Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zimní zásobování Německa plynem může podle svazu INES ohrozit jen extrémní mráz

Zimní zásobování Německa plynem mohou narušit jen extrémní mrazy, kdy hrozí vyčerpání zásobníků na přelomu ledna a února. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Heinermann.
Zimní zásobování Německa plynem může podle svazu INES ohrozit jen extrémní mráz

Zimní zásobování Německa plynem mohou narušit jen extrémní mrazy, kdy hrozí vyčerpání zásobníků na přelomu ledna a února. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Heinermann. Poukázal zároveň na to, že správcům zásobníků se stejně jako v loňském roce podařilo před zimou úložiště zcela naplnit.

"Pro nastupující zimu znamená celkové naplnění zásobníků to, že k nedostatku plynu mohou vést již jen extrémně chladné teploty," zdůraznil Heinermann. Provozovatelé zásobníků podle něj věří, že díky opakovanému naplnění zásobníků získali nejen důvěru politiků, ale že to také nepovede k dalším státním zásahům do využívání úložišť.

Fungování německých zásobníků s plynem se řídí příslušným zákonem. Ten mimo jiné stanovuje, že nejpozději k 1. listopadu musí být úložiště plná z 95 procent a že k 1. únoru nesmí obsah poklesnout pod 40 procent. Listopadový limit splnili provozovatelé ještě před koncem září.

Podle evropské organizace provozovatelů plynovodní sítě Gas Infrastructure Europe (GIE) jsou německé zásobníky naplněny ze 100,14 procenta. Přeplnění je možné díky tomu, že pracovní objem úložišť udává zajištěnou kapacitu zásobníků, která bývá nižší než skutečné technické možnosti zařízení. Některá úložiště je tak díky těmto rozdílům možné naplnit i z více než 110 procent.

Němečtí politici nyní debatují nad možnými změnami zákona a také o jeho prodloužení. Platnost zákona je dosud omezena do prosince 2025, nyní se uvažuje o prodloužení až do konce března 2027, což je podle Heinermanna překvapující. Řekl také, že zvažované úpravy nepovedou k dalšímu zlepšení energetické bezpečnosti Německa, ale mohou dokonce zásobování ohrozit a negativně ovlivnit tržní využívání úložišť. Jako příklad zmínil návrh možného zákazu čerpání ze zásob při poklesu plynu v úložištích pod stanovené limity.

Svaz INES již v říjnové analýze uvedl, že nedostatek plynu hrozí Německu jen v případě dlouhotrvajících silných mrazů. Takový scénář by mohl nastat tehdy, pokud by zima v Evropě byla mimořádně chladná podobně jako v roce 2010. Dnes zveřejněný výhled je oproti tomu říjnovému příznivější, protože za normálních teplot už INES očekává dodržení limitu 40 procent zaplněnosti zásobníků k 1. únoru. V říjnovém výhledu tomu tak ještě nebylo.

Vedle scénářů s mrazy a s takzvanými normálními teplotami podle roku 2016 připravil INES ještě výhled pro teplotně nadprůměrnou zimu, jakou Evropa zažila v roce 2020. Za takové situace by Německo využívalo zásobníky jen omezeně, na nejnižší hodnotu by tak naplněnost klesla na konci března, konkrétně na 66 procent. Podobný vývoj zaznamenalo Německo o uplynulé zimě, kdy díky příznivým teplotám a úsporám ve spotřebě mělo v dubnu úložiště plná z 65 procent. To výrazně usnadnilo jejich následné doplnění.

INES rovněž Německu doporučuje zprovoznění dalších terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG). "Pokud by Německo mělo další plovoucí jednotky na opětovné zplynování LNG, problém s nedostatkem plynu by už nebyl," řekl Heinermann novinářům. Dodal, že analýza svazu vychází z aktuální situace, takže nezohledňuje kapacitu plánovaných terminálů.

V Německu nyní na objednávku státu fungují terminály na LNG v dolnosaském Wilhelmshavenu a v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku. V Lubminu v Meklenbursku-Předním Pomořansku vznikl také jeden čistě komerční terminál. Na začátku příštího roku se očekává spuštění státem financovaného terminálu na LNG u německého ostrova Rujána v Baltském moři. O baltský terminál se zajímá Česká republika, která je s regionem infrastrukturně propojena.

Svaz INES má nyní 15 členů, kteří spravují přes 90 procent kapacity německých úložišť s plynem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Hradec Králové, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, PHB.cz

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 18 %, byla nejnižší od roku 2015

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesla o 18 procent a byla nejnižší za posledních devět let. Investoři loni zahájili stavbu 1269 bytů, zatímco předloni rozestavěli 1549 bytů. Méně bytů se v kraji rozestavělo naposledy v roce 2015. Propadla se výstavba bytů v bytových i rodinných domech.

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Ilustrační obrázek, zdroj: anton-gvozdikov, Fotolia

Brno nesouhlasí s návrhem novely zákona. Má omezit městské stavební předpisy

Vedení Brna se vymezilo proti návrhu novely zákona, která by omezila pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Její schválení by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Návrh je součástí novely energetického zákona, která je…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia fotowawa

Kde je nejdražší teplo v ČR: Obyvatelé Prahy si připlatí i tisíce korun ročně

Nejdražší teplo z centrálních tepláren mají obyvatelé Prahy, kteří si oproti lidem z jiných krajů ročně v průměru připlatí i tisíce korun navíc. Nejnižší průměrné ceny naopak mají v Pardubickém kraji. Domácností připojených na centrální vytápění přitom v posledních letech přibývá, na teplárny je totiž napojovaný…

Nákladové nádraží Žižkov - zdroj: Fotolia.com, luciezr

Praha chce od Českých drah koupit Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 mld. Kč

Praha plánuje od Českých drah (ČD) za zhruba 1,43 miliardy korun s DPH koupit budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky. Dnes to schválili městští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město plánuje rozsáhlý památkově chráněný objekt zrekonstruovat a přeměnit na centrum s prostory pro kulturu,…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia kuchina

Stavební produkce v Česku v říjnu meziročně klesla o 3,6 procenta

Stavební produkce v Česku letos v říjnu opět meziročně klesla, a to o 3,6 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K oslabení stavebnictví přispěl pokles v inženýrském i pozemním stavitelství. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 3,1 procenta a v inženýrském o 4,3 procenta. Meziměsíčně ale…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dmitry-naumov

Slovenským domácnostem hrozí prudké zdražení plynu, úřad slíbil opatření

Domácnostem na Slovensku hrozí v příštím roce po rozhodnutí místního energetického regulačního úřadu (ÚRSO) zdražení zemního plynu až o třetinu. Vyplývá to z dnešního oznámení šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka. Ministerstvo hospodářství v reakci slíbilo, že vláda ochrání domácnosti před nepřiměřeným zdražením energií.…

REKLAMA