„Umělý kámen“ z Polska je vyráběn ze sopečného tufu (tedy tlakem ztuženého sopečného, ale i jiného popílku) a jeho smíšením se vodným roztokem křemičitanu sodného a dalšími alkalickými látkami. Výsledkem je tvrdý geopolymer, který dosahuje fyzikálních vlastností dalších vyvřelých hornin, například. Profesor Janusz Mikula, jehož tým za objevem stojí, k tomu dodává: „Představte si požár v domě. Teploty vstoupají na 800 nebo 900 stupňů Celsia. Za normálních podmínek by tradiční stavební materiály i běžné polymery začaly ztrácet na síle a pevnosti.“
Jenže jimi vyvinutý geopolymer se chová odlišně. „V kontrastu s nimi náš materiál naopak začne o to víc získávat na síle. Neštěpí se, nepuká, nepraská.“ Unikátní materiál nalezne využití pravděpodobně ve stavebním průmyslu, ale spekuluje se i o jiných aplikacích. Elektrické vedení nebo zatrubnění vedené v tomto geopolymeru by mnohem lépe odolávalo korozi, už proto, že materiál je navzdory své pevnosti vysoce porézní a prodyšný. Také absorbuje vodu, reguluje vlhkost a dokonce i pohlcuje pachy. To, jestli začne nahrazovat izolační pěny nebo polystyrenové desky, se ale teprve ještě uvidí.
Polští vědci navíc zmiňují, že tento geopolymer by se mohl prakticky využít i v aeronautice. Při konstrukci vesmírných lodí nebo stacionárních družic by totiž mohl chránit kovové prvky před korozí a zářením.
Sdílet / hodnotit tento článek