, co vidíte v článku na fotografiích.
Sdílet / hodnotit tento článek