„Stává se, že klient koupí typový projekt, který se mu líbí, ale už nevezme v úvahu orientaci světových stran. Potom ho čeká nemilé zjištění, když do obývacího pokoje nesvítí slunce a naopak do ložnice, která se využívá především v noci, se slunce opírá celý den. Vždy je třeba uvážit konkrétní pozemek a jeho podmínky, s tím si však umí poradit projektant nebo architekt,“ uvádí Karel Horešovský ze společnosti Direkt Development, která se orientuje na stavbu domů v nízkoenergetickém provedení.
V potaz by měly být brány také ekonomické důvody. Dům, který je nejvíce otevřen jižnímu a východnímu směru, není zapotřebí tolik vytápět jako obytné místnosti na ostatní strany, kde dochází k nedostatečnému prohřátí vnitřních prostor. S tím souvisí i výrazná úspora za energie. Kromě zateplení nebo výběru správných oken by se mělo myslet právě na umístění domu na pozemku.
Jak orientovat jednotlivé místnosti?
- Kuchyně – západ (není nutné tolik tepla zvenčí)
- Obývací pokoj – jih a jihozápad (strany kam nejvíce svítí slunce a místnost, kterou s kuchyní obýváte nejvíce)
- Ložnice – východní strana (ranní sluneční svit)
- Dětský pokoj – jihozápad a západ (děti potřebují teplo a světlo)
- Koupelna a wc – sever (nevyžadují tolik světla a jsou málo navštěvované)
„Netradiční může být umístění domu, pokud to pozemek dovoluje, který zcela splyne s okolím a to díky zelené střeše oseté travinami, která v zimě hřeje a v létě chladí. Společně s nízkoenergetickým standardem domu to může být vhodné řešení,“ dodává Karel Horešovský.
Sdílet / hodnotit tento článek