
Instalace a umístění hlavice na topení
Termostatická hlavice musí být kompatibilní s ventilem na vašem radiátoru a umístěna tak, aby mohla snímat teplotu v místnosti. Nikdy proto přes hlavice nedávejte závěsy či prádlo, větší kusy nábytku apod. – regulace výkonu radiátoru by neprobíhala správně.
Pokud vám prostorové možnosti nedovolují nechat prostor kolem hlavice volný, zvažte pořízení externího teplotního čidla.
Nastavení termostatické hlavice na radiátory
Pokud máte digitální termohlavice, můžete si na nich nastavit požadovanou teplotu na stupeň přesně pro každou denní dobu a místnost zvlášť. Na manuální hlavici si ručně nastavíte teplotní rozsah na číselné stupnici, přičemž pro obytné místnosti je dostatečný stupeň 3, v noci stupeň 2.
Termohlavice udržují nastavenou teplotu automaticky. Pokud nastavíte vyšší stupeň, místnost se nevytopí rychleji, pouze zbytečně překročí požadovanou teplotu a zvýší spotřebu. Časté a skokové změny v nastavení zvyšují náklady, ale nezvyšují komfort.
Kdy (ne)vypínat radiátory?
Radiátory nevypínejte při krátkodobé nepřítomnosti během dne – vytopit vychladlý byt či dům je energeticky náročnější než udržování teploty kolem 18 °C. Topení také nevypínejte po topné sezoně. Pokud jsou hlavice dlouhodobě uzavřeny, ventil může zatuhnout. V takovém případě je mnohdy nutná jeho výměna.
Naopak topení vypněte při větrání. Skokové snížení teploty by vedlo k prudkému zvýšení výkonu radiátoru, což se negativně promítne do nákladů.
Sdílet / hodnotit tento článek