REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Správná orientace domu přispěje k příjemnějšímu bydlení

Plánujete stavět dům, koupit pozemek či byt? Ke spokojenému bydlení patří i správná orientace jednotlivých místností, která přispěje k příjemnému pobytu v nich. Ještě než začnete řešit samotné provedení domu, zateplení a další detaily, měla by být nejdůležitějším bodem vašeho plánu orientace domu na pozemku.
Správná orientace domu přispěje k příjemnějšímu bydlení

„Stává se, že klient koupí typový projekt, který se mu líbí, ale už nevezme v úvahu orientaci světových stran. Potom ho čeká nemilé zjištění, když do obývacího pokoje nesvítí slunce a naopak do ložnice, která se využívá především v noci, se slunce opírá celý den. Vždy je třeba uvážit konkrétní pozemek a jeho podmínky, s tím si však umí poradit projektant nebo architekt,“ uvádí Karel Horešovský ze společnosti Direkt Development, která se orientuje na stavbu domů v nízkoenergetickém provedení.

V potaz by měly být brány také ekonomické důvody. Dům, který je nejvíce otevřen jižnímu a východnímu směru, není zapotřebí tolik vytápět jako obytné místnosti na ostatní strany, kde dochází k nedostatečnému prohřátí vnitřních prostor. S tím souvisí i výrazná úspora za energie. Kromě zateplení nebo výběru správných oken by se mělo myslet právě na umístění domu na pozemku.

Jak orientovat jednotlivé místnosti?

  • Kuchyně – západ (není nutné tolik tepla zvenčí)
  • Obývací pokoj – jih a jihozápad (strany kam nejvíce svítí slunce a místnost, kterou s kuchyní obýváte nejvíce)
  • Ložnice – východní strana (ranní sluneční svit)
  • Dětský pokoj – jihozápad a západ (děti potřebují teplo a světlo)
  • Koupelna a wc – sever (nevyžadují tolik světla a jsou málo navštěvované)

„Netradiční může být umístění domu, pokud to pozemek dovoluje, který zcela splyne s okolím a to díky zelené střeše oseté travinami, která v zimě hřeje a v létě chladí. Společně s nízkoenergetickým standardem domu to může být vhodné řešení,“ dodává Karel Horešovský.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA