Punkevní jeskyně jsou propojené se dnem propasti Macochy, známé jsou svou krápníkovou výzdobou i podzemní plavbou a ročně je navštíví téměř 200.000 turistů. Tvůrcem jejich nové vstupní budovy jsou architekti Gustav Křivinka a Aleš Burián. Vytvořili například brněnský AZ Tower, jenž je se svými 111 metry nejvyšší budovou v ČR. Stejně jako u tohoto a dalších projektů použili architekti i u budovy jeskyní nejmodernější řešení.
"Novou budovu podpírají zešikmené kovové sloupy. Jako zdivo je použit pohledový beton, který je protiváhou vápencovým skalám v úzkém Pustém žlebu, kde se do podzemí vstupuje. Jejich obraz by se měl odrážet ve sklech objektu," řekl vedoucí správy jeskyní Jiří Hebelka. S otevřením budovy počítá 1. září.
Jde o objekt s rovnou střechou, která bude pokryta trávou. Původní prvorepubliková budova se musela strhnout. Hebelka zdůraznil, že také ve světě se stále častěji staví budovy pro turisty u jeskyní podle odvážných návrhů a z nejmodernějších materiálů. Například před jeskyní v Niaux ve Francii slouží jako zázemí pro turisty budova pokrytá plechem, který nechali její tvůrci záměrně zrezivět.
Zcela jinak bude pojat Dům přírody, jenž vzniká u Hotelu Skalní mlýn, tedy jen dva kilometry od vstupu do Punkevních jeskyní. Architekt Pavel Pekár vsadil na klasické materiály - kámen a dřevo. "Předpokládáme, že tak lépe zapadne do krajiny. Samozřejmostí je mnoho ekologických řešení spojených s vytápěním nebo používáním užitkové vody," řekl ESTAV.cz vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka. S otevřením objektu s výstavou o krasu se počítá již v červnu. Turistům má expozice vysvětlit, proč je Moravský kras chráněný.
Projekty v obou případech spolufinancuje EU, která uhradí až 85 procent nákladů. Zbytek doplatí stát. Domy přírody by měly postupně vzniknout ve všech národních parcích a chráněných oblastech v zemi. Podle ekologů je nutné lépe vysvětlovat turistům, jal lze tyto výjimečné oblasti chránit.
Sdílet / hodnotit tento článek