Staré dřevo je obálkou pro nové
Staré stavení v alpském městečku Bohinjska Bistrica původně sloužilo jako chlévy a sklad sena. Architekti ze studia Ofis Arhitekti dovnitř umístili dřevěnou konstrukci s jejíž pomocí je tvořen vnitřní prostor. Všechny vnější dřevěné i zděné konstrukce včetně střešní krytiny zůstaly zachovány. Dům proto stále respektuje proporce i vzhled tradiční místní horské lidové architektury.
Právě tradiční stavby podle architektů bohužel v oblasti ubývají a jsou často nahrazovány běžnou nezajímavou zástavbou určenou hlavně pro rekreaci. Dům se proto snaží spojit požadavky současného rekreačního bydlení se zachováním původního rázu stavby.
Interiér i konstrukci tvoří místní smrkové dřevo.
Osvobození od věcí
Interiér chaty je vybaven jen nejnutnějším nábytkem vyrobeným na míru ze stejného materiálu jako stěny. Tím se stává součástí stavby, ladí s okolím a na jednotném pozadí se takřka ztrácí. Společně s dalšími konstrukčními prvky stavby pak nábytek působí jako její neoddělitelná součást a jako takový jej přestáváme vnímat. Nezahlcuje místnost. Navržený interiér drží myšlenku, že čím méně věcí máme, tím méně jich musíme uklízet a zbývá nám tak více času i místa na naše koníčky, rodinu, hry s dětmi ve volném prostoru. Takový interiér je relaxační, osvobozující, a dává naplno vychutnat krásu dřeva, jeho vůni i kresbu.
Všechny konstrukce domu byly realizovány z místního smrkového dřeva, které je jen upraveno kartáčováním. Celková užitná plocha domu činí 120 m2.
Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.
Sdílet / hodnotit tento článek