Akustické cihly lze nyní používat i s technologií zdění z broušených cihel. Až doposud bylo nutné při použití nebroušených akustických cihel kombinovat oba způsoby zdění. Zdění se provádí na maltu pro tenké spáry, která se nanáší na celou plochu ložné spáry nebo pouze na žebra cihel v průměrné tloušťce do 1 mm. Alternativně lze též použít zdění na zdicí pěnu Porotherm Dryfix, s výjimkou cihel Porotherm 25 AKU Profi Dryfix však hodnota vzduchové neprůzvučnosti dosud nebyla stanovena. Cihly se ve vodorovném směru kladou k sobě na sraz, styčné spáry se maltou ani pěnou nevyplňují. Proto je pracnost u těchto cihel výrazně nižší než u cihel s kapsami pro vyplnění maltou.
Rodinné domy z akustických broušených cihel Porotherm AKU Profi plní ČSN na stavební neprůzvučnost s přehledem
Díky velkému rozdílu mezi laboratorní hodnotou vážené vzduchové neprůzvučnosti stěn z těchto cihel a normou požadovanou stavební neprůzvučností lze navrhnout a postavit rodinné domy vyhovující i náročnějším požadavkům na ochranu proti hluku, než vyžaduje ČSN.
Použitím cihel pouze tohoto systému v celé stavbě navíc dochází k menšímu snížení vzduchové neprůzvučnosti vlivem šíření zvuku vedlejšími cestami na stavbě, než je běžné, a to hlavně díky omezení šíření zvuku hmotnými sousedícími svislými konstrukcemi z akustických cihel.
Použitím těchto výrobků dochází k úspoře cementové malty v ložných spárách a tím ke snížení zatížení životního prostředí emisemi vyprodukovanými při výrobě malty a jejích komponent. Vlastnosti použitých materiálů (pevnost a tepelná vodivost cihelného střepu) jsou výjimečné – při velmi nízké objemové hmotnosti materiálu dosahují vysoké pevnosti cihel v tlaku, až 20 N/mm².
Cihly jsou na lícové ploše opatřeny vyraženým označením „REAL AKU“ vyjadřujícím skutečnost, že se jedná o cihly s výbornými akustickými vlastnostmi a ne o dovozové výrobky bez potřebných parametrů. Podle tohoto označení se dají výrobky identifikovat i po zabudování do stěny ještě před omítnutím.
Sdílet / hodnotit tento článek