REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nekonvenční vánoční strom z Londýna. Připomíná druidský hvozd, ale tak trochu jinak

Atmosféru vánočních svátků u londýnského King´s Cross naleznete vždy, ale klasické vánoční stromky v ulicích byste tu hledali marně. Tradicí se tu už dávno staly stromky řekněme netradiční, nejrůznější skulptury, stylizované instalace a odvážné vizuální projekty, které sice nesou svátečního ducha, ale vyjadřují ho odlišně. Electric Nemeton byl jedním z nich. Jako každý rok na ESTAV.cz přinášíme v době adventu pohled na vánoční architekturu ze světa. Dnes se podíváme na instalaci z roku 2020.
Foto: Jim Stephenson

V druhé polovině listopadu tu už začínají prodejci s vánoční výzdobou, a k 23. listopadu se pak rozjíždí sláva, navazující na slavnostní rozsvěcená vánočních stromků na náměstích. Na King´s Cross to pojímají trochu odlišně, takže v roce 2020 jste mohli například u Coal Drops Yard shlédnout instalaci Terrarium Tree (vytvořenou ze 70 skleněných boxů), a u Battle Bridge Place vám zase na cestu svítil kovový strom, zhasínající a rozsvěcující se podle kroků procházejících lidí.

Na King´s Cross se prostě náklonnost k tradicím pojímá netradičně, jako přehlídka nekonvenčních prvků. A Electric Nemeton, ve vrcholku špičky 11 metrů vysoká instalace, to dost zřetelně dokládal.

Místo stromu celý les!

Pod dílem, jež vzniklo na Granary Square, byli podepsáni „místní“ architekti ze studia Sama Jacoba, kteří se rozhodli svou instalací povznést tehdy pandemií pokleslého ducha v ulicích. Electric Nemeton dle jejich záměru vychází z prapůvodu tradice vánočních stromků, a odkazuje na posvátné lesní háje, jež v prastaré keltské kultuře sloužily jako místa setkávání. Jak ale udělat les bez stromů? V tomto se ztvárněným symboliky korun jehličnatých stromů stala geometrie a barvy, vynášené nad terén konstrukcí abstraktního háje.

Foto: Jim Stephenson

Electric Nemeton tu vystupoval zčásti jako strom, zčásti prostorový rám. Bylo pod ním místo k procházení, jeviště společenského života a místa, kde se mohou lidé zastavit a mít nad hlavou zeleň magického hvozdu. V hrubých obrysech jej vytvářela řada jehlanů, modulárních pyramid ve tvaru stromu, které byly umístěny minimálně 4 metry nad zemí. Dost na efekt zákrovu a prozáření prostoru pod sebou, ale zase ne tolik, aby si celá instalace osobovala celý veřejný prostor. Dílo to bylo v podstatě intimní, což byl součástí jím vytvářené atmosféry.

Architektura s vlastnostmi hvozdu

Ke stavbě stromové konstrukce byly použity dřevěné profily, stříšku tvořily natažené barevné síťové panely. Světelné efekty, hrající do odstínů zelené, zdůrazňovaly průsvitnost konstrukce. Konstrukce byla „upřímná ve svém jednoduchém vyjádření“ – a užité materiály lešenářská síť, dřevěné trámy, pozinkovaná ocel – odhalovaly celý proces výstavby. Přesto jejich navrstvení vytvářelo z obyčejnosti něco magičtějšího. Při pohybu je konstrukce někdy průhlednější, jindy se jeví být pevnější. Její barvy blednou a přelévají se z jedné do druhé.

Foto: Jim Stephenson

Jak připouští sami tvůrci, v Electric Nemeton lze najít mnohé:  „Navazujeme tu na tradice spojení architektury a přírody v období zimního slunovratu - od palmových listů používaných ve starém Egyptě a Římany jako dekorace při Saturnáliích až po druidské využití jmelí a jedlí, které si přinášíme do svých domovů. Stromy se zde samy stávají jakousi architekturou, ale také architekturou s vlastnostmi lesa.“

Ostatně, je to tradice prozářených zimních stromů, jejichž symbolika má zahnat tmu a působit jako gesto naděje na návrat slunce. A dílo na King´s Cross v neradostných covidových časech přinášelo myšlenku naděje na návrat našeho společenského a veřejného života. 

Foto: Jim Stephenson

Název instalace: Electric Nemeton
Lokalizace: Granary Square, King´s Cross, Londýn, Velká Británie
Architekt - designér: Sam Jacob / Sam Jacob Studio
Inženýring: AKT II
Osvětlení: DHA Designs
Realizace: Jamps Studio
Klient: King’s Cross Central Limited Partnership
Rok: 2020

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: AaaM Architects

Co bude s vaším stromkem po Vánocích? Architekti vyrobili stromky z recyklátu

Krabičkové obaly od nápojů, tetrapaková pitíčka, jsou nepochybně užitečná – dokud jsou plná. Ale po svém vyprázdnění se jejich někdejší užitečnost razantně snižuje. K čemu mohou být ještě dobré? Bolí to, ale končí nejčastěji jako odpad. Ta sladká radost je prostě pryč. Trochu to připomíná Vánoce,…

Nejsledovanější hvězda vánočního stromku? Ta Rockefellerova. Září už 88 let!

Nejsledovanější hvězda vánočního stromku? Ta Rockefellerova. Září už 88 let!

Žádný vánoční stromek se neobejde bez hvězdy, která září na jeho vrcholu. Je to symbol naděje, společné radosti. Hluboký význam má pro osoby věřící i nevěřící. Hvězda totiž přináší pozitivní poselství. A nejinak je tomu i u hvězdy na vánočním stromku v Rockefellerově centru, která je na jeho vrchol usazována už od…

Originální vánoční strom připomíná sněhové mraky

Originální vánoční strom připomíná sněhové mraky

Neodmyslitelným symbolem Vánoc v naší kultuře se stal zdobený strom, byť tradice to není tak stará, jak by se mohlo zdát. Zdobení stromu se objevilo zřejmě v šestnáctém století v Německu, odkud se tento symbol dále rozšířil až ve století devatenáctém. Od té doby vzniklo nespočet variací stromů v domácnostech i na…