V prvním pololetí vzniklo 9354 solárních elektráren s celkovým výkonem 74,8 megawattu. Novinářům to dnes řekli zástupci Solární asociace a Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT. Za celý loňský rok vzniklo 9321 solárních elektráren.
"Masivní nástup akumulace pomůže české elektrizační soustavě lépe zvládat růst obnovitelných zdrojů a může v budoucnosti pomoci poskytovat takzvané podpůrné služby, které jsou dnes i díky vysokým cenám energií pro stát velmi drahé. Platí zde však stejné pravidlo jako u fotovoltaiky: pouze malá domácí úložiště energetiku a průmysl v Česku nezachrání, musíme výrazně posílit i velkou akumulaci, a to zejména bateriové systémy, vodík a všechny další možnosti," řekl předseda představenstva Solární asociace a ředitel AKU-BAT Jan Fousek.
Data z prvního letošního pololetí roku potvrzují růst zájmu o fotovoltaiku. Za pololetí bylo instalováno víc elektráren než za celý loňský rok. Oproti prvnímu pololetí roku 2021 jde o téměř o trojnásobný nárůst.
Trend potvrzuje také společnost ČEZ. "Za první pololetí ČEZ Prodej u domácností nainstaloval tolik fotovoltaik, jako za celý loňský rok, a trojnásobek proti prvnímu loňskému pololetí. Naprostá většina fotovoltaik je s bateriemi," řekl ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Stát podle Solární asociace však nedostatečně rychle odstraňuje bariéry pro rychlejší rozvoj a hrozí, že levná solární elektřina nebude dostupná pro miliony lidí v bytových domech či pro velké průmyslové podniky. Obnově zájmu o fotovoltaiku napomáhá podle asociace dobře nastavený program Nová zelená úsporám. Za prvních šest měsíců se o státní podporu přihlásilo 18.316 domácností, čtyřikrát více než za stejné období předchozího roku. Celkem bylo za první pololetí postaveno 8500 elektráren na rodinných domech.
Velký je i zájem o firemní elektrárny z Národního plánu obnovy. Od vyhlášení podpory letos na jaře bylo podáno 2500 žádostí, z nichž dosud ministerstvo průmyslu a obchodu 500 schválilo. "Fotovoltaika je pro lidi a firmy dnes často nejsnazším a nejrychlejším způsobem, jak snížit náklady na energie a pomoci v boji proti závislosti na ruském plynu," řekl výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.
Krčmář ale kritizuje, že se rozvoj solárních elektráren omezuje na střešní elektrárny. "Fotovoltaika se nesmí stát jen luxusem pro majitele rodinných domů či firem provozujících budovy s vhodnou střechou. V Česku žijí miliony lidí v bytových domech. Ty nemají nárok na levnou elektřinu a budou mnoho let odkázáni na drahou elektřinu?" uvedl.
Další dírou na trhu jsou podle něj velké průmyslové elektrárny, jsou ale zdržovány zdlouhavými povolovacími procesy. V novele stavebního zákona jsou sice navrženy změny, které by je zrychlily, novela ale bude účinná možná až od roku 2024. "To prostě nestačí, stát musí změny prosadit ještě letos. Nacházíme se v mimořádné situaci, chce to rychlé jednání ze strany politiků a úředníků," uvedl Krčmář.
Nejvíce fotovoltaických elektráren vzniklo letos podle dat asociace v Jihomoravském kraji, a to 1596. Následuje Středočeský kraj s 1148 instalacemi. Nejméně jich vzniklo v Karlovarském kraji, a to 184. Celkem je v Česku 60.229 fotovoltaických elektráren, jejich celkový výkon je 2255,7 MW.
Sdílet / hodnotit tento článek