Změnit se má i zázemí pro hudebníky a kavárna. Česká filharmonie zahájila opravy zhruba za 100 milionů korun v rámci dvouletého projektu Otevřené Rudolfinum. Nadcházející sezonu by ale ohrozit neměly. První etapa se musí stihnout už do začátku září, než začnou koncerty.
Místa po více než tisícovce sedadel jsou ve Dvořákově síni prázdná. Některá se opravují u čalouníka, ostatní jsou složena pod plachtou ve foyer tam, kde se jindy lidé procházejí o přestávkách koncertů. Repasuje se i unikátní dřevěné pódium. "Kontrabasy a violoncella do něj píchají tím, jak se při koncertech opírají, proto se přebrušuje," ukazuje při rozhovoru pro ČTK na podlahu projektový manažer ČF Lukáš Duchek.
Stěny koncertní síně zakrývají velké igelity. "Po každém přebroušení jepotřeba podklad vysát, aby nám nezanášela vzduchotechnika, a aby se dálmohlo pracovat," komentuje neobvyklý pohled na dělníka s vysavačem. Obavy prý byly například z demontáže sedaček. Nakonec se ale žádná nezničila. Čalouníci v dílnách na nich nejčastěji opravují roztřepené "područky", jež trpí častými doteky lidských rukou.
Po 25 letech od poslední rekonstrukce, která vyšla na dvě miliardy korun, se ukázalo, že se v Rudolfinu potřebuje mnohé vylepšit. "Budova by se mělavíc otevřít veřejnosti. Do budoucna bychom zde rádi zřídili novýrestaurační provoz, nezávislý na objektu domu, který by mohl být místemsetkávání s filharmoniky nebo vážnou hudbou," plánuje Duchek. Třeba Sloupový sál pro kavárnu se výrazně promění až příští rok.
Pětašedesátimilionovou dotaci na nynější opravy dostala ČF od zřizovatele - ministerstva kultury už v roce 2011. Ostatní náklady pokryje energeticky úsporný projekt a rozpočet filharmonie.
© robepco - Fotolia.com
Velkou změnou prochází i dvorana, kde se nyní rozpíná lešení. "Jehokonstrukce není chytaná do zdí, aby se zdivo nenarušilo, ale podepřená zboku, aby se nehýbala a byla zajištěna stabilita," vysvětluje Duchek. Pro zlepšení akustiky se zde instalují akustické panely, aby se snížila doba dozvuku. Dodržet se přitom musí i stejná barevnost s původní zdí. To vše pod dohledem památkářů.
Velkým ztrátám tepla v zimních měsících zamezí podle Duchka oprava prosvětlených stropů nad dvoranou a galerií. Přidají se na ně polykarbonátové desky, které zároveň zajistí požadovanou vlhkost a teplotu pro výstavy. Ke zlepšení pohodlí návštěvníků by mělo ve foyer přispět i více dámských toalet, před nimiž se dříve o přestávkách koncertů tvořily nepříjemné fronty. V Rudolfinu má nově vzniknout i dětská skupina pro vzdělávací programy.
Mluvčí ČF Petra Zindulková dodala, že se během let proměnilo také složení orchestru; je v něm více žen. To podle ní rozhodlo o dalších stavebních úpravách v podzemních ladírnách a šatnách. Protože muzikanti mají náročné povolání, které se často těžce ladí s rodinným životem, zvažuje filharmonie, že vybuduje zázemí i pro jejich děti.
Duchek připouští, že termíny jsou šibeniční, stihnout se ale prý musí. "Zatím všechno běží podle harmonogramu, takže by neměl být problém," slibuje.
Sdílet / hodnotit tento článek